sevgi evleri’nde 26 çocuğa işkence!

  3
  systemfailed 15.5.2019 23:56
  Tokat’ın Turhal ilçesindeki Sevgi Evleri’nde yaşanan insanlık dışı uygulamalar, mağdur çocuklardan birinin ailesi ve Turhal Kaymakamlığı’nın şikâyetleri üzerine ortaya çıktı. Cumhuriyet Savcısı Bilge Dursun’un hazırladığı iddianamede yer alan ayrıntılar, çocuklara yapılan kötü muamelenin ‘işkence’ boyutunda olduğunu ortaya koyuyor.

  5 tutuklunun bulunduğu dava kapsamında Sevgi Evleri’nde çalışan ve yönetici olan 14 kişi, şüpheli olarak iddianamede yer alıyor.

  ‘YARDIM EDİN’ ÇIĞLIKLARI
  Cumhuriyet Savcısı Bilge Dursun tarafından iddianamede Turhal Kaymakamlığı’nın şikâyet dilekçesinin eklerinde çocukların ‘yardım edin’ çığlıklarının yer aldığı 14 saniyelik ses kaydının bulunduğu da belirtiliyor.

  İddianamede ifadeleri yer verilen çocukların ve ailelerinin anlatımları, olayın vahametini tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Anlatımlarından bazıları şöyle:

  DAYAK, AÇ BIRAKMA, TEHDİT
  >> yemeklerde helva, ekmek, meyve suyu yediklerini belirten çocuklar, bakıcı kadınların ise (çocukların tabiri ile) kendilerine ‘süper’ kahvaltı hazırladıklarını, sucuklu yumurta yediklerini, sütlerini içtiklerini söylüyor.

  çocuklar, bakıcıların beğenmediği davranışlar sergilediğinde oda veya banyo gibi yerlere kapatılıyor. bu alanlara kapatılan çocuklara su dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmiyor.

  çocuklara, “hakkınızda tutanak tutup sizi batman’a, teröristlerin olduğu yere göndeririz”, “ailenizi göremezsiniz” gibi psikolojik şiddet içeren söylemler geliştiriliyor.

  ancak haftada bir ya da iki kez banyo yaptırılan çocuklar, bu esnada da bakıcıların şiddetine maruz kalıyor. bazı çocuklar, üzerlerine kaynar su döküldüğünü söylüyor.

  altına yapan bir çocuk, bakıcı tarafından askılık demiri ile dövüldüğünü belirtiyor.
  dayak itirafı
  iddianamede, söz konusu şikayetler üzerine yapılmış telefon dinlemelerinin dökümleri de yer alıyor. bu dökümlerde bakıcıların çocuklara uygulanan şiddeti kabullendiği, kurum yöneticilerinin ise durumdan haberdar olmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunmadığı anlaşılıyor.

  konuşmaların birinde şüpheli f. d., “canım vurdum da ne yaptım, kafayı gözü mü yardım, hastanelik mi yaptım… gözle görülür, elle tutulur bir şey var mı; yok” dediği iddianameye yansıyan en çarpıcı ayrıntılar arasında.
 • 0
  hedap 16.5.2019 01:03
  cemaat yapılanmalarınin kurduğu her düzen toplumu içten içe yıkıyor zehirliyor.
  bu çocuklar ileride kim bilir nasıl psikolojilere sahip olacaklar.