10

gezi-yorum 2> güzel atlar ülkesi kapadokya

nevşehir ili sınırları içerisinde kalan ama ünü günden güne tüm dünyaya yayılan kapadokya; mistik havası, tarih kokan yapıları, muhteşem manzaraları ile türkiye'de gezerken en etkilendiğim yerler listesine kesinlikle birinci sıradan girer.

verimli bir gezi için uğramamız gereken duraklar
-merkez( göreme,uçhisar)
-avanos
-derinkuyu
-ürgüp
-avanos
-aksaray-nevşehir arasında yer alan ıhlara vadisi
-hacıbektaş

1>hangi mevsimde gidilir,nerede kalınır?
eğer ekonomik imkanınız varsa yaz başında gitmenizi tavsiye ederim.hem hava şartları sizi zorlamaz hem de bölgeyi(özellikle ıhlara vadisi civarını) yeşil haliyle görebilirsiniz. bizim gittiğimiz nisan ayında sezon hareketli olmadığı için gezimizi baya uyguna getirdik. hava beklediğimizin aksine çok soğuk değildi ama akşamları gezmek ayazdan dolayı zorladı.
konaklama kısmı ise yine tamamen sizin bütçenize bağlı.eğer tüflerin içlerine yapılan butik otellerde kalkmak isterseniz biraz pahalıya patlar ama gerçekten memnun olursunuz(arkadaşım bu şekilde gitti). ama bizim gibi normal bir hostel-otel tarzı bir mekanda konaklamak isterseniz de çok pişman olmazsınız.zaten balayı için gitmiyorsanız otelde kalmaya pek fırsatınız olmaz :)2>nerelere gidilir?
-ıhlara vadisi:ortasından melendiz çayı geçen vadi özellikle bahar aylarında muhteşem.mağalara oyulmuş çok eski taş kiliseleri de içinde bulunduran vadi,çıkışında da yöresel yiyecekler alabileceğiniz ufak bir yer pazarını da bulunduruyor.

-aşk vadisi:efsanesini de en aşağıya yazacağım vadi peri bacaları var,zaten gittiğiniz her yerde,yolda peri bacası görebilirsiniz.

-paşabağları: içerisinde yine peri bacaları bulunan bölge ama buradakiler yapı bakımından daha şekilli duruyor.içerisinde taze meyve sıkan bir büfe var,meyve suyunuzu alıp gezmeniz tavsiye edilir.

-göreme milli parkı:balonların uçurulduğu bölge tam olarak burası.tam bir açık hava müzesi.

-uçhisar kalesi: bölgenin en yüksek noktası. manzarayı kuş bakışı izleyebilir,güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

-derinkuyu yeraltı şehri:en etkilendiğim yerlerden biriydi.yerin metrelerce altına girmek,daha önce buralarda insanların yaşadığını bilmek tuhaf bir his.zaten büyük bölümü açık değil. girebildiğiniz kısmı bile nefesinizi daraltmaya yetiyor.

-asmalı konak: asmalı konak dizisinin çekildiği bu konak genelde güneydoğuda sanılır ama nevşehir'de. içerisi girişte müze şeklinde düzenlenmiş ve evde dizinin çekildiği eşyalar hala sergileniyor.

not:asmalı konak hariç müzekart geçerli.3>ne yenir?
gastronomik açıdan çok zengin bir mutfak gördüğümü söyleyemem ama denediğimiz birkaç farklı lezzet vardı.
-testi kebabı: sebzeli,parça etli yöresel bir yemek.testiyle önünüze geliyor ve bir tepsi içinde testiniz kırılıp tabaklara servis ediliyor .kesinlikle yediğiniz yerin çok önemi var. ilk yediğimiz rezaletti. içinde et olan bir yemek nasıl o kadar kötü olabilir aklım almıyor. ama daha sonradan yorumlardaki tavsiyelere uyarak şuan ismini hatırlamadığım ama yine otantik, daha önce limon mahzeni olarak kullanılmış bir mekanda yedik,iyiydi.

-kuru kaymak: gofretimsi bir kurutulmuş kaymak düşünün,işte tam olarak bu. bir daha olsa yerim,ama özellikle istemem.4>ne yapılır?
-balon turu: bu geziyi belki de efsane kılan olay balon gezileri ve balonların sunduğu manzaralardır. biraz pahalı olsa da muhteşem bir deneyim.sabah güneş doğmadan bölgeye gitmelisiniz.110 euro idi yanlış hatırlamıyorsam.tabi biz gittiğimizde euro henüz uçmamıştı :(
-avanos'ta çömlek yapımı:girdiğiniz herhangi bir çömlekçide dükkandan bir şeyler almak şartıyla deneme yapabilirsiniz,en azından bize böyle söylenmişti.ayrıca buradan çok güzel hediyelikler alabilirsiniz.

yorumlarda buluşalım :)

aşk vadisi efsanesi
bir varmış bir yokmuş ile başlayacak kadar eski olan bu hikâye bir köyde geçiyor. eski zamanlarda muntazam bir güzelliği olan suyu da oldukça gür akan bir köy varmış. meyve sebze açısından da bir hayli bereketli olan bu köyse on sülale yaşıyormuş. bir gün iki sülale arasında geçen bir kavga olmuş. bu kavganın ardından ise köy resmen ikiye ayrılmış. kavganın tarafları ise bir zaman sonra aynı köyse duramayacak hale gelmiş. sürekli kavga savaş derken köy ikiye ayrılmak zorunda kalmış. köyler ayrıldığı için ise bu iki köyden gençler birbirleri ile konuşamazmış. ancak bu duruma isyan eden iki köylü iki genci tanıştırma kararı almış. ve gençler de birbirlerinden ilk görüşte hoşlanmış ve âşık olmuşlar. köy halkına yayılan bu aşk ise iki köyü daha da düşman etmiş birbirine. her ne kadar büyüler yapsalar da kavgalar çıkarıp tehdit etseler de bu iki genci ayıramayacağını anlayan iki köy en sonunda onları evlendirmiş. gel zaman git zaman iki gencin dünya güzeli çocukları doğar. ancak iki ayrı köydeki bu savaşı bitirmeyen ahali oğlanı öldürür. kız ise kocasının ölümüne dayanamayıp ihtiyar eder. iki âşık gencin ölümünün ardından ise allah’ın bu vadiye taş yağdırdığı konuşulur. bu taşlar ise gençlerin kavuşmasını istemeyen herkesi öldürür. böyle bir aşkın peşinden doğan bir hikâyeye de ancak ‘’ âşıklar vadisi’’ ismi verilebilirdi. (hikaye alıntıdır)
 • 2
  gaddarus 7 ay önce ~ 7 ay önce
  ben orada okudum senin kadar gezip yemedim puvo :d

  beni de en çok etkileyen derinkuyu yer altı şehri oldu biz o zaman 8 kat inmiştik ama 8 kat aşağıya kadar herhangi bir havalandırma sistemi bulunmuyor içerisi serin ve temiz hava var rutübet küf filan kokmuyordu. nevşehir merkezde bir şey yok boşuna zaman harcamayın direkt üçhisar-göreme-ürgüp-avonos yapın

  not: testi kebabın asıl yeri yozgat'tır.
  1
  binaenaleyh 7 ay önce ~ 7 ay önce
  testi kebabını öğrendiğim iyi oldu bilgi için teşekkürler puvom, gezmek benden sorulur :)
  1
  gaddarus 7 ay önce
  tecrübelerinden yararlanırız inşallah :d seriyi takip ediyorum
  1
  binaenaleyh 7 ay önce
  karşılıklı puvom
 • 2
  aydakigunes 7 ay önce
  kapadokya be, anılar.
  3
  binaenaleyh 7 ay önce
  bana rüya gibi geliyor :)