7
dostlar tarih konuşalım
ilginizi ne çekiyor tarihte onu konuşalım
bilmediklerimizi öğrenelim
google yeni sekmede hazır dursun

mesela tartışabileceğimiz konular
cengiz han moğol mu?
vahdettin vatan haini mi?
naziler kazansaydı ne olurdu?
tsar bomb
küba füze krizi
 • 0
  hedap 1 yıl önce
  cengizhan moğoldur.
  vahdettin hain değildir.
  naziler kazansaydi tabiki kazanmis olurlardi
  tsar bomb..system error
  küba füze krizi yasanmasaymis iyi olurmus
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  cengiz han kesinlikle moğoldur. timur türk'tür.
  -1
  hellomyfriend 1 yıl önce
  şu cümlenin seklinden ne kadar gerizekalı bir cahil yorumu olduğun anlaşılıyor, kimin tohumu olduğunda.
  0
  hedap 1 yıl önce
  gerizekali cahil sensin. tohumu belirsiz olanda sensin
  0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  sen birine benziyorsun ama neyse... vahdettine vatan haini değildir demek ingiliz kurması balkan fiskirigi dedenin kimliğini ortaya çıkardı genç.
  0
  hedap 1 yıl önce
  lan kime ne dersem derim sanane?
  hain degil diyorsam benim fikrim sana giren cikan ne?
  senin dedende yunan asilliydi demekki friendotopolis?
  1
  kevinyost 1 yıl önce
  vahdettin padişah olduğunda zaten osmanli diye birşey kalmamıştı ama yine de fikir senin fikrin birşey diyemem ancak sözcü - cumhuriyet gazetesi okuyarak buraya yazmazsan sevinirim türkiyede resmi tarih işlenir resmi tarihte de vahdettin gibi amcalar yani osmanlinin çöküş dönemi padişahları hain olarak işlenmiştir sebeb çok basit yobazların saltanati tekrar getirmekten vazgeçmesi için
 • 0
  pilavnohut 1 yıl önce
  naziler kazansaydı dünya çok farklı bir konumda olurdu diye düşünüyorum. kazansalardı bizim için dünya diye bir şey olur muydu yoksa ölmeden cehennemi mi yaşardık bilemiyorum. dünyaya hükmeden bir millet olurdu. elbette isyan edenler olurdu ve bu isyan edenler dünyayı ikiye ayıran bir savaş başlatırlardı.
  0
  hedap 1 yıl önce
  kalk duraga geldik kalk..
 • 0
  hellomyfriend 1 yıl önce
  cengiz han moğoldur. tabii bu varsayım ancak "bence" ek kelimesi ile devam etmeli. pek bilmiyorum ama bir yerde cengizhanın torunlarinin türkler ile birlestigini okumuştum. hakkında araştırma yapmadım.

  vahdettin vatan hainidir. metin hulagunun vahdettin hakkında yaptığı bir kaç röportajı okumuştum. vaho siyasetten ve dünya düzeninden anlamayan bir beleşe konmuş padişahtır maalesef. konduğu yıllar pek iyi olmasa bile en azından mücadeleye destek verecek kadar beyni olmasi gerekliydi. ulu önder ve türkiye kurucusu mustafa kemal atatürke öyle küfürler etmiştir ki...

  vatan haini dememek vatan hainligi olur.

  nazilere ve hitlere "türkleri seviyordu" demek malik olur bana kalırsa. türkiyenin, alman ihtilaf devletlerine girmesinin tek sebebi stratejik noktasıdır. rusyayı zor duruma düşürmek için yapılmıştır. eğer başarılı olsaydı ki bu mümkün değil ve içlerinde bir çok hain, casus olduğundan kaybettiler zaten. rusya'ya yürür türk filan dinlemez hem orta doğu hemde avrupayi %75 alırdı.

  sıradan nuk bomb denemelerinden birisi.

  -iki ülkede büyük güçlerin oyuncağı olmuş ve dünyayı büyük bir nükleer savaşa sokmak için gerekli sebebi sunmuştu. olmasaydı bir şey olmazdı. ışın askeri noktasının ardında büyük bir hukuksal meseleside olmuştur. bunu anlatan en iyi film bence 'yakın tehlikedir'

  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  cengiz han'ın anne ve baba tarafı moğol kabileden gelmedir. hadi onu geçtim,cengiz han kendisini moğol olarak gören biridir. ''han'' ünvanı da moğol hükümdarlara verilir. cengiz, kağan,hakan gibi türk ünvanlar kullanmazdı.

  tabi kendisini moğol olarak görse de çevresindeki çoğu yönetici uygur türküydü.
  0
  kevinyost 1 yıl önce
  ortaasya da mogollar ve türkler bir elmanın iki yarısıdır birbirlerini kandas görürler leon cahun orta asya tarihine giriş kitabını tavsiye ederim pivo
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  evet öyle,hun göktürk döneminde moğollar himaye altındaydı, cengiziler döneminde türkler himaye altındaydı
 • 0
  sewo 1 yıl önce
  naziler kuşatmayı yanlış yerden girmeseydi italyanlarla birleşip, 2 haftada moskova'ya girerdi. japon imparatorluğuyla rusya'yı bölüşüp daha sonrasında birlikleri birleştirip aşağıya ianmeye başlarlardı. amerika ne kadar japonya'ya üstünlük kursa dahi ingilizler çok dar bir koridora sıkışıp devri güçlerinin tamamını avrupaya sevk edicektir. lakin führerin gözü büyük topraklarda yani ham madde için orta asya semalarına inmek için avrupa'da birlik bırakmak için buraları italyanlara, bulgarlara, romanlara bırakırdı böylece ingilizler avrupa'da netleşicek bir sonuç alamıcaklar savaş uzuyacaktır. bu sürede naziler japonya'ya güç göndermek için amerika'ya saldıracaktır. bu durumda japonya'ya atom bombası dahi atsa rusya'ya başarılı çıkarma yapan naziler rusları yollamış olucaktır. ardından italyanlara destek olarak ingilizlere saldırarak ingilizleride gönderecektir. böylece amerikanın bir daha atom bombası atamıyacağı var sayarsak sonuç baki güç olarak naziler çıkacaktır.
  yani savaşa giren fransa,ingiltere ve japon imparatorluğu gidecektir. amerika, italya, naziler, bulgarlar, romanlar, çin savaşta kalacaktır. diyelim amerika atom bombası ile tehdit ediyor. bunun üzerine çin'in tekrarı olması durumda karşı tarafta savaşa girceğini açıklaması üzerine türkiye dahil avrupa, asya, afrika, tamamen führerin himayesine geçecektir.

  bunları yıllar önce bir kitaptan okumuştum şuan net hatırlamıyorum. lakin olası olanda buydu. yani bir çıkarma nelere kadirdir. şuan bizde alman mandasının kölesi olacaktık.

  şimdi biz savaşa girmedik desek bile o iş öyle olmuyor etrafımızdaki ülkeleri alıcaklar bizi bırakcaklar mı sanıcaktık.
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  napoli krallığı otrantoyu geri aldı..
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  cengiz han moğol'dur. her ne kadar yaşam stillerimiz benze de moğollar ya da cengiz han türk değildir. ki yaşadığımız bölge aynıdır. ama cengiz han'a türk olmak ister miydin sorsalar cevabı sanırım evet olurdu. cengiz han türklerin törelerine aşırı özenirdi. tam bir türk hayranıydı...

  vahdettin'in vatan haini gösterilmesinin nedeni politiktir. kabul çok bir ağırlığı olamamış hatta ezilmiş sindirilmiş bile olabilir. dirayet gösterememesinin nedeni zayıf düşen halkının tamamen yer yüzünden silinmesinden korkmasıdır. biliyordu ki bu millet mutlaka ayağa kalkacak bu sivrisinekleri ezecekti. çok da gecikmeden gerçekleşti. vatan haini gösterilmeyip de hala padişahlık koltuğunda olması istenseydi cumhuriyeti bu ülkeye sokamazdık. çünkü atatürk cumhuriyeti yıllar önce kafasında ideal sistem olarak belirlemişti bile. ki meşrutiyet dalgalanmaları cumhuriyetin geleceğinin sinyalleriydi. şahsi düşüncem padişahlık makamının sembolik olarak var olması çok iyi olurdu. bu bizim demokrasiye geçişimize zarar vermezdi. ki 93 yıldır geçemedik zaten hala demokrasiye..

  naziler kazansaydı ki kazanmaya çok yakınlardı. şu an avrupa'da sanayi çok daha hakim olurdu toprağa. artık doğallık kalmaz her bastığımız yerde karbonmonoksit fışkırırdı. her ne kadar 80-90 yıllarında çökecek bir alman imparatorluğu olsa da çok ciddi zararlar verirlerdi yeryüzüne. belki de çoktan dünyadan kaçmış bile olurduk. tabi almanların deneylerine henüz kurban gitmediysek.
  tam bir enkaz çöplüğü olan bir dünya olurdu önümüzde...
  0
  mewthree 1 yıl önce
  üşenmedinmi yazmaya
  0
  oxygen 1 yıl önce
  okumaya mı üşendin :(
  0
  mewthree 1 yıl önce
  evt
  0
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  türk obalarına korku salan,işkence eden bir adammı türk hayranı olacak ?
 • 0
  hukuk582 1 yıl önce
  1.dünya savaşı başladığı sırada alman kayzerinin tatilde olduğunu biliyormuydunuz?


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...