dostlar tarih konuşalım

  7
  mewthree 12.11.2016 19:01
  ilginizi ne çekiyor tarihte onu konuşalım
  bilmediklerimizi öğrenelim
  google yeni sekmede hazır dursun

  mesela tartışabileceğimiz konular
  cengiz han moğol mu?
  vahdettin vatan haini mi?
  naziler kazansaydı ne olurdu?
  tsar bomb
  küba füze krizi
 • 0
  hedap 12.11.2016 19:17
  cengizhan moğoldur.
  vahdettin hain değildir.
  naziler kazansaydi tabiki kazanmis olurlardi
  tsar bomb..system error
  küba füze krizi yasanmasaymis iyi olurmus
  0
  ofsaytsizburak 12.11.2016 21:49
  cengiz han kesinlikle moğoldur. timur türk'tür.
  -1
  hellomyfriend 12.11.2016 22:12
  şu cümlenin seklinden ne kadar gerizekalı bir cahil yorumu olduğun anlaşılıyor, kimin tohumu olduğunda.
  0
  hedap 12.11.2016 22:14
  gerizekali cahil sensin. tohumu belirsiz olanda sensin
  0
  hellomyfriend 12.11.2016 22:17
  sen birine benziyorsun ama neyse... vahdettine vatan haini değildir demek ingiliz kurması balkan fiskirigi dedenin kimliğini ortaya çıkardı genç.
  0
  hedap 12.11.2016 22:22
  lan kime ne dersem derim sanane?
  hain degil diyorsam benim fikrim sana giren cikan ne?
  senin dedende yunan asilliydi demekki friendotopolis?
  1
  kevinyost 13.11.2016 00:48
  vahdettin padişah olduğunda zaten osmanli diye birşey kalmamıştı ama yine de fikir senin fikrin birşey diyemem ancak sözcü - cumhuriyet gazetesi okuyarak buraya yazmazsan sevinirim türkiyede resmi tarih işlenir resmi tarihte de vahdettin gibi amcalar yani osmanlinin çöküş dönemi padişahları hain olarak işlenmiştir sebeb çok basit yobazların saltanati tekrar getirmekten vazgeçmesi için
 • 0
  pilavnohut 12.11.2016 22:10
  naziler kazansaydı dünya çok farklı bir konumda olurdu diye düşünüyorum. kazansalardı bizim için dünya diye bir şey olur muydu yoksa ölmeden cehennemi mi yaşardık bilemiyorum. dünyaya hükmeden bir millet olurdu. elbette isyan edenler olurdu ve bu isyan edenler dünyayı ikiye ayıran bir savaş başlatırlardı.
  0
  hedap 12.11.2016 22:11
  kalk duraga geldik kalk..
 • 0
  hellomyfriend 12.11.2016 22:44
  cengiz han moğoldur. tabii bu varsayım ancak "bence" ek kelimesi ile devam etmeli. pek bilmiyorum ama bir yerde cengizhanın torunlarinin türkler ile birlestigini okumuştum. hakkında araştırma yapmadım.

  vahdettin vatan hainidir. metin hulagunun vahdettin hakkında yaptığı bir kaç röportajı okumuştum. vaho siyasetten ve dünya düzeninden anlamayan bir beleşe konmuş padişahtır maalesef. konduğu yıllar pek iyi olmasa bile en azından mücadeleye destek verecek kadar beyni olmasi gerekliydi. ulu önder ve türkiye kurucusu mustafa kemal atatürke öyle küfürler etmiştir ki...

  vatan haini dememek vatan hainligi olur.

  nazilere ve hitlere "türkleri seviyordu" demek malik olur bana kalırsa. türkiyenin, alman ihtilaf devletlerine girmesinin tek sebebi stratejik noktasıdır. rusyayı zor duruma düşürmek için yapılmıştır. eğer başarılı olsaydı ki bu mümkün değil ve içlerinde bir çok hain, casus olduğundan kaybettiler zaten. rusya'ya yürür türk filan dinlemez hem orta doğu hemde avrupayi %75 alırdı.

  sıradan nuk bomb denemelerinden birisi.

  -iki ülkede büyük güçlerin oyuncağı olmuş ve dünyayı büyük bir nükleer savaşa sokmak için gerekli sebebi sunmuştu. olmasaydı bir şey olmazdı. ışın askeri noktasının ardında büyük bir hukuksal meseleside olmuştur. bunu anlatan en iyi film bence 'yakın tehlikedir'

  0
  ofsaytsizburak 12.11.2016 22:55
  cengiz han'ın anne ve baba tarafı moğol kabileden gelmedir. hadi onu geçtim,cengiz han kendisini moğol olarak gören biridir. ''han'' ünvanı da moğol hükümdarlara verilir. cengiz, kağan,hakan gibi türk ünvanlar kullanmazdı.

  tabi kendisini moğol olarak görse de çevresindeki çoğu yönetici uygur türküydü.
  0
  kevinyost 13.11.2016 00:53
  ortaasya da mogollar ve türkler bir elmanın iki yarısıdır birbirlerini kandas görürler leon cahun orta asya tarihine giriş kitabını tavsiye ederim pivo
  0
  ofsaytsizburak 14.11.2016 14:48
  evet öyle,hun göktürk döneminde moğollar himaye altındaydı, cengiziler döneminde türkler himaye altındaydı
 • 0
  sewo 13.11.2016 01:09
  naziler kuşatmayı yanlış yerden girmeseydi italyanlarla birleşip, 2 haftada moskova'ya girerdi. japon imparatorluğuyla rusya'yı bölüşüp daha sonrasında birlikleri birleştirip aşağıya ianmeye başlarlardı. amerika ne kadar japonya'ya üstünlük kursa dahi ingilizler çok dar bir koridora sıkışıp devri güçlerinin tamamını avrupaya sevk edicektir. lakin führerin gözü büyük topraklarda yani ham madde için orta asya semalarına inmek için avrupa'da birlik bırakmak için buraları italyanlara, bulgarlara, romanlara bırakırdı böylece ingilizler avrupa'da netleşicek bir sonuç alamıcaklar savaş uzuyacaktır. bu sürede naziler japonya'ya güç göndermek için amerika'ya saldıracaktır. bu durumda japonya'ya atom bombası dahi atsa rusya'ya başarılı çıkarma yapan naziler rusları yollamış olucaktır. ardından italyanlara destek olarak ingilizlere saldırarak ingilizleride gönderecektir. böylece amerikanın bir daha atom bombası atamıyacağı var sayarsak sonuç baki güç olarak naziler çıkacaktır.
  yani savaşa giren fransa,ingiltere ve japon imparatorluğu gidecektir. amerika, italya, naziler, bulgarlar, romanlar, çin savaşta kalacaktır. diyelim amerika atom bombası ile tehdit ediyor. bunun üzerine çin'in tekrarı olması durumda karşı tarafta savaşa girceğini açıklaması üzerine türkiye dahil avrupa, asya, afrika, tamamen führerin himayesine geçecektir.

  bunları yıllar önce bir kitaptan okumuştum şuan net hatırlamıyorum. lakin olası olanda buydu. yani bir çıkarma nelere kadirdir. şuan bizde alman mandasının kölesi olacaktık.

  şimdi biz savaşa girmedik desek bile o iş öyle olmuyor etrafımızdaki ülkeleri alıcaklar bizi bırakcaklar mı sanıcaktık.
 • 0
  yondaimehokagesama 13.11.2016 10:16
  napoli krallığı otrantoyu geri aldı..
 • 0
  oxygen 13.11.2016 11:23
  cengiz han moğol'dur. her ne kadar yaşam stillerimiz benze de moğollar ya da cengiz han türk değildir. ki yaşadığımız bölge aynıdır. ama cengiz han'a türk olmak ister miydin sorsalar cevabı sanırım evet olurdu. cengiz han türklerin törelerine aşırı özenirdi. tam bir türk hayranıydı...

  vahdettin'in vatan haini gösterilmesinin nedeni politiktir. kabul çok bir ağırlığı olamamış hatta ezilmiş sindirilmiş bile olabilir. dirayet gösterememesinin nedeni zayıf düşen halkının tamamen yer yüzünden silinmesinden korkmasıdır. biliyordu ki bu millet mutlaka ayağa kalkacak bu sivrisinekleri ezecekti. çok da gecikmeden gerçekleşti. vatan haini gösterilmeyip de hala padişahlık koltuğunda olması istenseydi cumhuriyeti bu ülkeye sokamazdık. çünkü atatürk cumhuriyeti yıllar önce kafasında ideal sistem olarak belirlemişti bile. ki meşrutiyet dalgalanmaları cumhuriyetin geleceğinin sinyalleriydi. şahsi düşüncem padişahlık makamının sembolik olarak var olması çok iyi olurdu. bu bizim demokrasiye geçişimize zarar vermezdi. ki 93 yıldır geçemedik zaten hala demokrasiye..

  naziler kazansaydı ki kazanmaya çok yakınlardı. şu an avrupa'da sanayi çok daha hakim olurdu toprağa. artık doğallık kalmaz her bastığımız yerde karbonmonoksit fışkırırdı. her ne kadar 80-90 yıllarında çökecek bir alman imparatorluğu olsa da çok ciddi zararlar verirlerdi yeryüzüne. belki de çoktan dünyadan kaçmış bile olurduk. tabi almanların deneylerine henüz kurban gitmediysek.
  tam bir enkaz çöplüğü olan bir dünya olurdu önümüzde...
  0
  mewthree 13.11.2016 11:29
  üşenmedinmi yazmaya
  0
  oxygen 13.11.2016 11:33
  okumaya mı üşendin :(
  0
  mewthree 13.11.2016 11:34
  evt
  0
  ofsaytsizburak 14.11.2016 14:46
  türk obalarına korku salan,işkence eden bir adammı türk hayranı olacak ?
 • 0
  hukuk582 13.11.2016 22:40
  1.dünya savaşı başladığı sırada alman kayzerinin tatilde olduğunu biliyormuydunuz?