ibb taksi projesi

  10
  systemfailed 17.6.2020 22:40
  öncelikle şunu söyleyim harıka bır proje olacagı kesin tek tip giyim akbil ile ödeme ımkanı karşınızda işini adam gıbı yapan sızı dolandırmak ıstemeyen kısa mesafe alamam demeyen bır projedir takşi şöförlerinin bir çogu sabit gelir olması açısından çok mutlular ama taksi plakası sahipleri her zamanki gibi taksi plakası degeri düşüyor istanbulu kitleriz diye ibb başkanına tehtidler savuran galeri sahipleri ama ekrem bey geri adım atmayacagını söylemiş bulunmakta

  istanbul büyükşehir belediye başkanı ekrem imamoğlu'nun açıkladığı '5 bin yeni taksi' projesinin ardından taksi plaka fiyatlarında düşüş yaşandı. 2 milyon 200 bin tl civarında olan taksi plaka ücreti 2 milyon tl dolayına indi.
  istanbul büyükşehir belediye (ibb) başkanı ekrem imamoğlu, 5 bin yeni taksi plakası projeleri olduğunu duyurdu. 5 bin taksiyi elektronik sistemle donatacaklarını belirten imamoğlu, "qr koduyla, istanbulkart'la taksi paranızı ödeyeceksiniz" dedi.

  ibb başkanı imamoğlu, taksi plakası ve deniz taksiye ilişkin açıklamalarda bulundu.

  dünyadaki bazı büyükşehirlerin nüfus ve taksi plakası sayılarıyla istanbul'u kıyaslayan imamoğlu, mevcut 17 bin 395 plakanın yeterli olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

  "sıkıntı var. bunu taksiciler de biliyor. bazen taksi duraklarında insan taksi bulamıyor. başka sistemler, korsanlar devreye giriyor. biz kiralama modelini getiriyoruz. taksinin sahibi ibb olacak. kiralama modeliyle, kontrollü bir sistemle. meclis'e getireceğiz bu konuyu. eğer meclis’te uzun vadeli bir modeli onaylarlarsa, oradan yürüyeceğiz. olmadı, encümen üzerinden 3 yıllık bir taksi kiralama modelini getireceğiz. burada, taksici esnafını da koruyan, disipline eden, korsan çalışmaları yok eden bir modeli hazırlıyoruz aslında."

  istanbul'a 5 bin yeni sarı taksi kazandıracaklarını belirten imamoğlu, 3 vardiya halinde çeşitli prensiplerle taksileri çalıştıracaklarını dile getirdi.

  'özel tasarım taksi modeli çalışması yarışması başlatacağız'
  imamoğlu, bu 5 bin taksiyi elektronik sistemle donatacaklarını belirterek şu bilgileri verdi:

  "bunu yapmaya ibb kanunen yetkili. qr koduyla, istanbulkart'la beraber taksi paranızı ödeyeceksiniz. bir de özel tasarım taksi modeli çalışması yarışması başlatacağız. korunaklı, pandemi sürecine uygun, taksiciyle müdahalesi olmayan... bildiğimiz sarı taksi. tarife aynı, her şey aynı. sadece hem taksi eksiğini gidereceğiz hem de bir taksi modeliyle aslında piyasayı dengede tutacağız. taksici esnafı için de hem taksilerini yenilemeyle ilgili hem de bu yeni modelle taksicilerin güvenliğini sağlamayla ilgili de yarışma açacağız. bir nevi istanbul'a özgü taksi üretimine de start vermiş olacağız bu çalışmayla."

  '50 deniz taksi ile denize ineceğiz'
  istanbul'da deniz ulaşımının payının yüzde 3’ler seviyesinde olduğunu, bu payı büyütmeleri gerektiğini belirten imamoğlu, "8 ayda 50 deniz taksi ile denize ineceğiz. 50 ile başlıyoruz ama çok büyüyeceğini de görüyorum. kolay yanaştıracağı ekstra iskeleler ilave ettireceğiz" diye konuştu.
 • 1
  hedap 17.6.2020 23:25
  sonunda şu adamdan hayırlısıyla helal olsun diyeceğim bir icraat gördüm çok şükür. bir sonraki seçime kadar dişe dokunur bir şey yapmadan pr pr pr diye devam edecek diye korkuyordum.
 • 1
  alkoritma59 17.6.2020 23:34
  bravo.. hem vatandaşa hizmet hem belediye kasasına.
 • 1
  dejin 17.6.2020 23:36
  eko reis adeta çıkardı masaya vurdu
 • 1
  nusret 17.6.2020 23:40
  ekrem imamoğlu harika işler yapıyor. belki hepsi vitrinlik değil ama ibb içinde tanıdığı olan varsa ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. önlediği israfı hayal dahi edemezsiniz. çok fena yiyorlardı.
 • 1
  champ 17.6.2020 23:41
  taksiciler kadar toplumun nefretini kazanmış 2. bir meslek daha yok. 5 bin plaka da çok az olmuş, ben olsam 20 bin plaka derdim. muhtemelen ileride artıracak.
 • 0
  systemfailed 17.6.2020 23:43
  misafirim varken benı cok fena tokatlamışlardı hiç unutmam iyi oldu iyi