isimsiz duygular 1

  9
  gamzeszgin 18.4.2020 15:09 ~ 15:11
  çoğumuz gün içinde herhangi bir zaman diliminde, genelde sadece "aklımızdan geçen herhangi bir düşünce" olarak algıladığımız farklı duygular hissederiz. bu duygular bir anlık bizi sarar ve sonra yok olur, arada uğramak şartıyla tabi. sadece bizim yaşadığımızı hissederiz ama öyle değil. gün içinde onlarca insan neden olduğunu, ne olduğunu bilmeden bu duyguları yaşıyor. işte isimlerini bilmediğiniz duygular.  1) opia
  bir parkta oturduğunuzu hayal edin, şu sıralar imkansız gibi dursa da, tam karşı bankta da başka birisi var göz göze geldiniz ve nedenizce gerildiniz. tüyleriniz diken diken oldu. işte bu duygunun adı opia.
  tanımadığımız biriyle göz göze gelince oluşan gerginlik. kendinizi hem savunmasız hem de saldırıya açık hissetme durumu,belli belirsiz oluşan ciddiyet. ama merak etmeyin siz biriyle bakıştığınızda bu hissi yaşıyorsanız muhtemelen karşıdaki arkadaş da aynısını hissediyordur.

  2)jouska
  hiç kafanızın içinde bir diyalog kurduğunuz ve başka biri veya kendiniz adına o diyaloğu sürdürdüğünüz oldu mu?
  iç sesle karıştırılabilir ama aynı şey değiller.
  jouska kendi içimizde bir konu hakkında kurduğumuz diyaloglara verilen isimdir. bana nedense hep derslerde gelir bu his, dinlememek için her şeyi yapıyorum galiba.


  3) astrophe
  hiç dünya dışında neler döndüğünü, kimlerin olduğunu, nasıl yerler olduğunu merak etmeyen oldu mu? olmamıştır diye düşünüyorum yani bu gezegen dışında neler var merak eder ve görmek isteriz. bu duygu durumunda kişi gökyüzüne bakar ve dünya dışı yerleri hayal ederken pat diye gelen bir hisle "ben dünyada hapsedildim" düşüncesini aklından geçirir. astrophe de dünyada kapalı kaldığını hissetmeye verilen isim.

  4)sonder
  bana göre bu his toplu bir empati duygusu. gün içinde(11 marttan öncesi için) kalabalık ortamlarda bulunmuşuzdur. hiç tanımadığımız, daha önce görmediğimiz onlarca, yüzlerce insanı görüyoruz. hepsinin de bizim gibi günlük planları, yoğunlukları, endişeleri var. bu his tam burada ortaya çıkıyor işte. sokakta yürürken yanımızdan geçen insanların hepsinin en az bizim kadar karmaşık ve yoğun bir hayata sahip olduklarının farkına varmak olarak tanımlanıyor sonder.

  5)zenosyne
  bazen deriz," zaman ne kadar da hızlı, su gibi akıııpp gidiyor. "diye ya da" uff ne bitmez dersmiş, bu zaman niye geçmiyor?"deriz. yani zamanın hızlı ya da yavaş geçtiğini düşünürüz.
  ama bu ikisi de değil tabi. zenosyne zamanın günden güne daha hızlı aktığını düşünmeye deniyor.

  evet puvolar günlük hayatta sizin de böyle tanımlayamadığınız, anlam veremediğiniz, sadece ben mi yaşıyorum dediğiniz hisler oluyor mu?


  arkası yarın.. :d
 • 1
  kayipunicorn 18.4.2020 15:19
  3-5 bende yok geri kalanı var 😂 yarınkini bekliyorum puvocuğum 😂😂
  he bir de test istiyorum yeni testler ne zaman geliyor 😂😂😂
  0
  gamzeszgin 18.4.2020 15:23 ~ 15:23
  3 numara bana da tuhaf geldi :dd testler de yolda sayılır. :d teşekkür ederim povocumm🤗
 • 1
  horseman 18.4.2020 18:01
  bu isimsiz duyguların isimlerini kim koydu acaba :d
  1
  gamzeszgin 18.4.2020 18:03
  o ayrıntıyı niye atladım acaba :dd
  1
  horseman 18.4.2020 18:04
  favorimiz jouska :d
  1
  gamzeszgin 18.4.2020 18:15
  o tam karşılamıyor bence seninkini şey diyebilirim ama küçükbeyinodasındakiminikyonetici çok uzun oldu ama tıbbi bir ad bulamadım :f