türkiye'de kitap okunmamasının sebepleri

 • 2
  vasiliagayev 12.3.2016 00:37
  Çünkü herkes kendini yürüyen ansiklopedi sanıyor.
 • 0
  tombalaci 12.3.2016 00:39
  Yahu ekşi'den kopyalayıp duruyorsun. Ayıp olmuyor mu birader?
 • 0
  iloveimagine 12.3.2016 00:51
  Ondan bundan duymak hoslarina gidiyor
 • 0
  nocry 12.3.2016 00:52
  Tek sebebi kitaplari cok pahali olmasi ucuz olsa alirdim
  0
  potheadsmoker 12.3.2016 01:47
  Puiv kutuphane neden var purocum hepsi bedava puiv kutuphanenin hemde bilgisayarinda tabletinde telefonunda okuyabilecegin sekilde formatlanmis olarak :)
 • 1
  filozofunsakali 12.3.2016 00:57
  Pahalı ve zaten filmi çıkacak kafasıdır genelde fantastik ve aşk hikayeleri okunduğundan,diğer bir sebepse zaten eğitim sistemi ne ki okuma oranı yüksek olsun? Azerbaycan'ın oranına bakın tavan kardeş ülkemiz orası. Japonya'ya bakın iki samimi ülkeyiz. Bizim çevremiz güzel ama biz serseri olan çocuğu oynuyoruz resmen.
 • 1
  bellafonte 12.3.2016 01:44
  en büyük sebep bizim milletin kitap okumayı zahmetli bir iş sanıp kitap okumaya üşenmesi ya da cocukluktan gelen alışkanlıklar. Siz bir çocuğa kitap okumayı aşılayamazsanız sonrasında nasil sevecek kitap okumayı?
 • 1
  potheadsmoker 12.3.2016 01:53
  " okuyupta napcan sankim bana apartiman yoneticisimi olcan" yada "bana felsefe yapma" ve "laflari kes kutuphanedemi ogrettiler sana bunlari anarsik" seklinde bir mantiga sahip bir ulkeyiz biz ne bekliyosunki kucuk bir kitle var okuyan olmasi gerekenin aksine okumaktan aciz insanlar kahve koselerinde ellerinde gerizekali oyuncagi iddaa kuponu ve futbol gazeteleriyle kritike eder okuyan insani , kufurden nefret eden bir insanim ama cahil orospucocuklari olmedigi surecede asla duzelemeyecegiz ne yazikki . bak gene dinden imandan cikarttilar.
 • 0
  callisto 12.3.2016 03:31
  O kadar çok kişiyle karşılaştım ki kitap okumak yerine fim izlemeyi tercih ederim diyen. Aslında haberleri yok kitapların zevki çok başka.
 • -2
  cinfickir 12.3.2016 04:53
  dua okkuyoruz biz kitap ne olaki tööba estafurulul
 • 2
  badwriter 12.3.2016 07:18
  Buna Yaşar Kemal'den bir yazıyla cevap vermek istiyorum;
  Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. Allah beterin beterinden saklasın derler, bir de düşünenleri, gelin şuna düşünenleri demeyelim, düşünmeye çabalayanları hep öldürmüşler. İstanbul, bir zamanlar, düşünmeye çalışanlara cehennem olmuş. Düşünmek. tıpatıplaşmanın dışına çıkmak demektir. Düşünmek, kişiliği olmak demektir. Düşünmek, en küçük anlamda, var olmak demektir. Ve insanlar düşünmeyi öğrendikleri zaman, dünyayı tarttıkları, ölçtükleri biçtikleri zaman, birtakım çıkarcıların, insanları yüzyıllardan bu yana köle olarak kullananların, ya bu çeşit, ya da şu çeşit, çanlarına ok tıkandı, demektir.

  Bizim çıkarcılarımız, çok kurnaz davranmışlar. Bilmişler ki, düşünen adam arayan adamdır. Arayan adam birtakım yenilikler bulan adamdır. Donmuş bir durumu parçalayan adamdır. Durumu olduğu gibi tutmak için insanları düşündürmemişler. İşte bizim tarihimiz aşağı yukarı bu.

  Bakar mısınız Osmanlı, İslam tarihine, kaç kişinin derisini yüzmüşler? Bu derisi yüzülenlerin birçoğunu tanıyoruz. O kadar da masumca, o kadar da az aykırı düşünmüşler ki, gene de düşünceye önderlik ettiklerinden dolayı yakalarını, derilerini zalimlerin ellerinden kurtaramamışlar.

  İşte biz böyle bir sonuçtan süzülüp yirminci yüzyıla gelmiş bir kuşağız. Bizim karşımızda deri yüzenlerin soyundan gelenler, oldukları gibi duruyorlar. Azıcık düşündüler diye, şimdikiler daha kötü yapıyorlar. Yoklukla, açlıkla, polisle terbiye ediyorlar. Bizim Anadolunun bir sözü vardır, “Allah, kimseyi açlıkla terbiye etmesin,” derler. Bizim çağımızın deri yüzücüleri açlıkla terbiye ettiler uzun zaman düşünenleri.

  Deri yüzücüler, gittikçe azıtıyorlar. Bekleyin, bekleyin ki, daha neler gelecek başımıza. Onlar bizi söyletmeyecekler. Kendileri konuşacaklar. Yalanlarıyla halkı daha, daha uyutacaklar. Onlar, milliyetçi olacaklar, evet onlar, onlar ki, birkaç sömürücünün kesesine satmışlardır vicdanlarım. Onlar vatansever geçinecekler, ne kadar gerilik varsa, sutlarını ona dayayıp… Halkımızın böyle kalması, ezilmesi için ellerinden geleni de gelmeyeni de yapacaklar. Sabahtan akşama kadar millet, vatan, halk diye bağıracaklar. Halkı sevdiklerini söyleyecekler. Tarihimiz boyunca halkımız için bir tek güzel şey. Köy Enstitüleri açılacak, onu kapattıracaklar. Kapatanları da kutsal birer yaratık gibi halka yutturmaya çalışacaklar.

  Soracağız, peki siz halkın iyiliği için ne istiyorsunuz? Planınız ne? Susacaklar. Çünkü torbalarında azıcık olsun unlan yok Onlar o kadar akılsızlar ki, ağaların, softaların düdüklerini öttürecekler. Gene benim saflığım tuttu, belki hiç de akılsız değiller, çıkarları ağaların, softaların çıkarları ile aynı çizgide birleşiyor. Bizim Çukurovanın en milliyetçisi, milliyetçi kisvesine bürünmüş en yüce çığırtkanı kim biliyor musunuz? Bütün Çukurovayı soyup soğana çevirmiş, bir ömür boyu kirden yüzüne bakılamayacak bir ağanın oğlu.

  Biz diyoruz ki, bu halk soyulmasın… Halkı soyanları artık aradan çıkaralım. Yirminci yüzyıl milletlerin soyulmaktan kurtuldukları, kendi benliklerini buldukları yüzyıldır. Bizim toprağımızın kendine has bir kültürü var, amanın buna hiç önem verilmiyor, önem verilsin, diyoruz. Başka çaremiz yok, diyoruz Amanın millet, toprağımız yok oluyor, ağalar, beyler, gericiler, toptan, toprağımızı, ormanlarımızı yok etmek için yanşa çıkmışlar. ne duruyoruz, diyoruz.. Onlar karşımıza geçmişler bre vatan hainleri, bre zındıklar… Bre! Bre!.. Azıcık vicdanı olan, elini vicdanına koyup söylesin, kim vatan haini, kim değil’.

  Açlık, şu doğudaki açlık, kimin yüzünden? Söyleyin benim mi? Bu açlık bugünkü açlık değil, yüzyıllardan bu yana geliyor.

  Şimdi patlak verdi. Bir daha da durmayacak. Bu açlık halkı sömürenlerin, onları yeraltındaki evlerinde gerilik, pislik içinde bırakanların yüzünden. Biz onlara karşıyız. Açlığın, sömürü-nün, pisliğin, geriliğin olduğu gibi kalmasını isteyenler milliyetçi… Sevsinler senin milliyetçiliğini… Bir gün yutturursun, iki gün… Çekirge bile iki kere…
 • 0
  kyzaghan 12.3.2016 09:32 ~ 09:32
  Fahiş fiyatlar, E kitap ile bir nebze açılabiliyor bu handikap
 • 0
  advertiser 12.3.2016 10:24
  Kucuklukten beri kitap sevgisi verilmedigi icin normaldir okumamalari.
 • 1
  serhatcakmak 12.3.2016 10:42
  Her şey küçüklükten başlamaktadır, bu durum da öyle aileler her zaman televizyon izlediği için ve çocuk onlara özendiği için haliyle kitap diye bir şey duymaz uzun süre taakii okul zamanına gelene kadar. Ardından çocuk hiç bir zaman kitapı ona gösteren birisi olmadığı için ne dersi sever, ne kitap okumayı.

  Bu durum tabiki aşılmayacak bir durum değil, istekle olabilecek bir durum. Kendine alıştırman lazım, kitap okumak insana farkında olmadan bir çok şey kazandırır. Bu farkı ancak eskiden konuştuğunuz fakat uzun zaman boyunca görüşmediğiniz belki ama belki farkına varabilir, bu yüzden kitap okumak hem sizi geliştirir hemde gizemli birisi yapar bir çok insana özenmek yerine oradaki kişilerin hayatını görürsünüz ve hayatı daha iyi anlarsınız. Toplumda herkes kendini bir birinden üstün gördüğü için bu yüzden kimsede öğrenme isteğide bulunmamaktadır.
 • 0
  kitibiyoz 12.3.2016 13:09
  Üşeniyor bir bölüm
 • 1
  hari 12.3.2016 13:23
  eski kuşağı bilmiyorum da yeni nesil , wattpad denen lanetin içinde hiçbir edebi veya bilimsel öğreticilik taşımayan saçma yazınların hastası olduğu için "kitap" tanımına uyan kitaplardan zevk almıyor ve okumuyor. gerzopat mukotikler
 • 0
  karakurtberk 12.3.2016 14:03
  Herhangi bir liseye gidin kitap okuyan birisine sorun niye okuyorsun diye o tahminen paragraf soruları için diyecek :))
 • 0
  jaguar406 12.3.2016 15:23
  İnsanların boş vakitlerinin olmamasından kaynaklanır.Yoğurtçu beygiri gibi sabahın 7 sinden akşamın 7 sine kadar çalıştırılan insanın kolunu kaldırmaya dermânı kalmadığındandır