5
alphonse capone
italyan asıllı amerikalı mafya lideridir. 1920- 1933 yılları arasındaki abd alkol yasağından yararlanarak güçlendi. 1929'da amerikan ekonomosinin zor günler yaşadığı büyük bunalım dönemindeki fırsatlardan yararlanarak gücünü arttırdı.

1929 büyük bunalımı yıllarında neredeyse hükümet sahibi olan ünlü gangster al capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır;

“ çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. bir gün tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim. „

kartvizitinde "ikinci el mobilya satıcısı" yazan al capone, 17 mayıs 1929'da ruhsatsız silah taşımaktan sekiz ay hapis cezası yedi. diğer suçlarından yakalanamadığı için 1931'de vergi kaçakçılığından hapse girdi.

sevgililer günü katliamı

bugs moran'ın çetesi, capone'un kaçak içki taşıdığı uçakları kaçırmış, chicago outfit'in yönettiği kukla belediye başkanlarından ikisini öldürmüş ve üç kez kilit adamlardan biri olan jack mcgurn'u öldürmeye çalışmıştı. mor çete, bugs moran'ı ve adamlarının çoğunu bir oyunla chicago'dan uzaklaştırdı ve kuzey kesimi çetesi'nin lincoln park'taki bir garaj yerinde çok az adamı kaldı. capone'un adamlarından fred burke ve birkaç güvenilir adam daha polis kılığına girdi ve 14 şubat 1929'da kuzey clark sokağı'nda moran'ın yerini bastılar. mücadelesiz altı çete üyesi ve bir ziyaretçileri duvara dizilip tarandı. cinayetler tam olarak aydınlatılamadığı için duruşma olmadı. capone, kendisine yönelik suçlamaları 14 şubat 1929'da florida'da olduğunu ispat ederek çürüttü.
 • 1
  tombalaci 1 yıl önce
  brian de palma'ya ait 1987 yapımı the untouchables isimli filmde anlatılan gangsterdir.


 • gangsterler

  Ünlü gangsterler ve hayatları.

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  capone

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...