3
ölümle dalga geçen askerler:deliler
smanlı’nın askeri bir sınıfı olan Delilerin tarih sahnesine çıkışları 15. yy’a denk  gelir.Zamanla ordunun önemli bir parçası haline gelen Delilerin görevi,sefere ordunun en önünde gitmek ve düşman saflarına hücum etmektir.İri cüsseleri ve ürkütücü kıyafetleri ile düşmana korku salarak arkalarından gelecek birliklerin işini kolaylaştıran Deliler aynı zamanda esir aldıkları düşman askerlerinden orduları hakkında bilgide ediniyordu.Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi.Viyana önlerinde delilerBu birliğe “Deliler” denmesinin sebebi ise akli dengelerinin bozuk olmasından değil,atılgan ve gözü-pek olmalarındandır.Zaten “Deli” kelimesi Osmanlı Türkçesi’nde “akıl almayacak derecede cesur” anlamında kullanılmaktaydı.Bu askerlerin çoğunluğunu Türkler oluşturuyordu.Bu birliğe girebilmek için savaş tecrübesi ve maharet özellikleri gerekliydi.Gerekli özelliklere sahip askerler,tertiplenen törende yemin ederek deli başlığını giyiyor ve ocağa katılıyordu.Rivayete göre Osmanlı tokadının mimarı da Deliler.Yeniçeriler gibi ellerini kuvvetlendiren Deliler de alıştırma esnasında mermer tokatlıyorlardı.Deliler Ocağı 19.yy’da kapatılmıştır.II.Mahmut’un askeri alanda yaptığı yeniliklerden biriside Deliler Ocağı’nı kaldırmak olmuştur.
 • 0
  oschemat 1 yıl önce
  Kaldırılması mantıklı çünkü tüfek ve diğer ateşli silahlara karşı işlevsiz kalıyorlardı. Tek tokatla at devirdiklerini duymuştum.
 • 1
  tarihci 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  Evet doğru duymuşsun kardeşim nerede olduğu şuan hatrımda değil ama tarihi bir kazı yapılmış ve tokat ile öldürülmüş (kafa tasları parçalanmış) bir çok iskelete rastlanılmıştır
 • 1
  serhatcakmak 1 yıl önce
  Her türlü grup bulunmaktaydı ek olarak Osmanlıda, mesela Evliler grubuda bulunmaktaydı ve ailesini göz önünde bulundurarak her şeyi göze alıyorlardı.


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...