emine erdoğan 'hilafet' ilan etti: halife olmanın sorumluluğunu taşıyoruz

  9
  systemfailed 20.3.2019 22:30
  “halife olmanın sorumluluğu…”
  emine erdoğan, “müslümanlar olarak israf meselesini şahsi tüketimlerin ötesinde, daha geniş anlamıyla görebilmek gerektiğini” söyleyip şöyle devam etti:

  “ay sonunda elektrik, su, gaz faturalarımız düştüğünde israftan kaçınmış olmuyoruz. 1 kilogram ekmeğin israfı, onu yapmak için kullanılan 1,6 litre suyun da israfı demek. 1 pamuklu tişörtün israfı, onun üretimi için harcanan 2 bin 700 litre suyun da israfı demek. biz, sadece kendi çeşmemizden, ampulümüzden, soframızdan değil, yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşımaktan mesulüz. afrikalı bir çocuğun, temiz su bulamadığı için maruz kaldığı hastalıkları çocuklarımıza doğru anlatabilirsek, 1 dilim ekmeğin undan çok daha fazla anlamı olduğunu da kavratmış oluruz.”
 • 2
  wertyus 20.3.2019 22:43
  puvo "israfa" yönelik yaklaşımı çok güzel. gayet bilinçlenmemiz gereken bir konu. dinen halifelik kısmında ise müslüman toplumların ve ülkeleri şu anda sırtladığımızı düşünüyorum.bu konuda diğerlerine örnek olarak davranmamız bize zarar vermez. buna vurgu yaparak konuşmuş olabilir. ama cidden israf konusunda güzel konuşmuş. hem bizim hem çocuklarımızın bilinçlenmesi gereken bir konu.
  1
  sewo 21.3.2019 10:19
  müslüman toplumlar ve ülkeler mi?
  katarın,arabistanın,iranın aylık cari fazlılığı bak aylık diyorum yıllık değil.
  bizim yıllık cari açığımızla eş iken sen neyden bahsediyorsun.
  biri fazlalık diğeri açık yanlış anlama lütfen.hayal dünyasında yaşamayalım kötü durumdayız. kendimizi yıllar boyu övdük rehavete kapıldık ancak artık ayaklarımız yere doğru mu bassa biraz hayallerden uyansak mı?

  israf konusuna gelirsek fabrika ve insanlar için eğitim alanı açılabilecek iken israf yurduna döndük ciddiyetsiz bir söyleşi olmuş. saraylar, yol kenarına yapılmış peyzaj çalışmaları..vb.
  açız yiyecek yemeği yok ki israf etsin.
  -1
  wertyus 21.3.2019 10:35
  müslüman toplumlar ve ülkeler aynen öyle. aralarında en rahat karar alanlar biziz. ben olaya ekonomik yönden bakmadım eğer dikkatli okursan anlarsın. illa sırtlamak kelimesini kullanınca ekonomik yada güç dışında başka durumları da konuşabilmek lazım. yanlış anladığım bir nokta yok ama hayal dünyasında yaşamıyorum aksine distopya türünde bir açısına sahipsiniz. geçmişimizle durmadan övündük , durmadan geçmişe takılı kaldık ama bu insanların suçu olmasını istedikleri gibi yaşıyorlar. bu birazda sizlerin tatmin olmayışından kaynaklı.

  israf konusunda da 1 ekmeğin undan ve ya sudan ibaret olmadığını bunu yapanından tut dağıtanında emeği olduğunu öğretebilmek bilinçli bir toplum adına yapılabilecek en güzel hareketlerden biri. bahsettiğin saray yada yol çalışmaları vb. hizmet sektörüne girer ve bu israf değildir. ama su da var bunu başka biri söyleseydi sizin açınızdan ne değişirdi. lütfen ön yargılarımızı bir kenara bırakalım.

  bazı şeylerin temeli 20 yılda atılmaz aksine 50-60 yılı bulur. şu anki zamanın eksikliklerini son 20 yıldan çok 1938'den sonrasıyla bağdaştırın. bu ülkeye vurulmuş en kalın zincirler o tarihten itibaren başlar. yanlış anlama ama eğer ben hayal dünyasındaysam sende benimle el ele orada geziyorsun.

  bu arada günaydın puvocum :) uzun zamandır görememiştim seni özlettin :) nasılsın ?
  0
  sewo 21.3.2019 10:54 ~ 10:55
  insanı değerlerini bile kaybetmeye yüz tutmuş durumdayız. ekonomik, askeri veya herhangi bir durumda sırtlayabilceğimiz bir durum yok. suriyelilerin bile gelişi türkiye ekonomisini dümdüz etti bir göç yağmuru bunu yaparken nasıl neyi sırtlayabiliriz.

  ekmeği yapmak için harcanan suyu önemseyip.
  sonsuza kadar varlığını sürdüren çim çeşitleri var iken 3 aylık çimler ve tozlanarak kendini idare edecek çiçekler yerine 1-2 aylık çiçekler nasıl israf değil dersin şaşarım. yiyecek yemeğin yokken evi boyamak asıl israftır.
  gayri ciddiyetsiz bir konuşmadır. google yazdığında üzerinde bulunan tesettüre inanılmaz paralar(100bin-200bin dolar) harcayan bir kadın ekmeğin içinde bulunan suya israf olduğunu öğretmek diyor ve alkışlanıyor şov dünyası çok garip.

  almanya 1. dünya savaşını kaybedip tüm savaşın zararını borcunu zorla imzalatıp. 20 yılda dünya savaşı savaşı başlatıp amerika silah ticareti yapıyor diye gemisini vurup amerikayı savaşa dahil yaptığı için kaybetti 2. dünya savaşını...

  ... dünya savaşı kaybetmek oyunlardaki gibi game over ile bitmiyor. tüm ürünlerin gasp ediliyor. bankalarına giriliyor, silahlarına el konuluyor, tüm zararları faturalandırıp bankan 0"sıfır'' durumda iken birde tüm dünya savaşı borçlarını önünde bulunan zaman diliminde ödemen gerekiyor.

  bunlardan 20 yılda çıkıp üzerine dünyanın en güçlü ülkesi olup tekrar dünya savaşı başlatmışlar.

  yani 50-60 yıl saçma cümleler.

  cumhuriyetin ilk yıllarıyla karşılaştırman yanlış. bundan 5 yıl önce akıllı telefon yoktu. sen şu zaman diliminin teknolojinin hayalini kuramazdın buna rağmen onla karşılaştırıyorsun. saçmalık kendini dünyayla karşılaştırmalısın. nasıl almanya her yıl 180 milyar dolar cari fazlalık yapıyor benim ülkem her yıl 50 milyar dolar borç yaparken

  bunlar google aramaları değil. devletlerin hazine sitelerine girersen bunlar mevcut. saçmalama kim parasını yazar derken devlet kurumdur. yoksa el altından para manipülasyonu olur o yüzden her devletin hazinesinde başka devletlerden kişiler bulunur.

  1938 değil ben neden üretmiyorum dersen hayal dünyasından çıkmış oluruz.

  günaydın. buralardayım işlerin yoğunluğundan bir türlü giremedim. iyiyim teşekkür ederim sen nasılsın.
  0
  ofsaytsizburak 21.3.2019 12:05
  benim gözümde türkiye'nin itibarı "bu fakir bu görevde olduğu sürece brunson'ı salmayız" tarzı açıklama yaptıktan sonra bir ekonomik müdahaleyle apar topar brunson'ı salmayla itibarı baya baya düşmüştür. hem de baya. gelmiş burada hilafet ilan edenlerin sözde israf cümlelerini övüp,islam dünyasının liderli(ay bir gülme geldi) olduğumuzu söylüyoruz. kendimize yetemeyen bir ülkeyiz. bu hale de babam getirmedi. anti-emperyalist ve şerefli bir milletten tam tersine doğru gidiyoruz. bunu da babam gerçekleştirmedi.
  dönüp bir bakmak lazım.
  0
  sewo 21.3.2019 12:16
  bunlar kötü günler tek korkum daha kötü günler ile karşı karşıya kalmak.
  biz duygusal bir milletiz geçmiş ve şuan arasında sıkışıp kalıyoruz. hep iyi şeyleri hatırlıyoruz. mücadele etmek istemiyoruz işte bu duruma gelmemizin sebebi bu mücadeleye karşı yeterli öz veriye sahip değiliz.
  bir ajanın siyasi olayı halkı neden ilgilendiriyor. ben 1.5 yıldır deprem ve bitkilerde iletim dokuları ile ilgili bir projemi bakanlığa ulaştırmaya çalışıyorum bakmıyorlar bile en sonunda birkaç avrupa ülkesinin ilgili birimleriyle iletişime geçtim. geçen hafta kıbrıs rum kesimi iletişim kanalı buldu ve deprem projemi görmek istedi 2 ay içerisinde gitmem gerekiyor. ben bu projemi devletime anlatamaz iken elin rumlusu projemi alıcak.
  benim gibi niceleri var sorunumuz aslında bu herkes her şeyi bildiğini sanıyor. keşke herkes kendi işine baksa belki daha düzenli bir ülke olacağız.
  0
  wertyus 21.3.2019 14:54
  insanı değerlerimizi kaybediyoruz ama bu insanların suçu. sen ülkenin sömürgeden başka bir şey olmadığını söylemiş oluyorsun ama hala stratejik konum olarak bile etkili bir gücümüz var. bir ülkenin durumunu sadece içine bakarak değil çevresindeki ülkelere karşı etkileriyle de belirlenir. istediğin kadar inanma ama bu ülke hala dışarısı için tehtid. piyasa da 50- 60 tane ekonomistci var. en beceriksizi bile 2009 krizinden sonra kazandığımız ivmeyi kazanamayız ama yinede düze çıkarız diyor.

  ben saray konusunda yada bahsedilen insanların konuşup nasıl yaşadığını savunmadım ama sen konuyu buraya getirdin. başka bir örnek verelim muhalefetin cep telefonu faturası?

  demişsin ki 50-60 yıl saçma. neye göre ? bir ülke için 50-60 yıl o kadar çok anlam ifade ediyor ki. senin saçma bulduğun 50-60 yıl da biz su zamanki teknolojinin temellerini kaçırdık. vakti zamanında açılması gereken fabrikalar açılmadı bazıları da kapatıldı. sonra nedendi biz bunları üretmiyoruz. önceden ne söylendi türkler bunu yapamaz.

  2. dünya savaşına gelelim. almanların o savaşı kaybetmelerinin sebebi tamamen amerika değil. amerika belirleyici sebep oldu. normal şartlarda hitlerin sağlığın bozulması, rus cephesinde soğuğa karşı savaş , akdeniz de egemenliği sağlayamamak , sömürgelerle bağlantılarını kesememek. almanlar cok fazla cepheye sabitti. bunun yanı sıra 20 senede 2. dünya savaşını başlattılar. dikkatini çekerim 1. dünya savasında cıkıp türkiye kurulduktan sonra atılan adımlar en kısa sürede kalkındırmayı amaçlıyordu ama atatürk'ün vefatı sonrası hiç kimse bunlar üzerine yoğunlaşmadı.

  geçmişle karşılastırmadım ben sorunun köküne indim ayrı bir saçmalık ise gelişmekte olan bir ülkeyle sanayisi köklü bir biçimde oturmuş olan gelişmiş ülke sıfatını alan iki ülkeyi karşılaştırmandır.

  ben 1938 diyerek hem kaybımızı hemde sorunların kaynağını gösteriyorum. ben zaten üreten bir insanım kendi projelerim üzerinde çalışıyorum ama bahanelerin arkasına sığınmasan ve durmadan suçlamasan coktan hayal dünyasından cıkardık.

  kusura bakma anca geldim sınavlar falan biraz yoğunum. idare ediyorum bir şekilde
  1
  sewo 21.3.2019 20:36
  en önemli şey sınavların sadece beyin fırtınası yapmak kaliteli insanlarla eğlenceli.

  çok sevdiğim bir adamın çok sevdiğim bir sözü var." umutsuz durum yoktur umutsuz insan vardır, ben hiç umutsuz olmadım."
  değerli bir ekonomistin açıklamasını dinlemiştim ve araştırmıştım mantıklı geldi. 480milyar dolar borcumuz olabilir ancak 60milyar dolar ile tekrardan ticaret arenasında kartları tekrardan dağıtamasak bile ufak bir kart alıp pastanın tadına bakabiliriz. tek sorun bu 60milyar doları kimden ve ne koşullarda alacağız bunun karşılığında neleri vereceğiz.
  elbette bu analiz çok önemli doğru hamlelerle tekrardan bir yerlere gelebiliriz.

  ancak bu sözüm iktidar düşmanı gibi anlaşılabilir yinede dile getirmek istiyorum koskaca ülkede hazine ile ilgilenecek kimse kalmadı ve damat mı yönetiyor bu zor zamanları... işte bu durum güvenimi fazlasıyla sarıyor.

  maalesef ben muhalif veya iktidar yanlısı değilim ben apolatik ve tarafsızım. orada verdiğim örnek,örneği veren kişiye aitti. sen israf etmeyip israfa dikkat çekebilirsin ancak israfın daniskasını yapıp israfa dikkat çekmen güldürdü.200 bin dolara alınan kıyafet, gözlükler alan biri ekmekte yapılan israfa laf edemez. israf etmesin demiyorum parayı şömine de yaksın banane sadece israf edip laf etmesini eleştirdim.

  orada bahsettiğim olay savaşın sonucunu bilmeyen veya ilgi duymayan birisi varsa ana sebebi almanların mantıksız davranışı ve savaşı artık kazandık diyip amerikayı savaşa sokmasını söylemekti. yoksa diğer yan sebeplere girersek normanya çıkarmasına kadar gitmem gerekirdi oda sıkıcı olur diye düşündüm.

  ancak bu konuda ayrışıyoruz. ne demek yeni kurulmuş ülke ile oturmuş almanya? bu önermen gayri saçma çünkü savaşı biz kaybetmemize rağmen atatürk serv hükümsüz saydırmıştır. ancak almanlar versay uyguladılar. biz sadece kendi topraklarımızı baz alınarak borçları ödedik almanlar tüm savaşın borcunu ödedi. yani komik bir örnek vereyim, tankın yoldan geçerken zarar verdiği asfaltı bile almanlara faturasını ödettiler.

  imkansız bir zorlukta yok olmuş durumdalardı. ona rağmen planlı bir şekilde çalışarak 20 yılda ayağa kalkıp ( borcun %40 kalmış iken) daha fazla ödemeyeceklerini söyleyip savaş çanlarını çaldılar. 20 yılda dünyanın en güçlü devleti olup tüm dünya ya kafa tuttular. ardından savaşı kaybedip tekrardan şuanda avrupanın yükünü çekiyorlar. en yüksek cari fazlalığa sahip ülke durumundalar 180 mılyar dolarla bizim 480 mılyaf dolar borcumuz var iken onlar her yıl kasalarına 180 milyar dolar koyuyorlar. bizim rakibimiz almanlar olmalı, her yıl kasasına 80 milyar dolar koyan hollanda olmalı. daha geçen yıla kadar savaşla uğraşan futbol takımlarında bulunan tüm oyuncularını kaybetmiş ukranya geçen yıl cari fazlalığı 20 milyar dolar. bizim rakibimiz bunlar 1938 değil. yanlış hedefler baz alıyoruz

  suçlamamak elde değil kimse bir şey yapmayıp sadece 2000 yılı ve önceki döneme suç buluyor. hitlerin almanyayı bu hale getirmesinin tek sebebi halk tapıyordu. rus zırhlı müfrezesi almanya ya girmeden 15 dk önce radyolarda almanlar savaşı yarın kazanacak sesleri varmış. tamam halk ve medya aynen rte böyle tapıyor eee yap abi tüm güç sende bırak artık kılıçd. ve chpyi atatürkü...
  rte tek başına bağımsız girse seçime 2 turda her türlü cumhurb. partisiz bile girse en kötü 3. tur kazanır.
  tapıyorlar işte korkuyorlar yap abi kimse sana laf edecek güçte değil daha neyi bahane ediyoruz.
  1.5 yıl beklettiğim projemi milletim için kullanmak için tuttum artık bunu daha fazla tutamayacağım bu ay kıbrıs rum kesimine gidip göreşeceğiz ve çok istekliler onlar kullanacak bende isterdim ülkeme vermeyi ancak artık ihtiyacım var ve zor durumdayım 2 bakanlık,3 büyükşehir,40 şehir, 100 den fazla ilçe ile iletişime geçtim umursamadılar. bizim sorunumuz umursamamak ve cezasını ağır şekilde çekiyoruz.

  50-60 yıl saçma bir insan ömrü 60 yıl devlet insan içindir insanlarını vatandaşlarını güzel ve refah seviyesinde yaşatmalıdır. bunu yapması zorunludur. devlet olduğu için insan yoktur. insan olduğu için devlet vardır.

  stratejik ilerlemede önce kısa hamleli geçer. yani 2-5-10-15-30-40-80-160-250 yıllık ilerleme olur.
  bu dediğin efsane 50 yıllık planlama diye bir şey yok. sanayi, tarım..vb. böyledir.
  örneğin fransa 30 yıllık ilerlemeyi tamamlayıp ayçiçeği ıslahında 40 yıllık banda çıktığını açıkladı. yani şuan en güçlü ayçiçeği tohum üreticileri klasmanında ancak bu programı upgrade yapınca en iyisi olucak ve daha 30 yıllık programı başka bitiren yok. avusturalya birkaç seneye tamamlayacağını açıkladı.

  bunlar sistemsel ve planlı hamleler dünya ile iletişime geçip ilerlenir biz 50 yıllık planlama yaptık diyip geçersen halkı kandırısın ve bunu yaptılar.
  buğday verimi konusunda biz 15 yıllık plan yaptık denildi. ardından simit( meksika ) adında kuruluş baktığımda türkiye ile projesi yok. ne alaka izin mi isticez diceksin.

  upgrade çalışması için kurumlar tüm dünyadan hatta bizden bile yıllık 500 milyon dolar alıyor. 240 küsür ülke ve bu paralarla araştırma yapıyor yani 1 yıllık araştırma maliyeti 1.2 milyar dolar bir ülkenin bu konuda her yıl bu işe ayıramayacağı bir bütçeyi herkes verip ortak kullanıyor daha ekonomik oluyor. türkiye bu çalışmalara 2 yıldır upgrade yapmıyor. yani bu durumda olmamızın sebebi biziz dış güçler değil. düzelme ümidimiz ise ümid çünkü ekonomik upgradeler hiçbirinde başvurumuz yok:))))

  şaka dimi gerçek yani ben hayal dünyasından yıllardır uyanmış durumdayım. insanlar hala ülkemizin çalıştığını düzeltebiliriz diyor.

  şey gibi senden örnek vereyim sınava çalışmıyorsun ama çok azimlisin, ailen çok istiyor, sen çok istiyorsun dershaneye gidiyorsun, kursa gidiyorsun, özel hoca tutuyorsun ama dersten çıkınca sınav saatine kadar kitap açmıyorsun. sen geçer misin bu sınavdan evet bizde bunu yapıyoruz.

  çok çok çok duygusalız dünyanın en büyük gücü olmak istiyoruz, devletimizi ve milletimizi çok seviyoruz ama hiçbir şey yapmıyoruz. sonuç etin kilosu 79 tl...

  1
  wertyus 21.3.2019 21:28
  öncelikle sınavlar boş işler geçmek için giriyorum işime yarayan ve yarayacak bilgiyi hayatımda kullanıyorum kullanmaya çalışıyorum. sözü beğendim bu arada güzel bir örnek. en başından beri düşünceni yadırgamadım yada yanlış demedim benim en başta dikkat çekmek istediğim şey biz halk olarak yapıyoruz bunu.

  iktidar yada muhalefet yanlısı değilim. konuşmanın en başından beri kadını da savunmuyorum. ne konuşup ne yaptığına da bakmadım. israf hakkında konuşması hoşuma gittiğini söyledim. bana göre daha acısı yaptığı şeylere bakarak bunu söylemesi dalga geçip yüzümüze tokat atmasıdır. tekrar söylüyorum cümle hoşuma gitti kadının söylemesi değil.
  1938 demem hedef göstermem rakip göstermem değil. atatürk ün bize aşılamaya çalıştığı düşünce yapısı onun vefatıyla unutuldu. almanlardan bahsettik. adamlar hala aynı. iki ülkenin insanını karşılaştırırsak da cok fark var. arı gibiler. 100 sene öncede şimdide. biz aynı geldik aynı gidiyoruz. benim bahsettiğim bu. biz yıllardır gelişmeye üretmeye kapalıyız. bazenleri hayalini kuruyorum eğer atatürk bir 10-15 sene daha dursaydı neler değişirdi. bu zamana kadar kim ne yaptıysa iyi ve kötü dedim. burada doğruda burada yanlış dedim.

  suçla ben sana suçlama demiyorum. yeri geliyor bende aynısını yapıyorum ama biz suçlarken de hatalı davranıyoruz içimize işlemiş. yaptıkları doğru değil ama kimse umursamıyor. bizim ülkemizde siyasete katılabilecek ne varsa medyada o para ediyor. hedef olarak almanyayla yada diğer söz sahibi ülkelerle yarışmak bende isterim ama bu sadece devlette bitmiyor. halk daha büyük problem. kamera karşısında su olmalı bu olmalı diyorlar ama sadece şov.

  damat konusu yanlış ben bile ne yaptığını anlamıyorum bu damadın ama geri planda ne döndürüyorlar onuda bilmiyorum. bizde muhalefette harekete geçmiyor. mahalle kavgası yapıyorlar. ülkece yanlışa batmış durumdayız.

  projene cidden üzüldüm. ama aynı zamanda başarılarının devamını fazlasıyla dileyen biriyim. eğer fırsatın olursa uygun bir vakitte bana anlatırsan çok mutlu olurum ilgimi çeker bu tür çalışmalar. ben elektromanyetik bobin silahını temel alıp destek tipi bir araca cevirmeye çalışıyorum ve gidebileceğim kapılar sınırlı. bu beni üzüyor ve düşündürüyor.

  rte şuanda zaten her türlü kazanıyor ipler elinde. isterse ülkeyi bu ekonomik buhrandan da çıkartır ama neden yapmıyor kimse bilmiyor. herkes farklı bir yorum yapıyor.

  dedin ki devlet halk için vardır. doğru ama halk ta devlet için vardır. bunları beyinle kalbe benzetebiliriz. eğer bunlar uyumlu çalışmazsa vücüt çöker. bizde bu uyum yok. bizde asla bu uyum olmadı.

  kalkınma planlamaları dedik. bahsedilen ve uygulananlar var şu anda kısa vadede nefes almak için ama bunları kökleri derinleşmiş alanlarla kıyaslıyamayız ( sanayı, tarım ...) bunlar için uzun zamanlar lazım ve biz şu anda en cok verim almamız gerekirken. kıtlığını yaşadığımız en büyük alanlar. tekrar söylüyorum ben geçmişi hedef göstermiyorum. dediğim şey biz hata yapıp geride kaldık. ülkede üretmeye çalışan insanlar mevcut ama bizim medyamız (satılmış bence bizim değil) iki grup arasındaki mahalle kavgasını gösteriyor. üretime uzanan insanlardan bahsetse şu anda deli gibi iç pazarımız olur. ama yok her gün gündemi kirletiyorlar.

  halkı kandırıyorlar haklısın bir noktada ama halk adam akıllı merak duymuyor bu tür şeylere. senden örnek veriyim nasıl bu hale geldin? merak ettin araştırdın öğrendin ilerledin. bizim insanımızın her kesiminde kitap okuyorsa bunu lafını yapmak için okuyor. bu var. bizim sorunumuz içerde ve ya dışarıda değil tamamen kendimizde.

  upgrade konusunda haklısın. el atılmaması uzanılmaması yanlış. ama gel görki kimse bunun hakkında konuşmuyor. bir noktada dış güçlerin durmadan kullanılması rte nin kendi topuğuna sıkmasına eş değerdi. belli yerlerde bu gerçekten ayırt edici bir faktör ama her yerde değil.

  benim lafımda şunaydı. ben çalışıp cabalayan birşeyler ortaya koymaya çalışan bir birey olarak hayal dünyasındaysam sen de benimle aynı yerde aynı rolü oynayan diğer figüransın. ikimizde figüranız. yoksa kişiye özel bir hakeret mevcut değil.

  ülke düzeltilebilir mi . düzeltilir ama halk tam olarak neyi istediğine karar verirse bu olur ama biz bu gidişle fenerbahçe- galatasaray derbisini iple çekicez.

  insanlarımız duygusal ben sadece cıkarlarım yönünden olaya bakıyorum. şu anda rte düşmanı olan insanlara bak ya biri farklı bir parti tuttuğundandır digeride hayallerini o adama bağlayıp yüz üstü kalanlardır.

  sınav örneğin de de biz hazıra çok alışıgız emek harcamak istemiyoruz.

  neyse ben gayet sevdim bu sohbeti eline sağlık. umarım kendimi ifade edebilmişimdir ben seni anladım sıkıldığın kızdığın noktayı da. :) birde projeni anlatırsan uygun bir zamanda çok güzel olur tabi istersen :) dışarıdan bir göz olarak belki güzel fikirler verebilirim :)
 • -2
  hasyazar 20.3.2019 23:31
  ne var kardeş bir itirazın mı var? reis zaten dünyanın halifesi konumunda şu an. bak esede, ne hale geldi.
  1
  systemfailed 21.3.2019 00:06 ~ 00:06
  ben senin kardeşin değilim konuşmalarına dıkkat et oldumu adam gıbı fıkır belirt yada sus o senın kendı fıkrın
 • 0
  mecnunc 21.3.2019 11:06
  gayet güzel konuşmuş ne var bunda?
 • -1
  ofsaytsizburak 21.3.2019 12:07
  saray'ın masraflarından ne haber?
 • 1
  ghostrider 21.3.2019 12:43
  israfa yönelik açıklaması çok hoş bence. fakat kendisi de bunu uyguluyor mu bilmiyoruz. "islam'a yönelik mi giyiniyor" diye sorarsanız hayır derim.
  sonuç olarak israfa yönelik yaklaşımı çok güzel, islam'a yönelik açıklamaları binlerce liralık çay bardağıyla tezatlık oluşturuyor. yaşıyorum ama ölü gibiyim.