uyuşturucu lsd alzheimer hastalığında test ediliyor

  6
  rio 28.5.2020 21:09
  alzheimer ve parkinson gibi hastalıklar dopamin ve serotonin etrafında şekillenirler. yaşlılıkla ve stresle artan serotonin, dopaminerjik nöronları yok ederek beynimizin yaşlanmasına sebep olur.

  yüksek dopamin ise beyin yaşlılığından koruyucudur.

  lsd ilginç bir uyuşturucu çünkü senelerdir hem serotonerjik, hem anti-serotonerjik hem de dopaminerjik etkisi olduğu görülmüş.

  yaşlılar üzerinden yapılan araştırmada lsd serotonin'i azaltarak dopamin seviyelerini yükseltmiş. böylece alzheimer hastalığının hem tedavisinde hem de önceden önlenmesinde güvenli bir şekilde kullanılacağı yorumunu getirmiş.

  tabi kullanılan dozlar muhtemelen çok düşük ve halüsinojen etki göstermiyor. (ola da bilir)

  kaynak: link.springer.com/.../s00213-019-05417-7

  junkie var mı burda?
 • 1
  horseman 28.5.2020 21:17
  ben de bunlar neyin kafasını yaşıyor diyordum demek bundanmis :d https://youtu.be/q0hyYWKXF0Q
 • 1
  reelsamurai 29.5.2020 00:59
  uyuşturucu gerçekten insanların ürettiği en iyi şey olabilir tıp alanına çok büyük katkısı olmuştur düşünsenize ameliyata uyuşturulmadan girdiğinizi veya uyuşturucu olmadan dişinizin çekildiğini büyük nimet ama tabi insanlık her şeyde olduğu gibi bunuda kendisine zarar verecek şekilde kullanmayı başarmış.
 • 0
  rio 29.5.2020 22:32
  çok haklısın hatta meraklısına biraz detay veriyim.

  uyuşturucuların neredeyse hepsi ilk önce tıbbi amaçlarla yapılıyordu. ilk keşfedildiğinde eroin acıyı dindirmek; metamfetamin savaştaki askerleri uyanık tutmak için kullanılırdı.

  lsd'nin elde edildiği ergot türevi ilaçlar şuan tıpta çeşitli tedavi alanlarında devam etmekte. mesela ergottan elde edilen bromokriptin isimli ilaç diyabet hastalığını tedavi etmek ve hastayı kalp hastalıklarından korumak için kullanılıyor.

  cilde uygulanan kokain acıyı azaltma etkisine sahip.