• 0
  shealine 4 ay önce
  ahlak doğuştan gelmez, çevre etkenine göre değişiklik gösterir. eğer bir çocuk erkekle erkeğin cinsel birliktelik yaşadığı ortamda bulunduysan -doğma,büyüme- bu onun sorun haline gelmez.
  0
  cyranodebergerac 4 ay önce
  deneyi izledin mi? elbette çevre etkeniyle ve zaman içinde ahlak anlayışı tepe taklak bir hale gelebilir, şekillenebilir. ama doğuştan kimi tavırlara, yönelimlere sahipiz ve bu evrimsel metodla da oldukça kuvvetli bir mantığa oturuyor.
  0
  shealine 4 ay önce
  zamanım olmadığı için izlemeden yorum yapmıştım fakat izleyince bu durumun ilkel beynin yapılan olay sonucu etkilendiği durumu kendisine ekleyerek, kendini güçlü yapma ve hayatta kalmasını kolaylaştırma adına yaptığı yenileşme süreci (evrim) olduğunu gördüm. ayrıca ilkel beynin kendini koruma içgüdüsünün eğitim süreciyle gerilemesi de uzun yıllar sonra -insanlık hala yaşamaya devam ederse- cömertliğin daha doğrusu bize doğru olarak öğretilen ahlakın daha baskın hale geleceğini düşündürmüyor değil.
 • 0
  savas8 4 ay önce
  o zaman hiçbir insan özgür degil midir
  diyorsunuz
  0
  cyranodebergerac 4 ay önce
  ahlak ve kişilik zaman içinde çevre ile de, kişinin kendi görüşleriyle de şekillenebilir. ama bu fabrika ayarlarımızın etkisi konusunda ben net bir şey söyleyemem.