24

kürtaj yasak olmalı mıdır?

hep tartışılan bir konu. kürtajın sizce yasaklanması için çocuğun kaç aylık olduğunun önemi var mıdır? bazı ülkelerde 3 aylığa kadar çocukları aldırmak serbest, bu da cinayete girmez mi? 1 haftalık çocuk da dahi kalp oluyor malum.
 • 0
  dreamof_dawn 1 yıl önce
  evet cinayete girer ancak yasaklanmamalı, bu kişilerin kendi iradesine bırakılmalı, ayrıca bazen farklı durumlar olabiliyor, mesela tecavüze uğramış bir kadın, daha sonrasında çocuğa nasıl bakabilir, nasıl benimseyebilir, nasıl ona merhametle anne gibi yaklaşabilir? çocuğun da durumunu düşünmek gerekir, babasız ve ileriki dönemde mecburen nasıl böyle olduğu ona anlatılacak, psikolojik açıdan düşününce yasaklanmamalı.
 • 0
  haselfss 1 yıl önce
  sebebine göre değişir bence...
  0
  papaya 1 yıl önce
  sebep?
 • 0
  mamidesidero 1 yıl önce
  3 aylık çocuğu almak cinayetse kondom takmak da cinayet
 • 0
  seboistsair 1 yıl önce
  sadece taciz davalarından sonra böyle bir hak tanınmalı. öteki türlü artık o çocuk artık senin kaderindir.
 • 1
  kahvelipuding 1 yıl önce
  özgür bi ülkede yasaklanmamalı. dini boyutu insanın şahsi meselesidir.
 • 0
  hayboor 1 yıl önce
  yasaklanmamalı
 • 0
  slmsgtc 1 yıl önce
  yasaklanmalı dini bir açı yada başka birşey değil kalp atışı oluşmuş bir canlıya kıymak hiçbir vicdana sığmaz
  0
  prof 1 yıl önce
  bu bakış açısı ile; savaşlar da yasaklanmalı. açlık yoksulluk da yasaklanmalı. herhangi bir canlıyı öldürmek de yasaklanmalı.
 • 0
  azef 1 yıl önce
  cinayetle farkını anlatabilecek birisi çıkar mı bana?


 • 1
  busracankaya 1 yıl önce
  bence yasaklanmasın herkesin kendi düşüncesi yani vicdanına kalmış bi şey madem laik bi ülkedeyiz her görüşe saygı göstermeliyiz
  0
  msz01 1 yıl önce
  aslında laiklikle alakalandırmamak lazım en başta insanların kendi kararları herhangi bir yükümlülük getirmek saçma olur
  1
  busracankaya 1 yıl önce
  yani ben de onu demek istedim sanırım 😊
  0
  msz01 1 yıl önce
  laik bir ülkedeyiz tekrarlamak serbest dndndn
  -1
  busracankaya 1 yıl önce
  tekrarlamak mı anlamadım ben 😀
  0
  msz01 1 yıl önce
  jdjdndjdnd ilk yorumunu bidaha okudumda dediğinden farklı birşey dememişim djdjsjsksk
  0
  busracankaya 1 yıl önce
  evet aynı görüsteymişiz😀
  0
  prof 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  insanların kendi kararlarını verebilmesi için laikve özgür bir ülkede olmaları gerekir
 • 0
  urban 1 yıl önce
  cinayetin en masum hali lakin cinayet olduğunun gerçeğini değiştirmez. cinayettir kesinlikle yasaklanmalıdır.
 • 0
  tersbalik 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  istemediğin bir adam tarafından tecavüze uğrasaydın onun çocuğuna ölene kadar bakabilir miydin? bi kere yaşadışın şey psi kolojini bozar, ömrün boyunca o çocuğa baktıkça acı çekersin. ikincisi sevemezsin, ilgi gösteremezsin, belki de olanların acısını çocuktan çıkarmaya çalışırsın bu da çocuğa haksızlık. sevgisiz büyüyen ve annesine kızgın bir çocuk da büyüdüğü zaman bilinç altında sürekli bunun açtığı yarayı kapatacak şeyler arar. topluma bir psikopat daha salmış olursunuz. kürtaj yasaklanmamalı ya. anneye de yazık çocuğa da.
 • 1
  shaynes 1 yıl önce
  bence yasaklanmamalı
  gündelik zevkler anlık sehvetler sonucunda meydana gelecek hataların ömür boyu çekilmesi ki hataları yapanların değil o dünyaya gelecek olan zavallının kötü bi yaşamdan kurulabilmesi için yasaklanmamalı
  hele bizim ülkemizde...
  yapmayın arkadaşlar ortalık sapık kaynıyor tecavüze uğramış bir kadının tecavüzcüsünün çocugunu dogurmak zorunda olması ne acı bi düşünün bunu.
 • 0
  thefountainhead 1 yıl önce
  yasaklanmamalı hem de tecevüzlerin, cinsel istismarların yoğun yaşandığı bir ülkede, bunun cezasını doğan çocuklar çekmemeli...
 • 0
  plumerion 1 yıl önce
  kürtaj yapan zaten çocuğu istemiyordur.

  onu istemeyen bir anne baba tarafından büyütüleceğine bu iğrenç dünya'ya gelmemesi onun iyiliğine olur aslında.
  0
  busracankaya 1 yıl önce
  kesinlikle haklısın zaten kürtaj istenmeyen bebek demek
  0
  piiuv 1 yıl önce
  kürtaj yapan çocuğu istemiyorsa o haltı yemeyecek gerçi onu düşüncek birde beyin gerekiyor insanlara...
  1
  plumerion 1 yıl önce
  evet doğru ancaj, düşüncesiz insanların içinde harcanması mı? yoksa o boktan aile tarafından hiç yetiştirilmemiş olmak mı? çocuk için daha güzel olurdu?
  0
  piiuv 1 yıl önce
  her ne olursa olsun insandaki en tabi hak yaşama hakkıdır ve kendi hataları yüzünden başkasından alınmamalı diye düşünüyorum. yaşacağı hayata gelirsek onu yaratan allah elbette ona yol gösterecektir !
 • 0
  newcherry 1 yıl önce
  olmamalıdır
 • 0
  suatbuyukboz 1 yıl önce
  kürtaj bu ülkede her zaman olması gereken bir şeydir. çünkü anlık hatalar tecavüzler sonucu inaanlarım hayatı kayıyor genç yaşta evlenmek çocuk büyütmem zorunda kalınıyor. ama kürtaj bunların önüne geçilmesi için kullanılmalı.
  0
  slmsgtc 1 yıl önce
  sevişmenin hatasımı olur bu düşüncedeysen en başından hapını prezarvatifini kullan tecavüze uğradıysan zor bir durum buna birşey diyemem tabi ki fakat kimyasalı alacan oluşmasını bekledikten sonra neyse...
  0
  suatbuyukboz 1 yıl önce
  herkes sen ben kadar bilinçli değil ama adam evli istemeden çocuk yapıyorlar ve kürtaja başvuruyorlar onlaragöre kürtaj prezervatifden daba karlı ve kolay bi iş
 • 0
  lacinyldrm 1 yıl önce
  hayır
 • 0
  paradoksa 1 yıl önce
  bebegini aldirmak isteyen ona ne derece iyi bakabilir ki ? bence olmailidir.
 • 0
  beyazbeyazorkide 1 yıl önce
  kimse zorda olmadikca bunu yapmaz zaten
 • 0
  gheddogospel 1 yıl önce
  yasaklanması çok saçmadır. ancak genç nüfus oranı çok düşük bazı ülkelerde yasaklanması nüfus artışı ve genc nufus oranı bakımından mantıklı olabilir fakat her türlü saçmadır.
 • 0
  sinemsarisoy 1 yıl önce
  bahar candan fanı olanları gördükçe kürtajı biraz daha samimi buluyorum.
 • 1
  dusunenkisi 1 yıl önce
  olmamalı. oldugunu bir düşünsenize. bir iki dakikalık zevke kapılıyorlar. sonra kadın hamile kalıyor. çocuğu istemiyor. aldıramıyor.doğuruyor ve çöpe atıyor. ya da çocuğu hic sevmiyor ve lgisizce büyütüyor. sonuç sokaklarda surunen tinerciler.
 • 0
  sedat58 1 yıl önce
  bence kesinlikle yasak olmalıdır,
  yazık günah ,ben üzülüyorum bu tür olaylara
  0
  emene9 1 yıl önce
  baya geçerli bir sebep
 • 0
  emene9 1 yıl önce
  yok
 • 5
  kaankaplan 1 yıl önce
  bence olmamalı çünkü zaten istenmeyen birini dünyaya getirmek ona en büyük cezayı vermek olmaz mi bilinmeze sürüklemek cami avlusuna bırakılmak acı çektirmek bunları yaşıyacak ne yapabilir ki?
  günahsız bir çocuğa bunlar olmamalı korunmayı bilmeyen köylülerimiz korunmalı.
 • 0
  redkitdekiduldul 1 yıl önce
  kesinlikle yasak olmamalı hatta bedava hale getirilmeli
 • 0
  emroytnm 1 yıl önce
  bence mahkeme kararı gerekmelidir bebek istenmiyorsa bile mahkemeye geçerli bir sebep sunulmalı öyle aldirilmalidir.gerçi her ne olursa olsun merdiven altı bu iş yapılır o yüzden yasak mantıksız.isin etik ve dini boyutu da kişiden kişiye değişir.
 • 0
  omrblgii 1 yıl önce
  kürtaj sadece kalbi atmadan önce olması gerekmektedir kalbi atmaya başladıktan sonra cinayettir.
 • 3
  umuttoptas 1 yıl önce
  bu başlığı açan arkadaş, giriş gelişme ve yargılanamaz sonuç kısmını yoruma açık şekilde bırakma.... insanların tercihlerini yoruma açık bir başlık altında irdeleme... benim bedenim benim kararım hiç görmedin mi bu pankartı evladım :)
 • 1
  elifsumertas 1 yıl önce
  2 aya kadar kürtaj serbest olmalıdır. sadece birinin yaşama hakkını elinden almak cinayet şeklinde bakarsan bi bakıma öyle ama kişi bu çocuğa bakmak istemiyorsa o sorumluluğu alamıyorsa yine de doğurmalı mı? o hayatı eziyete çevirecek belki de gidecek yetimhaneye bırakacak. o dönemden sonra o bebeğin çocuğun hayatı nasıl olacak? tecavüze uğrayan bir insan hamile diyelim, aldırmamalı mı? tecavüzcüsünün çocuğunu taşımalı mı? her baktığında tiksinmeli mı? o aldırırsa çok yadırganmaz ama bir kadın bebeğini kürtaj ettiriyorsa isteyerek sahip olmamıştır zaten. belki korundu ama korunmada bile hamile kalma olasılığı var. bir de şöyle bir durum var. anneniz hariç, bir kadın tarafından gerçekten sevildiniz mı? sevgiliniz tarafından. çocuğu gibi ilgilendi mı sizle? ilgilenir. çünkü tüm kadınların içinde bir annelik güdüsü vardır. koruma güdüsü. burdan yola çıkarak şunu soracağım. sizce kürtaj olmak zorunda olmayan bir anne, çocuğuna kıyabilir mı? hani annelik hissi dedim, rahminde bir can taşımaya başladığında o his üçe beşe ona katlanıyor. çok dağınık anlattım ama umarım demek istediğimi anlamışsınızdır. boş beleş konuşmuyorum. hepsine tanık oldum. o yüzden kendinizi o insanların yerine de koyun. dışardan bakmak kolay. biraz içerden bakın. onların içlerine bakın. misal kürtaj olacak bir kadının kürtaj için ameliyathaneye giderken gözlerinin içine bakın. yaşı kaç olursa olsun. cinayet mıdır? evet cinayettir. ama eşit bir cinayettir. kadının bebeği ölürken kendinden de bir parça gider.
 • -1
  bilenadam 1 yıl önce
  her bireyin yaşam hakkı vardır . bir anlık zevk için yapılan çocukların da dahil.
 • 1
  gameofthrones 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  nasıl yorumlanması gerektiğini kestiremediğim bir konu şahsen. şimdi yasak olmasa onca çocuk ki zaten görüyoruz var ortada kalıyor ya da doğduktan sonra zulüm, ölüm gibi şeylerle karşılaşıyor. gerekli hallerde yasak olmamalı desem gerekli hallerde kişiden kişiye değişir.

  ama yinede yasaklanmalı. bir anlık zevk için kimsenin canına kıyılmamalı. yapılan haltın sorumluluğu üstlenmeli herkes bi zahmet.
 • 0
  orhan35 1 yıl önce
  olsun tabi üremekte ürememekte bi müddet bi yasak olsun oturup izliyelim bi bakalım napcak insan oglu
 • 1
  alperenahskl 1 yıl önce
  hiç kimse 5 dakikalık zevki yüzünden 1 hayata mâl olamaz...
 • 0
  blancetnoir 1 yıl önce
  yasaklanmaması gereken bir durum. malum hiç bir korunma yöntemi yüzde yüz değil, bundan mütevellit mutlaka istenmeyen şeyler olabiliyor ve bu istenmeyen şeyler iki insanın gelecek planlarını tamamiyle yok edebiliyor. o yüzden yasaklanmamalı sen yine yapmazsın olur biter. ama yapmak isteyenede günah veya cinayet diye baskı kurup ona müdahele edemezsin.
 • -2
  jcbfst 1 yıl önce
  evet yasak olmalıdır herkes herkesle ilişki ye girmez kolay kolay
 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  583 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.