4

ghostrider- gardenya

iyi akşamlar bay ghost
eleştirime geçmeden önce beni böyle güzel bir şiiri eleştirebilecek kişi olarak görmenizin beni çok sevindirdiğini belirtmek ister, teşekkürlerimi arz ederim.
şiirin dış görüntüsünü inceleyeek olursak; kafiye örgüsü genel olarak abab, yani çapraz kafiye, şeklinde olduğunu ve hece ölçüsüne uyulmadığını görürüz. serbest bir şekilde yazılan akrostiş şiir olduğunu aklımızda bulundurarak şiirin içine derin bir dalış yapalım, hazır mısınız?
ilk dizede yapmış olduğun benzetmeyi biraz açmak istiyorum. kalpteki sızı, kalbin dayanma gücünü son bulduruyor. elbette bir şairin hayal dünyasını ele geçirmek ve şiirin gidişatını bozmak istemem lakin abartı, şiirdeki duyguyu yoğunlaştırır bay ghost. belki çok büyük acılara katlanamıyorsunuz, belki küçük bir sızı sizi yıkmaya yetiyor ama bu küçük sızınızın size göre çok ağır olduğunu hatırlatmak isterim. eğer böyle bir durum var ise kendinizi başkası ile kıyaslamamanızı, böyle bir durum yok ise daha yoğun bir metin oluşturmak için abartılı sözcükler kullanmanızı öneririm.
bunun dışında gözlerinizin yaşlara yol bulması, yaşlarınızın çıkmak istemediği halde dışarı gönderilmesi... bu benzetmeye hayran kaldığımı dile getirmeden edemeyeceğim. çok özgün bay ghost, çok yaratıcı bir benzetme.
ikinci dizeye geçtiğimde güruh sözcüğünü kişilerin sahip olduğu bir şey olarak gösterdiğini fark ediyorum. güruh, kişilerin sahip olduğu bir şey değildir bay ghost. değersiz, aşağı görülen topluluklara verilen addır. tabi ben burada gözlemci olarak senin burada asıl anlatmaya çalıştığın şeyi anlamamış da olabilirim. eğer burada benliğine ait şeyleri küçük bir topluluğa benzetiyor ve bunların onun ellerinde olduğunu söylüyorsan... işte sen o zaman hiç yazmayı bırakmamalısın derim çünkü böyle benzetmeler kaliteyi gösterir güzel insan.
düz okuduğumda ise müjgana sır olduda bir duraklıyorum ama bunun nedenini tam olarak çözümleyemedim. belki bezetmeyi tam oturtamadığımdandır belki de "ruhum" kafiyesi gibi uzun kafiyelerle çok karşılaşmadığımdandır.
sevgili ghost. üçüncü ve dördüncü dizelerin uyumunda bir sıkıntı olmasa da "çaputtan zemheri furya" bana çok anlamsız geldi. bu kısmı doğaçlama aklına gelenlerle mi yazdın yoksa anlamlarından haberdar mıydın bilemem ama açıklamasını yaparsan çok sevinirim.
son dizeye gelecek olursak ilk üç mısranın kusursuza yakın olduğunu düşünüyorum ama çok açık bir şekilde belli oluyor ki "bu dizenin sonunu nasıl bitirebilirim", "şiirin sonunu nasıl bitirebilirim" sorusu aklını baya bir kurcalamış. hatta bunu ababb şeklindeki gidişattan da rahat bir şekilde anlayabiliyoruz. ben bu kısmı tekrardan gözden geçirmeni öneriyorum. akrostiş tamamlanmıyor diyorsan son dizeyi ababa şeklinde yapman düzeni devam ettireceğinden daha şık durur.
eleştirimin sonuna geldim. senden bu kısımda özür diliyorum çünkü hevesli bir şekilde eleştiriye başlasam da tembel bir insan olduğum için beğendiğim kısımları neden beğendiğimi anlatamadım. bu, şiirinde olumsuz yönleri açığa çıkarmış oldu fakat bilmeni isterim ki şiirini ilk okuduğumda "bu şiirin neresini eleştireyim" dedim.
beni affet güzel insan, yazmayı asla bırakma. bir sonraki yazında görüşmek dileği ile, hoşçakal.
(pi: @ghostrider)
 • 0
  ghostrider 12 ay önce
  öncelikle eleştiri için teşekkürler.

  "çaputtan zemheri furya" bölümünü açıklıyayım. çaputu zaten biliyorsundur. bez parçası demek. zemheri "kara kış" ve furya olağandan bol demek. ben burada çaputu kalbime benzetip, kalbim her yeri kara kış demeye çalıştım ama olmadı galiba :)

  müjgana gelicek olursak. müjgan eski türkçe de "kirpik" demek. kirpik benzetmesiyle o kişiye gönderme yapıyorum. yani onun gözünde ruh gibiyim gibisinden bir şey demeye çalıştım.

  bide evet son dizenin o son iki satırı iş çıkış saatine denk geldi. dedim ghot hemen yazıp çıkmalısın. 5 dakika içinde iki uyduruk şey yazıp çıktım.

  bu arada bana yaptığın için değil, eleştirilerini gerçekten seviyorum. bugün yeşillicocuga yaptığın eleştiriyide okudum. oda gayet güzeldi.
  0
  kayipunicorn 12 ay önce
  ikimiz de deneme yanılma yoluyla daha ilerilere gideceğiz ghost :) ellerine sağlık tekrardan, sen büyük bir yeteneksin...
 • eleştiri

  Eleştiri yazılarının buluştuğu bölüm...

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kayipunicorn

 • bu bölüm # bölümünün alt bölümüdür.