uzay ve bilim hakkında 31 bilgi :d

  11
  theuncany 17.2.2017 18:36
  1- güneşte oluşan en büyük patlama 43 atom bombası patlaması büyüklüğündedir.

  2- marsta gün batımı mavidir.

  3- merkür güneş sistemi'nin güneş'e en yakın gezegenidir. çıplak gözle izlenebilen 5 gezegenden biri (diğerleri venüs, mars, jüpiter ve satürn) olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çekmiştir.

  4- ışığın hızı yaklaşık 300.000 km/sn dir

  5- ay'ın dünyaya olan uzaklığı 356.000 km ve 407.000 km arasında değişir.

  6- dünya uzayda bir nokta kadar bile değildir.

  7- güneş'in merkezinde sıcaklık yaklaşık olarak 14 milyon derecedir.

  8- günümüzde, an itibariyle dünya etrafında 22.000 adet uydu dolanmaktadır. bunların sadece %5'i çalışmaktadır, %8'inin yakıtı bitmiştir, %87'si ise bozuktur/çalışmamaktadır

  9- her gün, uzayda yarattığımız uydu çöplüğünden ortalama olarak 1 parça dünya'ya geri düşmektedir.

  10- her gün uzaydan dünya'ya 100 ton ağırlığında meteorit tozu düşmektedir.

  11- bir insan uzay boşluğunda, tamamen korunmasız olarak en fazla 2 dakika hayatta kalabilir.

  12- bunuda çok fazla sormuşlardı açıklayayım panpalar: bir insan ilk başta oksijensizlikten ölür yani astronotlar başlığını çıkardığı anda ölmez (kör olacaklar atlasın 12-16 arasını)

  13- basınç diyenler için şuradan kopyalayım:
  hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, bazı yaşanmış kazalar ve fiziksel hesaplar göstermiştir ki basıncın sıfıra düşmesi vücudu patlatmaz. kan basıncımız ve derimiz vücudumuzun ciddi zarar görmesine engel olur. eğer havayı akciğerlerinizde tutmaya çalışırsanız, bu akciğerlerinizin zarar görmesine neden olabilir, ancak kesinlikle sizi patlatmaz. ki zaten büyük ihtimalle hava bir anda burnunuzdan dışarı kaçacak akciğeriniz boşalacaktır. bu durumda akciğerde hiçbir kalıcı hasar olmayacaktır. eğer kulak içiniz hassassa, kulak zarınızın yırtılma riski vardır. ama bu bile düşük ihtimaldir. vücudunuz belli bir süre sonra biraz şişebilir, kas ve derinin dayanırlığına bağlı olarak. göz ve çevresindeki, yüzeye yakın damarlarda şişme, ya da hafif çatlaklar oluşabilir(bu çatlaklar deriyi yırtacak güce ulaşamaz). ama bunların hiçbiri kalıcı zarar vermeyecektir. nitekim joe kittinger, 1960 yılındaki meşhur 31.300 metrelik atlayışında, sağ kolunun koruması açılmış, hemen hemen sıfır basınca maruz kalmıştır. kol şişip kullanılmaz hale gelse de, zarar görmemiş, yere iner inmez de 3 saat içinde normale dönmüştür.

  14- sıvı basınç yüzünden anında buharlaşır ve susuzluktan ölürüz diyenler için:
  bir anda ağzınızdaki bütün tükürük ve gözümüzdeki sıvı buharlaşacaktır. zira sıvılar sıfır basınçta gaza dönüşüp buharlaşırlar

  15- uzayın soğukluğunda aniden donarız diyenler için
  peki uzay boşluğunda, ki güneşten uzak bir yer kabaca -270 derece celsisus sıcaklıktadır, vücudumuz hemen donmayacak mıdır? eğer güneşi direk gören bir yerdeysek, donmaktan ziyade, yanma tehlikesi ile karşı karşıyayız. vücudumuz ultraviyole ışıklarına karşı korumasız kalacağından, derimizde hafif yanıkların oluşması muhtemeldir. ancak bu yanıklar da ciddi ölüm tehlikesi taşımayacaktır. ancak güneşten uzak bir yerdeysek de vücudumuz hemen donmayacaktır, soğu ciddi anlamda hissetmemiz bile belli bir zaman alacaktır. bunun sebebi vücut ısımızın uzaya yayılmasının saatler almasıdır, yani donmamız saatleri bulacaktır. neden mi? çünkü boşluk çok çok çok kötü bir sıcaklık iletkenidir. bir cisim tam üç şekilde ısı kaybedebilir. birincisi, ve en hızlı ısı kaybetme yöntemi termal iletkenliktir. bu işlem, birbirine dokunan iki cisim arasında gerçekleşir, cisimlerin ne kadar iyi iletken olduklarına bağlı ısı sıcak cisimden soğuk cisme hızlı bir biçimde akar. dünyada vücudumuz ısının çoğunluğu bu şekilde kaybeder. eğer dokunduğumuz cisim, metal ya da buz gibi iyi iletkense, vücudumuz hemen kısa sürede soğur. (tabi dokunduğumuz şey mesela çok sıcak bir metal gibi, sıcaksa bu sefer kısa sürede temastaki yerimiz yanar.). hava gibi kötü iletkenlerde bu soğuma süreci daha uzun bir zaman. bu sebeptendir ki,0 derece sıcaklıktaki buz ve ya metal, 0 derece havadan daha soğukmuş gibi bir hissiyat oluşturmaktadır. ancak boş uzayda, vücudumuz hiçbir cisimle temas halinde olmadığı için iletkenlik yolu ile ısı kaybedemez. boşluk-270 derece soğuk olmasına rağmen, 0 derecedeki bir buz kadar bile soğuk etkisi yapmaz. ikinci ısı kaybetme yöntemi konveksiyondur, bu akışkanlarda, sıcak akışkanın daha soğuk akışkanlara doğru hareket etmesi sonucunda gerçekleşir. bu sürecin de boş uzayda gerçekleşmesi mümkün değildir. üçüncü ve en az etkili soğuma yöntemi de ışıma(radyasyondur). bu cismin, başka bir cisme temas etmeden ısı kaybedebileceği tek yöntemdir. bu cisimdeki yüklü parçacıkların hareketi sonucu, elektromagnetik ışıma ile enerji kaybetme sürecidir. ışımaya en güzel örnek, çok sıcak metallerin ışık yaymasıdır. buradaki ışık işte, cisimden ışıma ile ayrılan ısıdır. bu “ışık yayma” özelliği sadece sıcak metallere özgü değildir, bizim gibi daha soğuk cisimler de dâhil bütün cisimler gözle görülmez dalga boylarında “ışık yayma” süreci ile soğur. işte uzay boşluğunda kalan vücudumuz da böyle ışığıma ile soğuyacaktır. ancak ışıma en etkisiz ve yavaş soğuma yöntemi olduğu için vücudumuzun ölümcül derecede ısı kaybetmesi saatleri bulacaktır.

  16- ve asıl olay şurda panpalar:
  uzay boşluğundaki en önemli düşmanımız havasızlıktır. çok kısa sürede ölüme yol açacak en önemli faktör odur. eğer akciğerlerimizdeki hava boşalırsa, yaklaşık 15 saniye içinde kandaki oksijen ciddi anlamda düşecek ve beynimiz oksijensiz kaldığı için bilinç kaybı gerçekleşecektir. birkaç dakika sonra ise tamamen oksijensiz kalan beyin ölecektir.

  17-neyse kısaltayım buraları yola devam: güneş sistemimizde yer alan bir asteroit tıpkı satürn gibi halkaya sahiptir.

  18- abd uzayda beş kez nükleer deneme yapmış.

  19- ay, dünya'nın yörüngesinde eşzamanlı olarak döndüğü için sürekli aynı yüzeyini görürüz.

  20- dünya’mızın ışık kaynağı olan güneş’in yaklaşık 7 milyar yıl ömrü vardır.

  21- ışık hızının sonlu olmasının bir sonucu olarak; ay’a baktığımızda onun 1,2 saniye önceki hâlini, güneş’e baktığımızda yaklaşık 8 dakika önceki hâlini görürüz.

  22- aynı ay içinde ikinci kez dolunay olursa, biri mavi ay olarak adlandırılır.

  23- buzz aldrin ay'a işeyen ilk adamdı.(hay amk değişiği)

  24- ay'da tam bir gün, dünya'ya göre ortalama olarak 29.5 gün sürer.

  25- cep telefonlarımız apollo 11'in ay'a iniş için kullandığından daha fazla işlem gücüne sahiptir

  26- ay gündüzleri ortalama 107 °c, geceleri ise ortalama -153 °c civarındadır.

  27- ay'da yüksek hızlı internet bulunmaktadır. tam 19 mbps

  28- uzaya baktığınızda gördüğünüz sadece uzay değil, aslında bir zaman tünelidir. örneğin şu an dünya'dan 65 milyon ışık yılı uzakta olan bir uzaylı dünya'yı seyrediyor olsaydı, büyük olasılıkla şu an dinozorları görüyor olurdu.

  29- gökyüzündeki yıldız sayısı dünya üzerindeki plajlardaki kum tanesi sayısından fazladır.

  30- ay güneşten 400 kat küçük olmasına rağmen, dünya ile aralarındaki mesafeden de 400 kat daha uzakta olduğu için güneş tutulmalarında ay ve güneş aynı boyda gözükür.

  31- vy canis majoris adlı yıldız bilinen en büyük yıldızdır ve güneş'in 1 milyon katından daha büyüktür.