8
cemmatlerin ne amaçla kurulduğunu hala çözemedim!
türkiye' de irili ufaklı yaklaşık 20 farklı cemmat boy gösteriyor.
türkiye'nin cemaat tablosu
genel olarak cemmatler aşağıdaki faaliyetleri gösteriyorlar
banka- > bank asya buna bir örnektir. bildiğiniz gibi dinimiz faizi haram kılmıştır. fakat burada haram olmuyor.
medya, basın - > en güzel örneği zaman gazetesi diyebiliriz. üniversite dönemimdeyken ev abilerini, ev ablalarını abone ediyorlardı. bir evde 4 kişi varsa dördü de abone oluyordu. neden 1 kişi abone olmuyor diye sorduğumda cemmate destek çıkıyoruz derlerdi.
öğrenci yurdu - > ısparta vefa yurdu, bölgenin en lüx ve en pahalı özel yurduydu
yurt dışı okulları - > yurt dışında çocukların eğitim görmesini sağlamak güzel bir davranıştır. tabi bedava olursa, ama bakıyoruz ki okullar genel itibariyle ücretlidir yani kocaman bankan var.
para akıyor. okulları bedava yapabilirsin. kenya'da 2010 yılında lise yıllık 1500$. kaynak
emekli maaşını tamamen yurt dışı cemmat okulları için yatıran bir çok tanıdığım var.
tabi bunlar arttırılabilir. cemmat kelimesinin anlamına bakacak olursak tdk da şöyle; "bir dinden veya bir soydan olanların topluluğu"
fakat bakıyoruz ki amaç çokta din filan değil. ortaokul ve lise dönemimde(90 'larda) cemmat kelimesini duyduğum zaman dini en doğru bilen, insanlara hep doğruları söyleyen bir topluluk olarak düşünmüştüm. onlar hiç hata yapmaz. mükemmel insanlar olarak görürdüm. meğer çok safmışım. üniversite' ye gittikten sonra gördüm ki durum öyle değilmiş. ev abisi namaz kılmayı bilmiyordu. yani öğreten olmamış. ama yinede o abi. ev ablası sevgilisiyle sağda solda fingirdeşiyor, ama yinede o cemmatin ablası. bölge abisi alkol alıyordu, ama dinen yanlış olmuyor. bunlar sadece örnek. şimdi düşünüyorum, siz dinden çok iyi anlıyorsunuz ve bilginiz de var, ve bir gün diyorsunuz ki hadi cemmat kuralım. işte burayı anlayamıyorum. yani yukarıdaki saydığım faaliyetleri cemmat kurmadan da yapabilirsiniz. bir insan okuma yazma bilmiyorsa, cahilse zaten dinde doğru olanları bulamaz ki.yani dini doğru öğrenmek ve kuran-ı kerimi öğrenmek için cemmatlere mecbur muyuz?
 • 0
  creatiny 10 ay önce
  kitabını okumayınca her denilene kanıyor işte insan. yazıyor, kendilerine kitap verilenlerin şımarıp insanlara eskiden de zulmettiği, sonradan lanetlendiği. bi tutturmuşuz son din diye, sanki ayrı bir kontenjan mı var? tüm ülkeye çok güzel bir ders oldu bu. inşallah bundan sonra her allah diyenin peşinden koşturmazlar..
 • 0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  puvo aslında bu cemaat olayı şöyle.
  şimdi fetö ve ismail ağa cematı ve diğer cemaatlar olsun

  fetö "faiz bank asya dan alınırsa günah değil desin" ki bunun gibi şeyler diyor.
  tarafsız halk ise o iyi bi din adamı diyip kanabilirken
  ismail ağa "faizin her türlüsü haramdır" desin.
  tarafsız halkın kafası karıştı. hangisine inansam diyor.
  sonra 3. cemaatler de değişik şeyler desin.
  tarafsız halkın kafası hepten karıştı.
  ...
  durum böyle olunca halk kendine uygun cemaati arayıp onun dediklerine uyuyor
  veya benim gibi doğruyu arayıp buluyor.
  ...
  bonus bilgi yazayım. cübbeli ahmet hoca nın kendi cemaati yoktur.
 • 0
  yepyeni 10 ay önce
  asıl sorun şu bu insanlar neden inançları için bir cemaate ihtiyaç duyuyor ?
  inancını mı kanıtlamaya çalışıyorsun ?
  maalesef sayılarıda az değil bu insanların. 2017 yılında böyle şeyler görmek üzücü. insanlık hala boş işler peşinde.

  elin abdliside hala türkiyeyi orta doğuda sanıyor. haklı.
 • 1
  hikayeci 10 ay önce
  cemaat şudur kardeşim. bizler tam anlamıyla kur'an-ı anlayamıyoruz, bazı hadislerin mânalarını çıkartamıyoruz, çünki günahlara o kadar dalmışızki manevi gözümüzün önüne sed çekmişiz. bir tane mübarek bir zat farzetki biz çukura düşmüşüz kuran-ı kerim yolunu ve hadisleri tam manasıyla göremiyoruz sonra mübarek bir zat geliyor bizi çukurdan çıkarıyor üstümüz biraz çamur olduğu için silkeliyor ve bize (bak kuran-ı kerim ve sünnet yolu burada) diyor ve bizi yönlendiriyor. dürüst olmamız gerekirse bu zamanda ne kadar namazlarımıza ehemmiyet verebiliyoruz, ne kadar kuran-ı kerim okuyabiliyoruz, dinin gereğini ne kadar yerine getirebiliyoruz müslümanım diyip daha kelime-i şehadetin anlamını bilmeyenlerin olduğu bir zamanda yaşıyoruz. cemaatlerin hepsini kötüleyemeyiz. zaten feto ben nurcuyum dediğinde nurcuların o zaman başında bulunan ahmet hüsrev altınbaşak (k.s) red etmiştir. araştırılabilir. kardeşim kesinlikle kasada 1 çürük elma çıktığı için bütün kasa çürük diyemeyiz. insanlar cemaatte kaldıkça sürekli namaz kılan kuran-ı kerim okuyan, araştırma yapan insanları gördükçe kendisininde yapması gerektiğini anlıyor. bir nevi teşvik. yani cemaatler düşündüğümüz gibi prim yapma merkezleri değil kardeşim. umarım yardımcı olabilmişimdir. aklına takılan bir soru olursa sormaktan çekinme :) hayrlı ramazanlar
  0
  ananyamus 10 ay önce
  oncelikle, hadisler ayet yerine gecmez hadis hadis diyip durma. bu cemaatler cennette es yazilani gogusleri yeni tomurcuklanmis kiz (ergenlige yeni girmis) olarak crviren kafasina gore ekleyip cikaran tipler. egerki 19 sisteminden haberdarsan kurana ayet bile eklendigini biliyosundur.
  1
  hikayeci 10 ay önce
  kaynak ve kanıt? müddei davasını ispatlamakla mükellef. hadis ayet yerine geçmez ama ayet derecesinde kati dir yani kesindir meal okumanı tavsiye ederim. tabiki hadis diyeceğim çünki kuran-ı kerim de namazdan bahseder nasıl kılınacağını anlatılmaz. çünki bu manaları anlayacak bir kılavuz olan peygamber efendimiz gönderilmiştir.
  1
  edige 10 ay önce
  o hadislere laf atan arkadaş büyük ihtimal ile vahhabi kafasında
  0
  hikayeci 10 ay önce
  sabahtan beri bana mesaj atıyo. kaynak diyorum. tekerrur diyo. ehehehe :) bende sıkıldım konuşmaktan adama delil gösteriyosun adam konuyu saptırıyo. bu deistler işine geldikçe çalışıyo herhalde. akıllarınca dinde açık bulacaklar.
  0
  hikayeci 10 ay önce
  eğer ki kuran-ı kerim e ayet eklenmiş olsaydı tepelere asarlardı hata bulduk diye sen rahat ol kardeşim öyle diyenlere kaynak sor.
  0
  dirtcinciyazari 10 ay önce
  puvo peygamberimiz zamanında ayet geldim hemen bi yere not aldırırdı. hepsi gelince kuran in tek kitap olarak basılması emretmißti. ve öylede oldu. kuran sıcağı sıcağına yazıldı. aynı zamanda peygamberimiz emretmiş kuran a benim hadislerimi koymayın diye. yani kuran a eklenen yoktur. aynı zamanda allah c.c kuran ın boziulmayacagini demiştir.
  zaten bozulmaya başlasaydı şuan incil gibi olurdu
  0
  ananyamus 10 ay önce
  aynen puvo 19 sistemi var matematik kodlamasiyla korunuyor. bu sisteme gore tevbe suresinin son 2 ayeti disarda kaliyor. aksi taktirde dunya uzeri bir guc olsa insan mantigi almaz ters duserdi bize. arastirmani tavsiye ederim.
 • 0
  omygod 10 ay önce
  cemmat ne la cemşah cemmat mı?
 • 0
  hedap 10 ay önce
  cemaatlerin şuan ki titan zincirlerinden hiçbir farkı yoktur. hatta bu titan zincirlerini kuranların cemaatlerden örnek aldığına kesinlikle eminim.
  hepsinin başında 1 kişi var ve o 1 kişinin altında binlerce insan sıralanıyor alta doğru.
  biri cenneti vaad ediyor, biri de zengin bir dünya hayatı.
  ikisinin de vaatleri yalan ama o kesin.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...