-1
made in türkiye
Türk üreticilerinin ürettiği mallara vurduğu sık rastlanır bir damga. Sebebi; turkey kelimesinin İngilizcede hindi anlamına gelmesi ve made in turkey yazıldığında hindi mali anlamına gelmesini önlemek amaçlıdır. Bu kadar büyük ve derin düşünen üreticilerimiz için tekrar gurur duymamizi sağlayan damgadir.
 • 0
  hamsiavlayankanarya 1 yıl önce
  İngilizcesi bilerek turkey yapılmıştır bence. Slovakia, Slovenia filan derken Turkia olsa ne olurdu yani? (bu arada a ingilizcede ey diye okunduğu için yine turkey gibi bir okunuş oluyor)
  0
  yusufir 1 yıl önce
  Turkia zaten başka bir dilde Türkiye anlamına geliyor. Hindiye turkey demekle Turkia demek yine aynı yola çıkacak aslında.
 • 1
  callisto 1 yıl önce
  Türkiye’de kırsal alanlarda ismi “Çulluk” olan bir kuş bulunur. Hindiye benzer ama çok daha küçük ve eti çok daha lezzetlidir. Amerika’nın keşfinden çok önce İngiliz tacirler bu lezzetli kuşu çoktan keşfetmişler ve İngiltere’ye ihraç etmeye başlamışlardı bile. “Çulluk” burada çok popüler oldu ve “Türk kuşu – Turkey bird” yada kısaca Turkey olarak bilinmeye başlandı. Sonra İngilizler Amerika’yı keşfettiklerinde orada ki hindiyi bizim çulluk ile karıştırdılar ve o kuşu da “Turkey” olarak çağırmaya başladılar.hindi adı nereden geliyor
  0
  yusufir 1 yıl önce
  Turkey ismi Türkiye kurulmadan önce çıktıysa biz Türkiye ismini verirken burdan mi esinlenerek aldık acaba ? Şüphe ettim şimdi.
  0
  callisto 1 yıl önce
  Araştırdım biraz hep bu çıkıyor. Bizim burdan esinlendiğimizi düşünmüyorum aslında. Göktürkler zamanında kaynaklarında Türk adını kullanmışlar bizim milletimizin adı böylelikle Türk olmuş. Ülkenin adıda Türk olmamızdan geliyor. Kimsenin hindiyi düşündüğünü sanmıyorum açıkçası.


 • türkiye

  Ülkedeki olaylar hakkında tartışma bölümü

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  abi

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...