20

genç yaşta gelecek kaygısı ve bunalım

eminim dünyanın (yaşlı da dahil) yüzde 80i, bu kaygıyla yaşıyordur. hersey 18 yaşından sonra başlıyor. artık kimsenin gözünde küçük bir çocuk değilsin. büyüdün ve reşit oldun. simdi napicaz? üniversite de tutturamadik sehir içi. neyse o sırada ise gireyim bari diyorsun.

ee yıl geçti takvim kendini 3 yıl öteye atmış bir anda. zaman geçiyor. bu saaten sonra.... bu saaten sonra univerteye de gidilir mi simdi. yas geliyor arkadas. calissak nasil bir iste cok para kazanabilirim. nasil bir iste kalıcı olabilirim. sorular sorular. tekrar ise giriyorsun gecinemiyorsun. ılla ya hakkını yiyecekler. yada canını sıkacaklar.

ne yapmalıyım nasıl yürümeliyim. simdi üniversiteden mezun olursam ne olucak? ya hic birsey olamazsam. 4 sene dile kolay 22 oldun artik. birde yuva kurmak lazim dimi tabi tabi hayatin en altin kuralı. ailenin parasi yoksa bide. ahaha paranda yoksa evlenemiyorsun. bak sen şu işe.

sıkılıyorsun isyan ediyorsun. hersey pahalı. genc yasta bu stresle tanışıyorsun. sanirim anti depresan ilaclari iyi gelebilir. canın sıkılıyor en iyisi bi sigara iceyim diyorsun. yada yok yok bir tane daha içeyim. yada neyse iki kutu alayim. aslında ölsek hic fena olmazdı. bi tesadüf gerek. ıleri mi gittik? neyse en iyisi uyku..
 • 2
  usenendeli 21 gün önce
  bu yüzden psikolojisi bozulmuş, genç yaşta kutu kutu anti depresan kullanan insanlar tanıyorum. hayat bazen üzerine üzerine geliyor. bunalıyorsun. aslında bunlar biraz da toplum baskısından kaynaklı galiba. (bkz: yaşın geçiyor, evde kaldın, işi ne yaptın?)
  0
  speace 10 gün önce
  inanılmaz haklısın
 • 1
  bablisok 21 gün önce
  selena gomez gibi bir starın bile tedavi gördüğü hastalık anxiety.
 • 1
  propanoikacid 21 gün önce
  coğrafyanın çok önemli olduğu bir konu
 • 0
  lazcoder 21 gün önce
  en başında bir hedefin, olmak istediğin bir şey için mücadelen olmalıydı. okumanın da yaşı olmaz. herkes evlenecek diye de bir kaide yok.
 • 0
  banabubade 21 gün önce
  22 çok geç değil hatta hiç geç değil
 • 0
  kun 21 gün önce
  kusura bakma ama hiçbir şey ne sigara içince ne de evde kös kös oturup düşününce iyi olmayacak. hayatından mutlu değilsen bir şeyler başarmak, iyi bir hayat, gelecek artık adına ne dersen de sahibi olmak istiyorsan senin önündeki tek çıkar nokta bu senek
  üni sınavına çok ama gerçekten çok iyi çalışıp iyi bir üniversitede iyi bir bölüm kazanmak başka cıkar yolun yok dile kolay 22 oldun diyosun ömür billah bu sıkıntılarla mı uğraşmak istersin yoksa kendini 4 5 sene sıkıp sonrasında rahat bir yaşamın olmasını mı? ama bu saatten sonra üniye de gidilir mi şimdi diyen birisi bunları başaramaz umarım başarırsın da ben haksız çıkarım
  0
  shewolf 21 gün önce
  :d ben 20 yaşındayım zaten üniversiteye hazırlanıyorum. durumu cok farkli kisileri dillendirdim
  0
  magic 21 gün önce
  whaaaaaattt
  0
  ofsaytsizburak 19 gün önce ~ 19 gün önce
  ece seçkin dinlemişiz
  0
  kun 21 gün önce
  heee öyle desene be canim
 • 0
  canki 20 gün önce
  oooooovvv shewolf seni görmek ne güzel!??!
  ayni yolları çıkıyoruz aslında. ben de 20 yaşında üniversite sınavına hazırlanıyordum şimdi 22e gireceğim ve hala hazırlıktayim. hazırlıkta benim givi bir sürü dinozor var :=) sen girene kadar dişini sık ve bir de mümkünse ekonomik özgürlüğünü sağla. para her şeyden önemli
  0
  shewolf 11 gün önce
  ^^ seni de görmek güzel. hakkımızda en iyisi ve hayırlısı olsun. ama maddiyatta ölüyüz
 • 1
  oxygen 19 gün önce
  gençliğinin kıymetini bil dişi kurt
  0
  ofsaytsizburak 19 gün önce
  biz bildik de ne oldu hayata keder için gelmişiz resmen
 • 2
  ofsaytsizburak 19 gün önce
  bu coğrafyada yaşayıp da gelecek kaygım yok diyen insan ya babadan zengindir ya da çok sağlam bir işi vardır. çoğumuzun gelecek kaygısı var normal bu. önemli olan mücadeleyi devam ettirmek.
  0
  shewolf 11 gün önce
  pes etmemek altın kural. pes ettigin zaman musluktan su akar gibi gider zaman sonra pisman olurmusuz
 • 0
  therosa 19 gün önce
  coğrafya kaderdir, ben 16 yaşındayım anksiyeteden yatakta dört dönüyorum. gelecek kaygısı bu ülkede yaşıyorsan bir kader gibi. tek yapabileceğin ilk önce yürümeyi, sonra koşmayı öğrenmek bu kaygıyla. çünkü mücadele etmezsen boğulur gidersin. mücadele edersen, zaman kazanır belki çıkarsın aydınlığa. lakin hiçbir şeyin kesinliği yok.
  0
  shewolf 11 gün önce
  kesinlik olmadığı icin kaygiyla doluyuz. acaba olacak mi korkusu
  0
  therosa 4 gün önce
  evet ama aslında her şey gözlerimizin önüne serili.
 • 1
  pentaigo 19 gün önce
  üni sınavında ilk 20bine girdik de ne oldu :)
  0
  shewolf 9 gün önce
  ıstersen olabilir
 • 1
  sjense 10 gün önce
  içerik atmanı özledik, teşekkürler.
  0
  shewolf 9 gün önce
  ^^ :)
 • 1
  kayipunicorn 9 gün önce
  ben
 • 0
  betbir 8 gün önce ~ 8 gün önce
  hayat cok çabuk akıp gidiyor bu konuda malesef yaş ne olursa olsn gelecek kaygısı herzaman olcaktır betbirbunu dusunmektense bence her sekılde anı ve günü nasıl kurtarırım onu dusunmek en mantıklısı dıye dusunuyorum.sonuçta herkes bir şekilde yolunu bulup gelicegini kurucaktır.
 • 1
  sixreasontokill 3 gün önce
  okuduğum bölüm bu sene alım yaptı ve ben maalesef bu alımı kaçırdım. ailemin maddi durumu da çöküşte. vasıfsız olmaktansa ülke için silah tutmak yeğdir diyip sözleşmeli er başvurusu yaptım. hadi hayırlısı. aynı kaygılar bende de var.
  0
  shewolf dün
  yinede alkışlıyoruz seni. hic birsey yapmayıp orda burda eleman olarak çalışmaktan iyidir