16

kimsayal tatlandırıcılar hakkında..

kimyasal tatlandırıcılardan aspartam ve sakarin den bahsedelim.

market raflarında birçok üründe şeker yerine kullanılıyor genelde diyet ürünlerde, diyabetik ürünlerde tercih ediliyor. aklıma gelen bazı örnekler ; diyet kolalar, şekersiz sakızlar, diyabetik reçeller, kuru meyveler, kilo verme amaçlı gıdalar...

yani aslında aklımıza gelebilecek birçok şeyde bunlar kullanılabiliyor.
peki neden kullanılıyor?
çünkü tatlandırıcılar şekerden yüzlerce kat daha tatlı mesela aspartam şekerden 200 kat, asesülfam 200 kat, sakarin 300 kat, sukraloz 600 kat, neotam 13000 kat daha fazla tat veriyor ortalama olarak tatlandırıcıların 1 liralık miktarı 10 liralık şekerin işini görüyor yani bir sepet aspartam bir kamyon şekerin tadına eşit tat veriyor. bazı baklavaların fiyatları normalin yarısı kadar olmasının nedenlerinden biri budur.
yani aslında yine amaç daha fazla kar etmek yine kimsenin insan sağlığını düşündüğü yok. peki aspartan zararlı mı? bu diğer posta yazacağım bir konu takip edebilirsiniz. :)
 • 1
  bizanskurdu 6 ay önce
  zararlı mı diye soracaktım tam, bekliyoruz bakalım. ben de kola alırken hep zero alıyordum sağlıklı diye.
  1
  ferhattt 6 ay önce
  kolanın her türküsü zararlı zaten de, zero icersen vücut su toplar. şekerli içersen de yağ yapar.
 • 0
  piiuv 6 ay önce
  en iyisi ayran içmek hem sağlıklı hem milli :)
  0
  frostie 6 ay önce
  kımız caiz midir hocam?
  1
  piiuv 6 ay önce
  kardeş sana vişne suyu verelim.
 • 3
  frostie 6 ay önce ~ 6 ay önce
  eveet yeterince bosumuzu yaptik biraz da bilim yapalım.

  sevgili okuyucu, ilk olarak şu "kimyasal tatlandırıcı" olayına deginelim. cogunuzda kimyasal dendiginde olusan su algiyi bir yikalim once. her zararli oldugu dusunulen sentetik gıda ürünü için kullanilan bu "kimyasal" terimi herhangi bir madde icin de kullanilir. yani bir seyin kimyasal olmasi kotu bir sey degildir keza bu evrende kimyasal olmayan bir sey de yoktur. bahsi gecen aspartam "artifical sweetener" kategorisinde incelenir. evet, simdi spesifik olarak aspartamdan bahsedecek olursak aspartamın vucut icin cok zararli oldugu iddialari vucuda girdiginde ve sindirime ugradiginda parcalandigi molekullerden birinin metanol olmasıdir ki bu metanol bildigimiz kolonyadaki veya yilbasi zamani satilan cakma biradaki alkoldur. tahmin edeceginiz uzere de toksiktir; korluge ve olume sebep olabilir. metanol bunu vucutta formaldehite breakdownlanarak yapar. bu formaldehit sigara dumaninda da bulunur. simdi gelelim can alici noktaya. sizin yediginiz yapay tatlandiricili gıdadan ingest ettiginiz metanol o kadar dusuktur ki yapilan arastirmalarda aspartami tuketen kisilerin sisteminde
  -zaten gun icinde vucudun kendiligiden urettigi- formaldehit duzeylerinde hicbir degisiklik olmadigi gozlenmistir. yani kalorisiz olsun diye ictiginiz diet kolanin size verebilecegi en buyuk zarar icindeki fosforik ve karbonik asitin dislerinizi curutmesidir, aspartam degildir.

  kisacasi aspartam sizi oldurur tarzi beyanlar koca karı zırvasıdır.
 • 0
  blackhot 6 ay önce
  güle güle şekersiz içecekler...
 • sağlık

  Tıp ve alternatif tıp,tıp etiği,toplumsal sağlık,güncel sağlık problemleri,yeni tedaviler,hayvan sağlığı ve benzeri haberler.

  33 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bcaa

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • argo ve dalga amaçlı yorumlar kesinlikle yasaktır.

  sorularınızı öncelikle yorum olarak sormanızı tercih ediyoruz.ancak gerekli yerlerde bizler de birer sağlıkçı olarak özelden sorularınızı seve seve cevaplayabiliriz. 

  ilgilerinizi eksik etmezseniz seviniriz. 

  paylaşımlarınızı bekliyoruz.