acı çekmenin acısız hali: mindfulness

  3
  horseman 4.10.2019 13:58
  "son zamanlarda gerek workshoplarda gerekse sosyal medyada adından sıkça bahsedilen ve kitaplara konu olan mindfulness, ‘’bilinçli farkındalık*’’ veya ‘’*dikkatlilik’’ olarak dilimize çevrilebilir.

  mindfulnessın psikolojideki tanımı ile budist meditasyonundan günümüze ulaşan tanımının ortak yönü, tüm içsel yaşantıların kişinin kendi bilinciyle görülüp bunun sonucunda da kabul edilmesi sürecidir.

  mindfulnessın psikoterapi yaklaşımı nasıldır?

  zihinsel süreçteki amaç geçmişle olan kavgamızı kesmektir.* çünkü asıl şimdiki an gerçekten hissettiğimiz andır. ayrıca şimdinin kıymetini bilmek, yaşanan her şeyi ilk andaki heyecanıyla yaşamak önemlidir çünkü anda kalabilmemizi sağlayan da budur. bedenimizin tümüyle farkına varıp bize acı veren duygularımızı yargılamadan kabul etmek, onları isimlendirmeden kucaklamak bir numaralı felsefemiz olmalıdır. massachusetts üniversitesi tıp fakültesi’nde stres azaltma kliniği’nin yaratıcısı amir ımani, mindfulnessı acı çekmenin acısız hali olarak tanımlamıştır. araştırma sonuçları gösteriyor ki, öz şefkat arttıkça mindfulness tekniğinin de başarısı aynı oranda artıyor. fakat mindfulness gevşeme veya olumlama tekniği olarak ele alınmamalıdır. çünkü bireyin kaygısından kaçması değil, aksine farkına varmasıdır. bu bilinçli farkındalık bizi şimdiye ve buraya odaklayarak kabullenme sürecimize hız katmaktadır. geçmiş günlerin kritiğiyle de geleceğin planlamasıyla da bir işimiz olmadığı düşüncesi özümsenmelidir. kısacası yolun nereden başladığı veya nereye gittiğinden çok daha önemli olan yolculuğumuzun ta kendisidir. bu iç görü, bizim olaylardan kopuk olmamızı veya olayların içine gereğinden fazla karışmamızı engelleyip, olanı olduğu gibi ele almamıza sebep olur. buna ek olarak sabır ve oluruna bırakmak da bilinçli farkındalıktaki temel tutumlardan bazılarıdır. bazen bahçemizdeki gonca çiçekler hemen açsın isteyip doğal sürece müdahale edebiliriz fakat emin olun ki sonuç beklenilen gibi olmayacaktır. *çünkü her şeyin bir zamanı vardır.

  mindfulness egzersizleri nasıldır?

  bunlar nefes, duygu ve duyu odaklı olabilirler. bu egzersizlerin genel amacı dağınık olan dikkatimizi toplamak üzerinedir. kimi zaman bir kuru üzümle dakikalarınızı geçirerek bile bu deneyimi kazanabilirsiniz. (üzüm meditasyonu) böylece sizin için sıradan olan bir eylemin nasıl da anlamlı hale geleceğine tanık olabilirsiniz. mesela günlük hayatınızı düşünün. sürekli bir koşuşturmacanın içindesiniz değil mi? fakat gerçekten ne kadar içindesiniz? yaptığınız işlere odaklı mısınız yoksa aklınız başka yerlerde mi geziniyor? (mind full or mindful?) gündelik yaşamınızda tekrarladığınız aktiviteleri belirleyin ve artık onları duyularınızı hissederek yapmaya başlayın. işte bu gibi egzersizler tam da bu sorunu çözmeye odaklı. günümüzde apple, google, general mills, harvard işletme okulu ve boeing gibi iletişim becerilerine hakimiyet gerektiren birçok büyük oluşum, yetkililerini bu kurslara katılmaya ve stres yönetimi öğrenimine teşvik etmekte. birçok mindfulness egzersizi var ve bunların yararı kişiden kişiye değişebilir. yani kendinize uygun olan egzersiz çeşit veya çeşitlerini bulup o şekilde devam edebilirsiniz."

  ...

  ece yurdakul

  mozartcultures.com/.../