ramazan’da mazaretsiz tutulmayan oruç ve cima yoluyla orucun bozulması

  7
  gameofthrones 17.5.2018 17:02 ~ 17:03
  tutulmayan orucun yerine kaza yapılır. kaza, tutulamayanı eksik veya fazla yapmadan aynıyla tutmaktır. bir güne bir gün iki güne iki gün şeklinde. eğer oruca niyetlendikten sonra caiz olmayacak bir şekilde yeme içme veya cima yoluyla oruç bozulursa bu bozmanın cezası olarak keffaret devreye girer. keffaret altmış gün peş peşe oruç tutmaktır. ilave olarak da kaç günün orucu bozulmuşsa o da ilave edilir.

  ramazan gününün orucuna hiç niyet etmemek, günü oruçsuz geçirmek ise keffareti gerektirmez. çünkü keffaret, söz konusu günahın cezasına katlanıp ondan kurtulmaktır. hiç niyet etmeme kabalığını keffaretin kaldırması mümkün değildir. onu yıllarca süren göz yaşları ve büyük bir tevbe paklayabilir. sonra da tutmadığı kadar orucu kaza eder. allah teala nefislerimize uymaktan bizi muhafaza buyursun.
 • 2
  psv 17.5.2018 17:07
  benim bu konuda bildiğim bir şey var.

  eğer bir insan hiçbir mazereti olmadan bile bile oruç tutmazsa, o 1 günlük orucun karşılığı için ömrü boyunca ibadet yapsa yine de onun yerine geçmezmiş. bu aslında şuraya gidiyor, seni yaradan senden bir şeyi yapmanı istiyor ve sen onu umursamayarak yapmıyorsun. bu hareket aslında imanı da riske sokuyor, ucu çok sakat yerlere gidebilir.
  0
  gameofthrones 17.5.2018 17:10 ~ 17:14
  evet ama allah kullarını biliyor. esirgeyen ve bağışlayandır kendisi. ümitsiz olmamak gerekir. ramazanda ki o sevab alınmaz (tüm ayı tutmamışsa eğer) yinede kaza etmek gerekir.
 • 0
  dejin 17.5.2018 17:26
  insan mazeretsiz neden orucunu bozar? bozacaksa neden tutar?