günümüze ithafen hatırlatma - ya istiklal ya ölüm!

  13
  ofsaytsizburak 17.8.2018 23:27 ~ 23:27
  bu kararın dayandığı en güçlü muhakeme ve mantık şuydu:temel ilke, türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. bu ilke, ancak tam istiklâle sahip olmakla gerçekleştirilebilir. ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklâlden yoksun bir millet, medenî insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık görülemez.yabancı bir devletin koruyup kollayıcılığını kabul etmek, insanlık vasıflarından yoksunluğu, güçsüzlük ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. gerçekten de bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.halbuki, türk’ün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!…

  o halde, ya istiklâl ya ölüm!

  (..)

  dolar arttıkça zevkten dört köşe olan,elin amerikalısından medet uman,hükümet düşmanlığını devlet düşmanlığı haline getiren, eleştirinin boyutlarını aşıp kendi fikrinde olmayan halkına ve hükümetine ancak bir emperyalistin davranacağı gibi düşman gözüyle bakan, vatanını asla önemsemeyen,yurtdışı hayalleri kurup ülkesini kötüleyen, tarihine gereken değeri göstermeyip sürekli aşağılayan karaktersiz,kahpe,kendini atatürkçü sanan ancak atatürk'ün ideolojisine asla ama asla kafası basmamış popülist bir kesimin çok net bir şekilde ortaya çıktığı(içimizdeki çürüklerin ortaya çıktığı) çok zor bir sınavdan geçiyoruz milletçe. ataların atası,dünya'ya gelmiş en büyük vatansever,bağımsızlık savaşçısı olan büyük liderimiz ve daima lider olarak kalacak olan gazi mustafa kemal atatürk'ten bir söz paylaşmak istedim. umuyorum tarihe ibret olacak bu görüşleri kapsamlı bir şekilde idrak edip hayat felsefesi hayat getirirsiniz,getiririz. bu sayede ne bireysel hayatlarımız ne milletimizin geleceği zora girer.

  unutmayın,muhtaç olduğumuz kudret,damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.
 • 0
  bizanskurdu 17.8.2018 23:43
  senin gibi düşünmek istiyorum ama sonra aklıma gençliğe hitabe geliyor
  0
  ofsaytsizburak 17.8.2018 23:52
  ne demek istiyorsun anlamadım
 • 1
  belloch 17.8.2018 23:57
  kimsenin hükümet düşmanlığını devlet düşmanlığı haline getirdiği yok. bir de bu tuhaf laf türedi, biri attı ortaya herkes peşinden gidiyor.

  tam aksine hükümet sevgisini devlet sevgisi yapmaya çalışmak var. insanların devlet sevgisini kullanarak, hükümetin tüm suçlarını örtme gayreti var. bizim kimse tarafından gaza getirilmeye ihtiyacımız yok, hele ki bu abuk hükümet yandaşları tarafından (sana demiyorum). her türk zaten bahsettiğin duyguları kanında taşır, kimse devletinin istikbalinin zarar görmesini istemez.

  bunu isteyen zaten her şartta devlet düşmanıdır.
  0
  ofsaytsizburak 18.8.2018 00:12
  işte sorunların kaynağı bu. biz,siz,onlar vs. niye ortak değerlerde birleşemiyoruz en zor günlerimizde bile?
  dediğin kadar hiç iyimser değilim dostum. kurtuluş savaşından 30 küsür yıl sonra emperyalistlere yalakalık yapmak için bilmediğimiz topraklara evlatlarımızı gönderip şehit olmalarını izleyen bir insan müsveddesini günümüzde hala kahraman diye anan var. vefasısız,tarihimizi bilmiyoruz.
  diğer tarafta hükümet düşmanlığından çıldırmış farkında olmadan en zor günde bile hala ülkesini kötülemeye çalışıyorlar. acil olan dış sorunlarımızı arka plana atıyorlar.
  evet ben de kızgınım ülkemizi bu denli dış etkilere açık hale getirenlere. fakat şuan mesele kişilerden daha büyük. abd açık açık ya uşak ol ya da fakirliğinde boğul diyor. twitter'dan türkiyemizi tehdit edecek kadar alçalıyor pisleşiyor. bunu idrak etmemiz ve emperyalist zihniyete karşı dik durmayı herşeyden önce ilk ve en temel,önemli hayat felsefemiz haline getirmeliyiz. benim dikkat çekmek istediğim bu. yoksa istediğin kadar eleştir hükümeti,ama türkiye'nin her zaman dış güçler tarafından zorbalık girişimlerine maruz kalacağını anla. yabancı sevdalığı yapma. eğer vatansever duyguları benimsersen şimdi değil ileride büyük bir insan olduğunda devletini ve milletini korumak için her zaman elini taşın altına sokarsın. tüm bahsetmek istediğim mevzu bundan ibarettir. mesele siyasi kişilikler değildir o ayrı konu.