allah'ın çocuk tecavüzlerine bir şey yapmaması

  10
  arabeskci 11.7.2019 01:11 ~ 15.7.2019 02:54
  üst edit: iyi bir şeyler olunca allah'ın izni ve isteğiyle oluyor. kötü şeyler olunca allah konusu afk kalıyor ben bu iki yüzlülüğü kaldıramıyorum sizler gibi kusura bakmayın

  evet çok garibime gidiyor. hemen saldırmak yerine önce lütfen okuyun.

  öncelikle bir müslümanım ancak oldukça sorguluyorum çünkü dümdüz inanan biri olmak istemiyorum. ancak şunu biliyoruz ki hepimiz bir imtihan dünyasındayız. zengin, fakir olabilir annemizi, babamızı veya kardeşimizi kaybedebilir, kolumuzun, bacağımızın eksikliği olabilir. hepsine eyvallah.

  ama "affedici, merhametli" dediğimiz yaratıcımız örneğin 5 yaşında bir çocuğun kaderine tecavüz yazabiliyor veya buna asla müdahele etmiyor. bu çocuk bu yaşadıklarından dolayı allah'a olan inancını kaybederse suçlusu çocuk mudur? bana ayetler vb ile sakın cevap vermeyin tamamen vicdanınız ve empati duygunuzla gelin.
 • -2
  diyosun 11.7.2019 05:29
  işte tamda bu yüzden 'bilinen' islamiyet'in yaratıcı kavramı kusurludur. etik ve ahlaki konularda defalarca çıkmaza girer. halbuki bu düşünce deryasının tamamının dâhi sahibi, öğreticisi kendisidir. inanmakla yetinmeyen, inançsız da yaşamayı diretmeyen biriysen seni muhalif olmaya davet ediyorum kardeşim. en azından bu tür düşüncelerden bir nebzede olsa uzaklaşmış olursun. ya da inancını yaşarken vicdanından şüphe etmeyi kesersin diyelim...
  0
  arabeskci 11.7.2019 08:49
  nasıl yani?
 • 0
  ankaravukat 11.7.2019 10:25
  bazı şeylere bende gerçekten anlam veremiyorum. deistim. anlayamıyorum. ne kafam kabul ediyor ne kalbim. bir kitapta okumuştum, şöyle diyordu karakter :

  "bir tanrı'nın varlığına inanmayı çok istiyorum bay stevenson. zira insan affedilmeyi bazen gerçekten çok istiyor."
 • 1
  alicoyum 11.7.2019 11:06 ~ 11:06
  olayın allah ile ne alakası var? özgür irade ve imtihan konularını iyi anlaman lazım. kadere allah karışmıyor. o adamların alacağı cezalar ve o çocukların alacağı mükafatlar, ahirette muhtemelen ibretlik olacaktır.
  0
  arabeskci 11.7.2019 13:53
  eğer o çocuk ateist olursa suçlusu kim olur peki?
  0
  altiniser 15.7.2019 17:34
  kardeşim başımıza gelen her kötülüğü allah'a yıkıp ona karşı kendimizi bilemeli miyiz?

  başına birşey gelmemesi için uğraşırsin, geldiği zaman ise sabır etmek gerekir. çok zor şeyler yaşıyor bazı insanlar fakat bunun suçlusunu allah olarak görmek çok saçma. git o eylemi yapan kişiyi suçla. git onunla sorununu coz.
  0
  arabeskci 15.7.2019 17:59
  kardeşim o şerefsiz kansızların zaten bu dünyada bile yatacak yerleri yok. başımıza gelen her iyi olayda allah'a şükretmeyi biliyoruz ama neden kötü olaylarda allah'a isyan edemiyoruz. bu tercih çocukların elinde olan bir şey değil kaderleri. bu kaderi de allah yazmadı mı?
  0
  altiniser 15.7.2019 18:24
  asıl mesele zor olandan da güzel dersler çıkarıp yola devam edebilmek.
  şimdi çocuklar için konuşursak çok zor bir mesele zaten, ama burada da ebeveyn öne çıkıp çocuğun her halinde destek olması ve o olayı unutturmasi yahut yaralarını sarabilmesi lazım.
  konuşurken çok kolay gibi diyoruz fakat farkındayım zorluğunun, ama dünya işte, kötü olmasa iyinin kıymeti nasıl anlaşılabilir?

  nice insanlar var kötü bir durumdan, bir musibetten ders çıkarıp hayatına çok daha iyi şekilde devam edebiliyor.
 • 2
  rmzn0242 11.7.2019 12:03
  karanlığı da aydınlığıda o yarattı. ikisinden birini yaratmasaydı diğerini bilmeyecektik. ve tercih yapmayacaktık. allah herşeyi ikililer halinde yarattığını da ifade etmiştir. iyi haller olduğu gibi kötü haller de vardır. bu eşli yaratma kanunudur. allah kötü halleride yaratmış ama razı olmamıştır. sıkıntı şu ki, bizler bizden daha zeki ve çözemiyeceğimiz medeniyetler olabileceğini bile kabul ettikten sonra kalkıp yaratıcının ölçüsünü kendi seviyemizle kıyaslıyoruz. senin sitem edeceğin şey bu ahlaki seviyeyi nasıl yükseltebileceğimiz üzerine düşünmek olmalı iken kolaycılıkla inkarcılığı birleştirip allah ya yoktur yada bizim gibi bazen sadisttir muhabbetine kader indiriyorsun. yaratmasındaki aklı çözemeyince bunda bir akıl yok diyorsun. sence hepsi tesadüf.
  0
  arabeskci 11.7.2019 13:53
  peki çocuk yaşadıklarından sonra ateist olursa cehenneme mi gider?
  0
  rmzn0242 11.7.2019 14:05
  varsayımlarla kimse birşey kanıtlayamaz. kabe imamının cennete gideceğine dair elinde bir anlaşma mı var ki o çocuğun nereye gideceği kesin olsun. anlamak istiyorsan çift yarık deneyini bir incele. anlayamazsan bu tartışmaları bırak.
  0
  arabeskci 11.7.2019 21:14
  ee allah'ı ret etmiş inancını kesmiş biri net olarak cehenneme girmiyor mu kardeşim? bu çok açık net
  0
  rmzn0242 11.7.2019 21:27
  teori doğru şartlar belli ise akıbet az çok ufukta görünür. ancak tövbe kapısı son ânâ kadar açık. inkar ve şirk ortadan kalktığı anda bütün günahlarına rağmen istikameti cennet olacaktır. tabiki yaptığın herşeyin bir karşılığı olarak cehennemden geçişinde o denli ızdıraplı olacaktır. ki bunun süresi milyon yılları dahi bulabilir. yani şrödingerin kedisi deneyinde olduğu gibi sonucu yalnızca zamanlar ötesi bilir. biz sonuçla karşılaşmadan bilemeyiz.
 • 0
  sjense 11.7.2019 12:10
  burada yapmıyor sadece,
 • -1
  piiuv 11.7.2019 17:11 ~ 17:13
 • 0
  hedap 11.7.2019 21:03
  isterse isyan etsin, isterse reddetsin. kimseyi kararından döndürmeye çalışmayın. veya yaşamadiginiz şeylerin sonuçlarını yaşamış gibi sonuçlandırmaya çalışmayın.
  sorduğun sorunun cevabını kimse veremez. bu çocuk bu yüzden isyan ederse suçlu kim olur? onu o tecavüzü yaşamaya mahkum eden veya yaşayacağı tecavüzü engellemeyen yaratıcı mi? yoksa bu durumdan dolayı isyana kalkışan insan mı?
  araya bir de tecavüz eden kişiyi soksaydin keşke.
  suçu onun üstünden tamamen alıyorsun şuan farkında mısın?
  tecavüz eden de ahirette demez mi o zaman benim de kaderime böyle yazılmış, benim suçum yok kaderimde varmış demez mi?
  bu inançlı bir insansın kendi kendine yarattığı bir paradoks olabilir sadece.

  inançlı bir insan olmanın gereklerinden biri, suçlunun cezasının yaratıcı tarafından verileceğine inanmaktir abi yapmayın. suç işleyen bir insan yüzünden, yaratıcıyı suçlamak...
  söylediğin öyle bir şey ki, ben yaptığım bütün günahlarin suçunu yaratıcıya atabilirim o zaman.
  kaderim de varmış abi benim suçum yok derim çıkarım işin içinden.
  bu inançlı insan profiline uygun bir düşünce tarzı değil.
  0
  arabeskci 11.7.2019 21:13
  kardeşim tecavüz eden yaratığı konuşmamıza gerek yok. onun bu dünyada bile yatacak yeri yok ama sen benim sorduğum soruyu cevaplayamadın. allah hepimizin kaderini yazan veya bilen birisi sadece seçtiğimiz kararlarda kendimiz yükümlüyüz. 5 yaşındaki çocuk kendi mi tercih etti bunu ? belli bir kaderi var yaşadı bu kaderi de allah yazdı. merhametli dediğimiz yaratıcımız bu durumu sadece izledi bu çocuğa bunu imtihan diye verdi. ben böyle bir şeyi kendimce kabul etmiyorum.
  0
  hedap 11.7.2019 21:30
  dostum bir insana yapabileceği kötülük için sınır verilmiş mi? hayır. yapabileceği iyilik için sınır verilmiş mi? hayır. ikisinin de bir sınırı yok.
  srebrenista da öldürülen çocuklar, sahile vuran ölü çocuklar, savaşın ortasında bina yığınlarının altında ölen çocuklar... bunun örneği çok.
  insanın insana yapabileceği kötülüğün sınırı olmadığı gibi iyiliğin de sınırı yok.
  tam tersine tecavüz eden yaratığı konuşman gerekirken sen onu konuşmamıza gerek yok, yaratıcıyı suçlamak zorundayız diyorsun.
  "merhametli yaratıcımiz bu durumu sadece izledi" derken keske yaratıcını önce iyice bir tanisaydin. onları cehennemde cezalandıracagini da bilseydin.

  ben senin soruna zaten cevap veremem ki vermem de. ama baktığın bakış açısı yanlış. istersen isyan et, istersen yaratıcıyı ve onun yaratmış olduğu bu düzeni reddet gerçekten umrumda değil. ne düşündüğünle ve inancinla ilgilenmiyorum.
  ama senin baktığın bu bakış açısıyla, insana verilmiş olan irade ortadan kalkmış olur.
  ben bugün ticaret yaparken dolandırılsam ve iflas etsem, direk gider yaratıcıyı suçlarım, mahkemeye bile gitmem, yaratıcınin suçunu insan neden çeksin?
  sonuçta o dolandıran insan da onun kaderine beni dolandırmasi yazıldığı için dolandirdi. onun suçu yok yaratıcının suçu bu demem lazım.
  ne demek istediğimi anlaman için söylüyorum.
  baktığın bakış açısı ve düşünce tarzın bu tarz bir sonuca çıkarır seni.
  0
  arabeskci 15.7.2019 02:52
  yav diyorum ki sana çocuğun burda iradesi yok hala anlamıyorsun. çocuğun suçu günahı ne? çok özel ve detaylı bir örnek belki ama cevabını kimse veremiyor
  0
  hedap 16.7.2019 01:32 ~ 01:35
  cevabı kuran'da var ama sen kur'an'dan örnek istemiyorum diyorsun. çocuğun suçu ne diyip duruyorsun. cevap veremez çünkü kimin cennete kimin cehenneme gideceğinin cevabı verilmez.
  öyle bir cevap beklememen lazım.
  senin kafanda ki düşünce şu "bu çocuk tecavüze uğradı ve bu kaderi allah yazdı". eğer isyan ederse de suçsuzdur çünkü ona yazılan kaderi yaşamıştır.

  kader bilgin baştan yanlış. bu tür bir kader inancına nereden sahip oldun bilmiyorum ama, sahip olduğun kader inancı iradeyi ortadan kaldırıyor. burda zaten mevzu bahis çocuğun iradesi değil o suçu işleyen kişinin iradesi. sen bu suçu işleyen kişinin iradesini hiç hesaba katmadan çocuk üzerinden kader yazıldi ve yaşadı diyorsun.

  çocuğun suçu yok, çocuğun şansızlıgi, kendi iradesiyle bu suçu işleyen bir insanın o kötülüğü ona yapması.
  eğer çocuk ileride düşüncesini allah'a karşı isyana yoneltirse de, diğer türlü yaparsa da biz sonucun ne olacağını bilemeyiz ve olayın sonucu hakkında bir fikir sahibi olamayız.
  eğer bir örneklendirme üzerinden yaşadığın kötü olaylarin ve şansızlıklar silsilesinin nedenini kaderine veya allah'ın yazmış olmasına bağlıyorsan ve kendine haklilik çıkarmayı düşünüyorsan, bu türden bir inanç, imani zedeler.
  öyle yok kimse cevap veremedi triplerine felan girmene gerek yok:)

  1
  rmzn0242 12.7.2019 22:34
  evet kardeş haklısın. biz allah diyoruzda insan kadar da düşünemiyor mu yahu? evrenin bir noktasında altın tahtına oturmuş altın bardağından şarap içsin dursun değil mi?
  insan gibi düşünen ve bilen bir tanrı varsa ben de karşıyım. ancak allah ne bir insan dır nede yarattıklarına benzemez. yarattıklarını (mikro ve makro evren+üs üste yarattığı boyutları) bile daha çözemez iken neyi sorguluyorsun?
 • 1
  karakartal1903 11.7.2019 21:13
  ateist olmasını bırak intihar etmesi büyük olasılık

  yani ben olsam intihar ederim çünkü psikolojim bozulurdu

  psikolojisi bozulmuş insan iyi düşünemez ve yaptıklarından sorumlu olamaz

  ben sana şöyle bir örnek vereyim

  peygamberimizin yanındaki insanlar ve peygamberimiz inançları yüzünden işkence edildi.
  peygamberimiz vahiy aldığı için allaha inancı tam idi onu örnek vermeyeceğim

  allaha inanmayanlar sahabelere eziyet ettiler

  allah neden onları kurtarmadı?

  aynı şey
  0
  arabeskci 11.7.2019 21:20
  ya ikisi aynı şey değil kardeşim çocuk ya çocuk bu. belki önünde çok güzel yılları olacaktı belki cidden dini bütün bir insan olacaktı ama yaşadıklarından dolayı ateist oldu. allah nasıl olur da böyle bir şeye izin verebilir. allah zamanında peygamberimiz sevr mağarasında kafirlerden kurtarmadı mı?
  0
  karakartal1903 11.7.2019 22:14
  puvo ateist olsa bile çok fazla sorguya çekilmez. sonuçta ağır bir travma geçirmiş olacak. ama o adam sonsuza kadar yanacak
 • gündem

  gündemi yakalayan ilgi çekici ve sıcak başlıkların eklenmesi gereken bölüm.