nevroz ve nevrotik kişilik bozukluğu

  3
  portakalsiz_lahmacun 8.7.2020 02:26
  nevrotik bozukluk; güvensizlik, kaygı, plansızlık, odaklanamamak ve bunlara benzer sebeplerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.

  nevrotik bozukluk hem duygusal hemde davranışsal bozukluklara sebep olabilmektedir.
  nevrotik birey genellikle devamlı ilgi görmeye istekli, içine kapanık, sosyal aktivitelere karşı çekingen, plan yapmada başarısız, saldırgan, bilinçaltı korkularına sahip ve anormal seks davranışları sergileyebilmektedir.

  nevrotik kişilik bozukluğunun temelinde genellikle kontrol edilemeyen kaygılar bulunur ve psikoloji alanında tanı konulur.

  fiziksel belirtileri arasında: bireyin kendini kasmasından kaynaklı titreme, terleme, baş dönmesi, nefes darlığı, bağırsak rahatsızlıkları, basit konuları büyütme, sosyal fobi ve cinsel davranışlarda bozukluklar gösterilebilir.

  bulantı nevrozu, fobik nevroz, histerik nevroz, depresif nevroz ve obsesif-kompulsif nevroz alt başlıklarından bazılarıdır.

  nevrotik bozuklulara tanı konulmasında, alanında uzman psikolog tarafından kişinin günlük hayatındaki duyguları hakkında sorulan sorular önemli rol oynar. bu sorularda amaç kişinin çevreye bakışını anlamaktır.
  nevrotik bozukluğu olan kişiler genellikle durumlarının farkında oldukları için tedaviye cevap vermeleri daha kolay olur.  kaynakça: nevroz
 • 1
  caesar 8.7.2020 12:57
  bende var galiba. tedaviyi red ediyorum.
 • 2
  roxic7 8.7.2020 15:34
  cinsel davranış bozukluğu hakkında detay verebilir misin?
  1
  portakalsiz_lahmacun 8.7.2020 20:53
  cinsel ilişkiden korkma ve erektil disfonksiyon (ikidarsızlık) en temel örnekleridir.
  ayrıca diğer belirtileri (titreme, baş dönmesi, nefes darlığı vb.) ilişki sırasında göstermesi muhtemeldir.