9
uzaydaki ilk insan: yuri gagarin
12 nisan 1961’de yuri alekseyeviç gagarin, vostok 1 uzay aracına binmiş, uçuş önceki kontrollerini tamamlamış ve geri sayıma hazırlanmıştı. kalkıştan birkaç saat sonra, tarihteki 108 dakikalık ilk yörüngeye oturan insanlı uzay uçuşunu gerçekleştirecek, bu uçuş sırasında basit ve bir o kadar da güzel şu cümleler ağzından dökülecekti:

dünya masmavi görünüyor. ne kadar da muhteşem. inanılmaz!

gagarin’in uzay aracının camından gördüğü dünya gerçekten de muhteşemdi. o, bu kelimeleri yaşadığı dünyanın, evinin uzaydan nefes kesici görünümünden son derece etkilenerek sarfetmişti ve bu kelimeler rusya’nın kluşino köyünde doğan ve uzaya çıkıp yörüngeden dünya’yı seyreden ilk insan olan yuri gagarin’in ağzından çıkan kelimeler olarak tarih sayfalarında yerini alacaktı. gagarin bu sözleri söylediğinde, gezegenimizin yüzeyinin 300 km üzerinde uçmaktaydı. ilerleyen yıllarda, sayıları 500’ü bulan, farklı milletlerden astronotlar gagarin’in ayak izlerini takip ederek yörüngeye çıktılar ve onlar da dünyamıza uzayın derinliklerinden baktılar. tüm astronotların hissedecekleri şey bu sözlerde gizliydi. uzaya ve diğer yıldızlara ulaşmak adına yapılmış bu girişim, hem gagarin’e hem de tüm dünyaya gezegenimizin ne kadar kıymetli ve özel olduğunu bir kez daha anımsatacaktı.

yuri gagarin’in görevinin başarısı inanılmaz yankı yaptı. sovyet rusya ile sürekli bir yarış halinde olan abd, yuri gagarin’in uzaya çıkma haberi doğrulanır doğrulanmaz, uzaya astronot gönderme çalışmalarını hızlandırmıştı. gagarin’in hemen ardından abd’li bir astronot olan alan shephard, balistik bir füzeyle uzaya çıkıp, yörüngeye oturmadan hemen dünya’ya dönerek abd’nin uzaya çıkan ilk astronotu unvanını alsa da, abd’nin yörüngeye oturacak bir aracın içinde astronot gönderebilmesi için bir yıl geçmesi gerekecekti. bir yıllık çalışmanın ardından, abd’li astronot john glenn, 7 şubat 1962’de friendship uzay gemisi ile dünya yörüngesine çıkacak, ve 4 saat, 55 dakika ve 23 saniye yörüngede kalacaktı. ne yazık ki, uzaydan döndükten sonra ulusal kahraman ilân edilmesine karşı yuri gagarin bir daha hiç uzaya çıkmadı. komünist sovyet rejimi, abd ile olan uzay yarışında kendisine çok büyük bir avantaj yaratmış bu halk kahramanını kaybetme riskini göze almak istemiyordu. bu nedenle o yıllarda son derece riskli olan uzay uçuşlarının kapısı artık gagarin’e kapanmıştı. sovyetler birliği’nin uzay programlarını geliştirdiği merkez olan uzay şehri’ne geri döndü ve burada yeniden kullanılabilen uzay araçları ile ilgili araştırma ekibinde çalışmaya başladı. sovyet hükümetinin önlemleri işe yaramadı, bu göreve gelmesinden birkaç yıl sonra, rutin pilotluk eğitimi uçuşu sırasında geçirdiği bir kaza sonucunda, 27 mart 1968 tarihinde, 34 yaşında hayata gözlerini kapadı. yuri gagarin, uzayın bilinmezliğine adım atan ilk insan olarak sadece rusların değil, tüm dünyanın sevgi ve saygısını kazanmıştı. gelin, uzaydan dünyamıza yuri gagarin’in gözleri ile bakarak, insanlık için çok önemli bu 108 dakikayı bir kez de bizler yaşayalım.

burdan • 2
  oxygen 1 yıl önce
  görüntülerin hepsini izlemedim ama gerçekten efsane bir yolculuk olmuş


 • karışık

  Karışık

  50 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...