2
islamdaki mantıksızlık
bir kişi düşünelim, bu kişi tüm hayatını insanlara adamış, fakirlere yardım etmiş, düşkünleri kaldırmış yetimleri büyütmüş, yaptığı buluşlarla hayatı kolaylaştırmış, bir çok hayat kurtarmış, verdiği fikirler bir çok yollar açmış ve pek çok önemli insan yetiştirmiş, herkez tarafında sevilen, herkeze saygı gösteren ve saygı gören bir kişi, ama bu kişi dinlere, allaha muhammede, kurana inanmıyor, bu kişi islama göre cennete girebilirmi?

islama göre bu kişinin cennete girmesi mümkün değil.
o zaman islamda insanlığa hizmet etmenin, iyi bir insan olmanın hiç bir önemi yok.
allah denen varlığın derdi
iyi insan olunmasından çok daha önce kendisine itaat edilmesidir.
bu ruh hali köleci dönemin hükümdarlarıyla çok benzeşmektedir.

 • -6
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  youtube.com/.../watch

  edit: eksileyenler cennete gidecek olanlar.
  edit2: eksilemeyin gelin adam gibi cevap verin amk.
  edit3: 4 eksiye rağmen hala ayaktayım.
  edit4: eksileyenler ironi ne bilmeyenler.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  -6 oldu. kafanı eğ eksiler havada uçuşuyor.
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  benim de suru psikolojisine uyup eksi atasim geldi.
 • 1
 • 1
  oxygen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  cahil ateistlerin sazan gibi atladığı soru işte. arkadaşım bilmiyorsunuz madem sorun. bilmiyorsanız, bilen birine sormanız size bir şey kaybettirmez. biliyormuş gibi davranıp bok atmanın anlamı yok.

  not: adam gibi sorsaydın soruna cevap verirdim ama böyle cahil cahil bok attığın için cevap verirdim. diyeceğim tek şey sandığın şekilde değil. zaten cevap versem de bir tatlı su ateisti olarak bir şey anlayacağını sanmıyorum.
  0
  umberto 1 yıl önce
  ben böyle düşünüyorum ve burada fikrimi belirttim bok atmıyorum. madem öyle şu anda sana soruyorum bana cevap verebilir misin şimdi?
 • 9
  yusufir 1 yıl önce
  sen bir iş yerinde çalışiyorsun. oraya her turlu emeği veriyorsun, işçilere yardım ediyorsun, yeri geliyor yemeğini paylaşıyorsun. ama senin maaşını patron veriyor.
  sen patrona çıkıp ben senin patronluğunu reddediyorum, ben bütün bu iyilikleri insanlık için yapıyorum desen. o patron sana ne gözle bakar?
  sen sana iş, aş veren cebine para koyan patronununu tanımıyorsun, ona ben senin patronluğunu kabul etmiyorum diyorsun, ve patron dan iyi bir mükâfat bekliyorsun öyle mi?
  allah sana dünyayı hayati, yiyeceğini, havanı, suyunu, zamanını, her şeyini bedava bahşetmişve sadece bana inanın bana inanarak iyiliğinizi ibadetinizi yapın demiş. biraz mantıklı düşünseniz zor değil arkadaşım. sen allah in sana verdikleriyle yaptığın iyilikleri, kendinden mi sanıyorsun?
  allah sana kol vermiş, sen yetimin elinden tutuyorsun kaldırıyorsun. ama o kolu sana bahşeden allah i tanımayip kendine pay biciyorsun he? :))
  ateist olmak mantık gerektirir. az da olsa allah in bahşettigi su beyni de arada bir kullanın :)
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  tebrik ederim çok güzel açıklamışsın ama bu ateist arkadaş niye cevap yazamamış?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  çünkü beyni yok. beyni olsa.kendi düşüncelerini. yazar. orda burda gördüğü saçma sapan şeyleri burda paylaşıyor cevabını alamayacağını sanaraktan. ama cevabı alınca da mal apisip kalıyor böyle.
  0
  umberto 1 yıl önce
  ben şunu merak ediyorum neden ibadet ediyoruz? allah ın böyle bir şeye mi ihtiyacı var? biz allah a dua etmemiz mantığı ne? önemli olan sadece dua etmek ki? dua etmek bir çözüm mü? allah ın yarattığı engelli insanları görüp iyi ki beni böyle yaratmamış diye dua mı etmem gerek? peki o engelli insan kendini nasıl teselli edecek? ben patrona karşı gelmiyorum ona tapılmasına karşı geliyorum. o zaman ben hiç çalışmayıp, hiç emek sarf etmesem bile patrona yalaklık yaparsam maaş alabilirim öyleyse.
  2
  yusufir 1 yıl önce
  son cümleden başlayalım.

  rahmân ve rahîm (olan) allah'ın adıyla

  1 dini yalanlayanı gördün mü?
  2 işte o, yetimi itip kakar;
  3 yoksulu doyurmaya teşvik etmez;
  4 yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,
  5 onlar namazlarını ciddiye almazlar
  6 onlar gösteriş yapanlardır,
  7 ve hayra da mâni olurlar

  ayette görüldüğü üzere, allah içi boş ibadet yapanların da mükâfatlandirilmayacagini söylüyor. yani öyle patrona yalakalikla olacak işlere önceden kurallar belirtilmis.

  dua ve ibadete allah in ihtiyacı yok. bizim ihtiyacimiz var.
  mükâfat isteyen biziz. muhtaç olan da biziz. a
  0
  umberto 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  biz allaha bize verdiği bu nimetlerden dolayı ibadet ediyoruz değil mi? gözümüz görüyor, kulağımız duyuyor hiçbir engelimiz yok diye allah a ibadet ediyor ve şükür ediyoruz bizi böyle yarattığı için. peki bir engeli insan gözü görmeyen bir insan ne yapacak? o nasıl kendini teselli edecek? engelli bir insana bakıp iyi ki ben böyle yaratılmamışım deyip şükür etmek sence sence ne kadar doğru?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yanlış söylüyorsun, cevabı kendi kendine kapatıyorsun. biz allah sadece verdiği göz kulak vs için ibadet etmiyoruz. cennete girebilmek asıl amaç. bunun için sevap işlemeye çalışıyoruz. bir engelli insan da sevap işleyebilir. sonuçta o kör olabilir ama bu sevap kazanmasını engelleyecek bir durum değil.
  1
  yaabakmabana 1 yıl önce
  ya tüm bunları boşverin. bir insan cennete ne bulucam ben ya dese bile huriler, genç kızlar var. kadınlar için de 40 erkek gücünde olan erkekler var. allah hepsini düşünmüş işte. sorgulama da ibadet et. haa, ben istemiyorum dersen orasını da sen bilirsin...
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sen ne konuşuyorsun değişik?😂
  1
  yaabakmabana 1 yıl önce
  hocam ibadetin asıl amacı cennettir. tüm dinler oyun gibi değil mi? ne kadar puan kazanırsan ödüle yakınlaşma olasılığın o kadar artar. e, insanlar kuru kuru cenneti istemiyor tabii kadın olmazsa kim ister falan. allah bunu da düşünmüş diyorum.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bence sen fazla dusunurken, düşündüğun şeylerin etkisinde fazlaca kalıp, düşünce dışı düşüncelere ayak uydurur hale gelmeye başlamış ve bunun sonucunda aslında dusunmedigin, ama bizim senin düşündüğünü sandığımız ve yine senin bizim senin düşündüğünü sandığımız düşüncelerden haberinde olmadigi için, yanlış anlamaya çok müsait bir düşünce yapısıyla yazıni yazmissin. sana tek tavsiyem, benden tavsiye almamandir.😉
  0
  umberto 1 yıl önce
  sen cennet niye bir şey vaat edilmesine iyilik yapar mıydın? bence çoğu kişi cırf cennete gidebilmek için zoraki bir iyilik yapıyor aslında. yani aslında sizi iyi değilsiniz sadece kendinizi kandırıyorsunuz. bunu senin için demiyorum ama çoğu müslüman böyle. siz daha neden ibadet yaptığınızı bilmeden sırf cennet denen o yere gitmek için ibadet ediyorsunuz. ben hala neden ibadet ettiğinizi anlamadım? allah ın verdiği bu nimetler için mi? peki madem şu anda biz imtihan dünyasındayız neden herkes eşit değil? neden bazıları daha avantajlı? hiç gözü görmeyen biri ile gören biri eşit olur mu? sen gözün gördüğü kulağın duyduğu için ve verilen bu nimetler için ibadet ettiğini söylüyorsun. peki o gözü görmeyen engelli kişi niye ibadet etsin ki? o kişiye bir nimet verilmemiş çünkü.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  insanın yapısında yok mu bu? sen maaş almak için çalışmıyor musun? :) illaki bir insan birşeyleri kazanmak istiyor, kimi cenneti seçip ibadet eder, kimi dünyayı seçer ibadet etmez. ha ikisi de iyilik yapar. ama burda önemli nokta, allah a inananların yaptığı iyiliklerin mükâfatlandirilacak olması. sen inancsiz olarak iyi biri olabilirsin. ikimiz de aynı iyiliği yapıyoruz, tek fark sen inanmiyorsun ben inanıyorum. bunun sonucunda sen daha iyi yada ben daha iyi olmuyorum. sadece mükâfat alacak olan ben oluyorum. senin mükâfat derdin yok diye biz cennet için iyilik yaptık diye çıkarci olamayız:) engelli yaşamak zordur evet. engelsiz insanla bir değildir. ama bu toplumda insanların birbirine yaşattığı zorluklar kadar olabilir sadece. engelli otoparkına aracını çekersen engelli olmak zordur. insanların hepsi aynı olsaydı, şuan dünya üretmeyen sürekli tüketen bitik vasat bir.yer olurdu. ihtiyacı olmayan kaç milyon insan çalışır sence? şu hayata bir ygs sınavı gözutle baksan bile yeterli aslında. hocasından sürekli yardım isteyen öğrenciler ve sınavda yardımcı olmayan öğretmen:)bu kadar basit işte
  0
  umberto 1 yıl önce
  yani cennet diye bir şey olmasaydı iyilik yapmayacağını ibadet etmeyeceğini kabul ediyorsun. daha neden ibadet ettiğini bilmeden sırf o cennet denen hayali yere gitmek için sorgulamadan düşünmeden ibadet ediyorsun. ibadet etmenin amacı nedir? allah eğer varsa neden kendisine ibadet edilmesini istesin ki?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  anlama kapasiten zaten yeterince olsaydı bu soruları buraya kadar getirmezdin ama anlatayım. cennet olmasaydı zaten biz sınava tabi olmazdik. anladın mı? sonucunda bir mükafatı olmayacaksa neden sınav edilelim? yani kötü konuşmayayim diyorum ama anlamakta o kadar çok ısrar ediyorsunuz ki şaşırıyorum. cennet olmasaydı ibadet etmezmisiz. bizde olasılık yok cennet var ve biz gitmek istiyoruz bunun içinde başlıca şey ibadet etmek. sen ibadeti ne sanıyorsun? yaptığın her iyilik, her iyi düşünce bir ibadettir. sen yolda duran taşı biri düşmesin diye kenara cekersen bu ibadettir. allah a inanan insanların yaptığı her iyi şey ibadettir. sorgulamadan ibadet ettiğimi söylemek için fazla geri zekalı birisin o sözünü ciddiye bile almıyorum.
  allah varsa neden kendine ibadet edilmesini istediğini öğrenmek nasıl bir saçmalıktir. bunu düşünerek neye varacaksin? allah diyelim ki bir sebepten kendisine ibadet edilmesini istiyor ve sen bu nedeni öğrendin. hmm o zaman ibadet edeyim mi diceksin? bu sebep senin ibadet edip etmemene bahane mi olacak? yani tamamen boş sorular bunlar. bu sorularla habire bos bos yasar gidersin. sen sorgulamiyorsun, yaptığın şey boyunu aşan sulara girmek. şuan gittikçe dibe batıyorsun ama bunun farkında bile değilsin
  .
  0
  umberto 1 yıl önce
  yani diyorsun ki allah ın neden kendisine ibadet edilmesini istediğini düşünmeyelim biz ibadetimizi yapalım diyorsun. madem sorgulamayacağız neden beynimiz var? allah ın neden kendisine ibadet edilmesini istediğini bilsem evet ibadet ederim. benim saçma bulduğum yanı da bu zaten 5 vakit namazımızı kılıp allaha dua etmemizin sebebi ne?
  0
  yusufir 1 yıl önce
  evet aynen öyle diyorum. allah kendisine ibadet edilmesini istedi ise ben bunun altında neden aramak zorunda değilim. ben sadece onun emirlerini uygular, onun yapmami istediği ibadetleri yaparım .
  şimdi bir mucit bir robot icat ediyor, ve robota onun sağlam bir şekilde çalışması için ona kullanma talimatı veriyor. bu kullanma talimatını robotun sorgulaması mantıklı mı? onu icat eden mucit, her şeyini santimine kadar biliyor ve sen bu şekilde çalışacaksın, bunları yapacaksın, bunları yapmayacaksin diyor. robot çıkıp onun yapma dediklerini yaparsa, yada yap dediklerini yapmazsa bu robotun üstün sorgulama yeteneğinin kendisine bir faydası olur mu?
  kur an ve islam da insanın kullanma talimatı gibidir işte. orda yazanlar senin kötülüğün için değil iyiliğin içindir. çünkü o emirleri veren seni yaratandir. mucidinin verdiği beyin ile ondan daha iyi düşüneceğini mi sanıyorsun ? :) senin dusunmeni sağlayan beynini bile o yarattı her detayına kadar. bunun karşılığında da irade sahibi yapıp, bu iradeyle bana ibadet edenleri cennete etmeyenleri cehenneme gönderecegim demiş. anlamadığını düşünerek açık yazayım. allah in ibadet istemesinin nedenini sorgulayarak aslında onun senin iyiliğin için istediği şeyleri yapman gerektiğini saten anlayacaksın. sürekli iyiliği emreden allah a herkes inansa ve karşı çıkmasa, dünya sence daha kotu bir yer mi olur? cevabın hayır olacaktır illaki. bu da demek oluyor ki, allah in kurallarına uymak dünya da daha yaşanabilir bir hayat sağlayacaktır . yani onun isteği üzerine herkes ibadet etse, sen şuan şikayet edecek bir sebep bulamazdin.
  0
  tswayne 1 yıl önce
  işte gördüğüm en matıklı açıklama. ama arkadaş onu da anlamaz
  0
  yusufir 1 yıl önce
  zaten anlamasini da beklemiyorum. ama en azından egoist yapısına bir darbe olur.


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...