15

kadın-bayan ayrımı

dün aklıma takıldı puvolar;

ingilizcede, ladies and gentlemen diye hitap var türkçede de bayanlar baylar diye geçiyor. buraya kadar çok güzel, ingilterede bir kadına hey lady diye hitap edilebiliyor, ama türkiyede hey bayan deyince görgüsüz gibi algı uyandırılıyor.
onu geçtim ingilizcede woman ve girl ayrımı miss and mrs ayrımı yapılıyor ama türkçede kız ve kadın kelimelerini birbirinden ayırmak ayıp kabul ediliyor.
söyleyin puvolar, neden türkiye bu şekilde psikolojik baskı altına alınmaya çalışılıyor? nedir yani bayan derse birisi, veya evlenmemiş birine kız evlenmiş birine kadın dersek?
böyle diyen insanların ingilizce konuşup, batı özentisi olması ise daha saçma.
 • 0
  emley 3 ay önce
  bayan kelimesi bay kelimesinden türeme, sanırım feministler bundan rahatsız.
  0
  mavimetilfetamin 3 ay önce
  sensin bayan filan diyor insanlar. sadece kadın ve erkek olmalıymış diğer tüm kelimeleri türkçeden atacaklar haha milletin derdi ne olmuş ya
 • 0
  ferhattt 3 ay önce
  kadına, bayan deyip incelik gorsetmekte problem yok aslında ama erkeğe de aynısı yapılmadığında(bay demek) vay efendim cinsler eşittir, incelik göstermenize ihtiyacımız yok vs vs. bir yerde de haklılar aslında.
 • 2
  omfg 3 ay önce
  " b a y a n "
  edit:feminist ablalarımdan seri linç bekliyorum xd
 • 0
  helianthus 3 ay önce
  bunun zamanında yapılan bir çeviri hatası olduğunu düşünüyorum zira lady'nin karşılığı bayan değil mrs'in karşılığı bayan. yani bayan bir ünvan gibi, seslenme amacıyla kullanılan bir şey değil. ikinci olarak türkçede tam tersi kadın ve kız ayırmak ayıp kabul edilmiyor. evlenmemiş birine kadın demek ayıp kabul ediliyor. kadın bizim toplumumuzda seks yapmak suretiyle kızlığı "bozulmuş" bir birey olarak kabul ediliyor. bu yüzden de arada bekaret ayrımı söz konusu. ingilizcedeki woman ve girl ayrımı ise kuvvetle muhtemel 18 yaşından küçük bireylerin hukuken çocuk olması ve kız çocuklarına da girl denmesinden kaynaklanıyor. yani toplumsal cinsiyetle biyolojik cinsiyet arasında bizim toplumumuzda farklılıklar var. 70 yaşında bekar kadına kız diyorlar mesela.
  1
  lazcoder 3 ay önce
  geri kafalılıkta sınır tanımamışsın
  1
  helianthus 3 ay önce
  iyi okumadın galiba ben toplum böyle algılıyor dedim. benim düşüncem bu değil. geri kafalı olan durumu açıkladım.
  1
  mavimetilfetamin 3 ay önce
  yani ingilizleri haklı, türk toplumunu nasıl haksız gösteriyor bu insanlar diye kara kara düşünüyordum.
  meğer bunu yapan senin gibilermiş ve halen onlar öyle düşünmemiştir filan diyorsun haha :/
  seslenmek için demiyoruz zaten bayan kelimesini yasaklanacak seviyeye neden getirdi bu insanlar onu merak ediyoruz.
  1
  helianthus 3 ay önce
  ne alaka ya. ingilizlerin haklı türklerin haksız olmasıyla. ben sosyolojik bir açıklama yaptım. bu açtığın başlık bir konu olarak üniversitelerde okutuluyor. adı da toplumsal cinsiyet. bana sağlı sollu gömene kadar herhangi bir siyasal ya da beşeri bilimler fakültelerine gidip ilgili derse girebilir, sertifika programlarına yazılıp benzer şeyleri duyabilirsiniz. hayret ya linç topluluğusunuz resmen.
  0
  mavimetilfetamin 2 ay önce
  abartmaya gerek yok puvo, kimse seni linç etmiyor, toplumsal cinsiyet dediğimiz ise kadın-erkek eşitliği ile alakalı zaten ve kadın-bayan-kız ile ilgili bir durumu yok. senin, "onlar öyle düşünmemiştir, onlar kadınlara değer verirler onlar şöyle onlar böyle" dediğin insanlar türkiyeden daha sonra kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiş, siyahileri bundan altmış yıl önce hayvanat bahçelerinde sergilemiş insanlar. türkiyedeki hiçbir insan da kadınlara az değer verdiğinden "hey bayan" gibi seslenmiyor, yalandan insanları gericilik veya cahillikle itham etmeyin.
  0
  helianthus 2 ay önce
  toplumsal cinsiyet dediğin şey hatta genel olarak her şey dünya üzerindeki her türlü siyasi konsept dilde yaratılır üretilir ve dağıtılır. toplumsal cinsiyet salt anlamda kadın erkek eşitliği değildir. kadının toplumda konumlandırılması ve konumlandırmayı meşrulaştıran pratiklerdir. konuşma dili, yazı dili, kavramsal çerçeve sadece bu alanda değil her alanda her türlü siyasi pratiği meşrulaştırmak için kullanılır. bu anlamda sen evet belki kadına bayan diyerek kadından nefret ettiğini göstermiyor olabilirsin. ancak bunun sosyolojik bir boyutu vardır neden erkeğe erkek denirken kadına bayan dendiğinin sosyolojik boyutunu araştırır zaten toplumsal cinsiyet. kadın erkek eşitliği diye indirgediğin konsept değildir yalnızca.
  sizin linç kültürünüz de tam olarak burada başlar zaten. kimse yukarıda ingilizler haklı yazmamıştır ama nedense savunma yapılırken "işte sizin gibiler hayvanat bahçesinde siyahi sergileyen ingilizleri haklı bulduğu için" rörö diye başlayan cümleler kurulur. halbuki başka dilden konsept olarak aktarılan unvanı kullanarak kendinizle çelişmiş olursunuz. çünkü bay bayan kelimeleri soyadı kanunun gelmesi ve dildeki çağ dışı hitap sözcüklerinin arındırılması ile birlikte kullanıma girmiştir ve özellikle fransızca ve ingilizce'deki unvanlardan esinlenmiştir. ancak zaman içerisinde dönüşerek sizin gibi kadın demekten utanan insanların kadın yerine kullandığı bir kelime haline gelmiştir.
  yani kimse bay bayan meselesine takılmaz. kullanımındaki saçmalığa takılır. bana bayan ayşe, bayan fatma diye seslenip erkeğe de bay mehmet diyorsan sorun yok, doğru kullanım zaten budur. bay bayandan sonra isim gelir. ama sen bana sokakta pardon bağyan dersen senin kullanımınla ilgili bir sıkıntı vardır.
  bayan unvandır, unvanlar ismin başına konur. birine seslenirken hanımefendi ya da beyefendi dersin çünkü adını bilmezsin. birinin eril mi yoksa dişi mi olduğunu belirtmek için ise kadın ya da erkek kullanırsın. hastaneye gittiğinde tahlil sonuçlarının altında cinsiyetini belirtmek için kadın yazar, bayan yazmaz. ama sana bir yerden mektup gelirse ya da uçak bileti alırsan bayandan sonra adını yazarlar. salakça olan nokta bayan değildir, kullanımıdır. ama siz bunu tam dinlemeden linçe başlarsınız. feministler bayandan rahatsız diye. feministler bayandan rahatsız olmaz. sizin birinin cinsiyetini belirtmek için kadın diyememenize rahatsız olurlar. umarım anlaşılmıştır ya çok zor olmamalı.
  0
  mavimetilfetamin 2 ay önce
  kimse kadın demekten utanmıyor sen durumu yanlış anlamışsın. oku baştan bence.
 • 2
  lazcoder 3 ay önce
  feministlerin takıntıları
  0
  mavimetilfetamin 2 ay önce
  hepsi salak.
 • 0
  sjense 3 ay önce
  siktir et kadınlar baş tacıdır. ama bana da dişi kelimesi çok etkileyici gelir mesela
  1
  mavimetilfetamin 3 ay önce
  haha zevkler ve renkler puvo.
 • 0
  leopoldiye 3 ay önce
  yani ben feminist değilim ve gelip şundan şundan diyemem ama sadece bildiğim üstünden mantık yürüttüğüm tek bir şey var o da bayan kelimesinin wc de kullanıldığı.
  0
  mavimetilfetamin 3 ay önce
  wc veya ötki yerler farketmez. türkçede olan ve kullanılan bir kelime, hitap için kullanılmaz ama kadın, hanım, kız vs. her şey bizim için neden abartılıyor ve bayan diyen birisi saçma bir şekilde aşağılanıyor bunu bilmiyorum puvom.
  1
  leopoldiye 3 ay önce
  ben de ama hanımefendi kullanılsın artık bayan denmesi yerine
 • 0
  ___koray_____ 3 ay önce
  yersiz gördüğüm bir husus. feministlerin savaş baltalarını çıkarmasına sebep olan bir söylem! büyük ihtimal bayan seslenişini baymak fiiliyle yakın görmeleri sorun :)
  insana değer verilmeyen bir ülkede kadına değer biçmek yada gereken değerin verilmesini beklemek umutlu iş lakin bu ülkede en erken öldürülen şey de güzel şeyler için beslenen umut..
  0
  mavimetilfetamin 3 ay önce
  keşke bayan dememeye gösterilen özen, gerçekten kadınlara veya gücü kendisine yetmeyen herhangi bir canlıya zarar vermemeye gösterilen özenden veya çekilen dikkatten daha fazla olsa.
  0
  ___koray_____ 3 ay önce
  keşke puvom, keşke
 • 0
  reelsamurai 3 ay önce
  felsefe hocamız feministtir hergün bu konuya giriyor amk
 • 0
  rabish2o 2 ay önce
  yanlışsam düzeltebilirsiniz tabi ki
  burda türkiye yada islamiyetin artık siz nerden bakarsanız bana göre kızların bekareti yada kadın olduğu ayrımı farkettiriliyor gerekli mi değil mi tartışılır.
  0
  mavimetilfetamin 2 ay önce
  bekaretten ziyade evlilikle alakalı bir durum bence, evliliğin getirdiği olgunluğa dedim şahsım adına şimdiye kadar. yaşı kemale erenlere de aynı şekilde.
  0
  rabish2o 2 ay önce
  oladabilir