13
civcivleri boyamasanıza!
bir civciv yumurtadan çıktıktan sonra 7-8 gün hiçbir şey yemeden içmeden yaşayabilir. boyalı civcivler boyamak için toz boyalı suyla ıslatıldığından kurutulsa bile yaşamaları imkansızdır.
peki nasıl boyanır?
civcivleri boyamak için toz boya alıp kazanlarda kaynatırlar ve biraz soğuduktan sonra civcivleri sokup çıkartırlar sonra güneşte kurumaya bırakırlar. sıcak bir ortamda iyice kuruduktan sonra pazara götürülüp satılır. kolay kurusun diye çoğu zaman rüzgarlı ortamda bırakırlar. oysa bir civciv için 30 derece altında ıslanmak ve sonra rüzgarda kalmak kesin ölüm sebebidir. pazarcılar civcivleri canlı gösterebilmek için genelde beslemezler böylece beslenmeyen civciv daha hareketli ve seslidir.
siz eve gelir beslersiniz ancak zaten üşütmüş civciv son gücünü de yemek için harcar ve sonucunca ölür. 3 kuruş para kazanmak için bir canlıyı oyuncak eden, vicdanlarını satmış bu insanları pazarlarda, panayırlarda gördüğümüzde uyarmamız gerekir.
başka iş mi kalmadı yapacak?
 • 1
  shewolf 1 yıl önce
  😢 sana katılıyorum
 • 1
  rockefeller 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  yazı biraz hakli biraz haksız . fazla dramatize edilmiş . boyanmasina karsiyim ama kesin ölüm sebebi demek biraz iddialı
  0
  oxygen 1 yıl önce
  veteriner geldi dağılın. mikrofona konuşunuz bayım
  3
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  öhö öhö ses bir ki . şimdi damızlık şirketler erkek civcivi ayiriryor biraz ilgi çeksin diye boyuyor . ben gida boyası ile boyandigini gördüm . zaten yasal değil bu . yazıda anlatildigi gibi yapan vardir kesin bu ülkede . neyse boyamasinlar bence de
  1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  bizim bi tane vardı.lan aklıma geldi kerata.beni annesi falan sanıyodu koşarak uzaklaşırdım o da arkamdan gelirdi. elimde yatar uyurdu omzuma çıkardı baya da büyüdü mor tüylerin altından sarı tüyler çıkmaya başladı tabi daha da güzel bi renk karışımı oldu.


 • bildiğimi bil

  Bildiklerimiz anlatıyoruz düşündücelerimizi yazıyoruz. ufkumuzu açalım

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...