her fırsatta ibb dava ediyorlar

  4
  systemfailed 13.7.2020 21:13
  ibb’nin satın aldığı fatih sultan mehmet tablosu hakkında savcılığa suç duyurusu
  istanbul suriçi derneği, ibb’nin londra'da düzenlen müzakereden satın aldığı fatih sultan mehmet portresi hakkında eserin kim tarafından yapıldığının belirsiz olduğunu, belediyenin tabloyu alım şeklinin hizmet alım yöntemine aykırı olduğunu ve kamuya ait ilamlı borçları ödemeyen belediyenin tablo almasının suç olduğunu öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  istanbul büyükşehir belediyesi londra'da müzayede ile satışa sunulan venedikli ressam gentile bellini'nin atölyesinden çıktığı söylenen fatih sultan mehmet'in portresini 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın almıştı. tablonun alınmasının ardından bazı tarihçiler ve siyasiler fatih sultan mehmet'in resmedildiği tablonun orijinal olup olmadığı yönünde tartışmaya başladı.

  "ibb'nin böyle bir görevi bulunmamaktadır"
  sabah'tan atakan ırmak'ın haberine göre istanbul adliyesi'ne gelen istanbul suriçi derneği başkanı recep delikaya ve avukatı hacı orhan, ibb'nin satın aldığı tablo hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. istanbul suriçi derneği tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde istanbul büyükşehir belediyesi yetkililerinin 'kamuyu zarara uğratmak', 'görevi kötüye kullanmak', 'ihale mevzuatına aykırı' davranmak suçları kapsamında soruşturulması talep edildi. savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

  "istanbul suriçi derneği istanbul'da 1956 yılında fena itiyatlarla mücadele derneği olarak faaliyetine başlamış ve daha sonra da resmi kuruluşunu yaparak istanbul için çalışmalarını yapmıştır. özellikle istanbul'un menfaatlerini korumak ve gözetlemek için hizmet veren derneğimiz ibb'nin satın almış olduğu sahte tablo ile görev ve sorumluluklarının dışına çıkarak mevzuatın gösterdiği yollar izlenmemiştir. kamu kurumları mal ve hizmet edinilirken devlet ihale kanununa tabidirler. bunun için de kamu ihale kurumunda gösterilen şekillerde alımların yapılması gerekiyor. tablonun alınmasındaki sebep ise ortaya konulmamıştır. ibb 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanununa tabi olmasına rağmen kanunun 7. maddesine riayet etmemiştir.
 • 1
  grkemgnay 13.7.2020 23:13
  ya tipik akp rezilliği işte.
 • 1
  alkoritma59 14.7.2020 16:59
  ee alırken araya yandaş bir aracı koymadın mı başkan? ah çok acıp etmişsin :)