6
01/05/1889-işçi bayramı
1 mayıs işçi bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 nisan'ında, "emek ve dayanışma günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir.22 nisan 2009 tarihinde tbmm'de kabul edilen yasa ile 1 mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.
ilk kez 1856'da avustralya'nın melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için melbourne üniversitesi'nden parlamento evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.
1 mayıs 1886'da amerika işçi sendikaları konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. chicago(şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. luizvil'de (kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. o dönemde luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. işçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte ulusal park'a girdi. her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı1.
bu gösteriler 1 mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 mayıs'ta kanlı haymarket olayı'na yol açtı.
uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 1889`da toplanan ikinci enternasyonal'de fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 mayıs gününün tüm dünyada "birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

wikipedia.org adresinden alındı.
 • 1
  tombalaci 1 yıl önce
  bugün bakırköy halk pazarında kutlanacak.
 • 0
  bobina 1 yıl önce
  işçiler birleşin iktidara yerleşin! yaşasın 1 mayıs!!


 • tarihte bugün

  Tarihte bugün ne oldu?

  14 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  tombalaci

  keyiftuccari
  • paylaşacağınız içeriklerde tarihin yanı sıra bilgi de olmalıdır.
  • yazı olarak paylaşılırsa daha verimli olacaktır.
  • başlık seçimine özen gösterin. eklediğiniz tarihin yanına "tarihte bugün" diye eklemeler yapmayın.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...