dincilerin insanı dinden uzaklaştırdığı gerçeği

  9
  bartrobel 16.1.2018 22:41
  malesef acı ama gerçek olan bir durumdur.siyasal islamcılığı savunan kişilerin saçma sapan ve çarpık din anlayışları ve icraatleri nedeniyle sadece bu ülkede değil dünyada da binlerce insan,inancından soğumaya ve dine karşı mesafeli durmaya başlamıştır.
 • 0
  damdanakan 16.1.2018 22:45
  dine insanları örnek alarak yorum yapamazsın. kutsal kitapları okuyup anlamak gerek. bu dediklerine katılmıyorum.
  0
  bartrobel 16.1.2018 22:48
  dinin siyasallaştırılması ve bunun üzerinden toplumun yaşam tarzına yönelik bir dayatma haline getirilmesidir esas konu olan. dini siyasallaştıranlar kutsal kitapları ve metinleri siyasi çıkarlarına ve ikballerine göre kullanabilmekte sınır tanımamaktadır.
 • 0
  dlaraex 16.1.2018 23:11
  kesinlikte sonuna kadar katılıyorum.
 • 0
  besiktasli 16.1.2018 23:11
  buna izin vermeyin
 • 0
  ferhatt 18.1.2018 00:44
  sorun dincilerde değil ki. adam parasını kazanmanın derdinde. insanların akli var, fikri var. kendi oturup okusun araştırsın, doğruyu bulsun.
 • 1
  supr34 18.1.2018 12:00
  "bu varsayıma göre zenginler de sizi zengin olmaktan uzaklaştırıyor @bartrobel doğru mu ? o zaman zengin de olmayın." desem şu anda bana şiddetle karşı çıkarsınız. "olur yeeeaa" diye hem de ! ama işte sizin mantalite bu.

  onlar sizi uzaklaştırıyorsa siz yakınlaşmak için başka bir bahane bulun. siz daha iyisi olun. siz uzaklaştırmayan bir dindar olun. olun ki ; sizin gibi düşünenler böyle düşünmesin.

  ne dersiniz ? yapabilir misiniz ? bence yapamazsınız. zira sizin bahaneniz bu. yani işinize gelmiyor açık söylemek gerekirse...
  1
  bartrobel 18.1.2018 12:06 ~ 12:10
  dinci ve dindar arasındaki farkı iyi anlamak gerekir @supr34 . zira ben dindar bir ailede yetişen ve pek çok hafız ve vaiz çıkarmış bir sülaleden gelen birisiyim.yani dindar insanlarla dinci insanlar arasındaki farkı gayet net anlayabilmiş yaşamış bir insanım.dolayısıyla dincilere yönelik yaptığım eleştirinin sizi rahatsız etmesi "yarası olan gocunur" mevzusundan başka bir şey değildir. sizin anlayamadığınız bu toplumda kimsenin dinle bir sorunu yok. sorun dini, kendi ticari ve siyasi ikballeri uğruna bir araç olarak kullanarak güç sahibi olan kimselerdir.
  0
  supr34 18.1.2018 17:27
  ben deistim :)
 • 0
  marjinallikvergisi 18.1.2018 12:09
  dinin insanı dinden uzaklaştırmasından daha az acıdır.
 • 1
  athynas 18.1.2018 12:32 ~ 12:33
  geçenlerde denk geldiğim bir videoda kuran kapağı giydirimiş bir incil avrupa'da hatırlamadığım bir ülkede rastgele insanlara okutuluyor ve insanların tepkisi aa çok vahşice, islam ve terörizm bağlantılıdır gibi tepkiler oluyordu. benim aklıma tam tersinin türkiye'de yapıldığında sonucunun ne olacağı geldi. muhtemelen incili görür görmez saldırganlaşan, elinde incil tutan şahısları döven kişiler çıkması gibi olaylar çokça yaşanacaktı. kaldı ki dinleyenler de incilin kötü olduğunu halbuki kuranda çok güzel şeyler öğütlendiğini söyleyecekti.

  siz isterseniz tepinin, isterseniz zil takıp minare tepesinden klasik müzik eşliğinde vals yaparak bağırın dinler tarihinin tüm dünya üzerinde kan döktüğünü inkar edemezsiniz. şu an var olan tüm dinler, en barışçıl gösterilmeye çalışılanlar da dahil olmak üzere kan dökülmesine sebebiyet vermiştir.

  ve kabul edip etmeyin yine değişmeyecek bir gerçektir ki tek tanrılı dinler neredeyse birbirinin aynısı ve çok tanrılı dinlerde olan efsaneleri aktaran durumdadır.

  kaldı ki bireysel yaşanması gereken dinin insanlara dayatılması ve bu hatırlatılınca aynı burada olduğu gibi "gerçek din bu değil yeaağğğ" veya "dine insanları örnek alarak konuşamazsın" demek ayrı bir aymazlıktır.

  bunu da geçerek yazıyorum, insanları örnek almayacağız da kimi örnek alacağız? hükümet ultra müslüman olduğunu iddia ediyor türkiye'nin hali ortada, yüzde 90'ı mümin olan ülkemde zenginlik ve fakirlik arasında fark büyük ölçüde açılmış, müminler kiraların bin lirayı bulduğu şehirlerde 1603 liraya çalışıyor. müslümanlığın yaygın olduğu ülkeler arasından bana bir örnek vererek "ya bu ülkede sorun yok, refah seviyesi yüksek ve insanlar toplum çıkarlarına uymak kaydıyla istedikleri şekilde fikirlerini beyan edebiliyorlar." diyebilecek biri yoktur.

  sonuç olarak, siz bu tespite isyan edenler dininizin güzel olduğunu göstermek için nasıl bir hayat sürdünüz?
  0
  lafleur 18.1.2018 12:58
  yorumunuz için teşekkürler hocam.
  sözlükten gitgide kopmakta olan bana umut verdiniz.
 • 0
  looktr 18.1.2018 18:20
  atatürkçülerin insanı atatürkten uzaklaştırmasıyla hemen hemen aynı. eskiden atatürk nefreti bu kadar çok değildi. hatta hiç yoktu.