peki bunun yanlış olduğu biliyor muydunuz?

  21
  puivizm 11.2.2017 19:36 ~ 13.2.2017 19:37
  1) apple ile samsung arasındaki patent davasında samsung davayı kaybedince cezasını 30 tır çeyrekliklerle ödediğini biliyor musunuz?

  peki bunun yalan olduğunu biliyor muydunuz? eft veya havale diye bir şey var yahu koskoca 2 teknoloji şirketi elden ele para verecek değil ya!

  2) çin seddinin uzaydan görünen tek g*t korkusu olduğunu biliyor musunuz?

  peki bunun yalan olduğunu biliyor muydunuz? çin seddi uzaydan görünmez. (inanmayan uzaya gitsin baksın)

  3) insan beyninin sadece %8-10 arası kadarını kullandığını biliyor musunuz?

  peki bunun yalan olduğu biliyor muydunuz? insan uyurken bile beyninin tamamını kullanır.

  4) dilin her bölgesi farklı tatlar alır. mesela uç kısmı acıyı, yan kısımları tatlıyı ve arka kısmı ekşi tatları algıladığını biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğu biliyor muydunuz? dilin her bölgesi aynı derecede aynı tadı alır.

  5) soğuk havalarda kalın giyinmezseniz grip olacağınızı elbette biliyorsunuz.

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor muydunuz? soğuk havalarda isterseniz ince giyinin eğer etrafta grip virüsü yoksa yine grip olmazsanız. eğer ki grip virüsü etrafta varsa istediğiniz kadar kalın giyinin size fayda etmez. onun yerine soluduğunuz havaya dikkat edin.

  6) doğacak bebeğin cinsiyetinin kız veya erkek olma olasılığının 1/2 oranında eşit olduğunu biyoloji dersinde görmüşsünüzdür.

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor muydunuz? bir bebeğin cinsiyeti babanın sahip olduğu spermlere bağlıdır.

  --- güncel 12.02.2017 ---

  7) kafayı kazıtınca saçlarınızın daha gür çıkacağını biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? kafayı kazıtmak saçınızı daha gür çıkarmaz fakat saç dökülmenizi erteler.

  8) saç kırıklarınızı şampuan veya saç kremleri ile onarabileceğinizi reklamlarda duymuşsunuzdur.

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? saç kırıklarınızı onarmanın tek yolu berbere gitmektir. kırılan saç tekrar onarılmaz tıpkı kırılan kalbin tekrar onarılamadığı gibi :(

  9) sıkı tutunun bu bilgi hepinizi sarsacak! sigarada bulunan katran ve nikotinin sizi kanser yaptığını kamu spotlarında felan hep duymuşsunuzdur.

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? akciğerlerinize zarar veren aslında aşırı derecede dumandır. aşırı dumanın akciğerlerinizi boğması sonucu hastalıklar ortaya çıkmaktadır. yine de sigarayı bırakmanızı tavsiye ederim.

  10) mastürbasyonun zararlı olduğunu biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? mastürbasyon, erken ereksiyon sorunu ve prostat kanserini önler. fakat yine de her şeyin fazlası zararlıdır. tıpkı su faturasının fazla gelmesine sebep olması gibi.

  11) küresel ısınmadan dolayı bir gün dünya üzerindeki tüm suların kuruyacağını biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? su asla tükenmeyecek bir kaynaktır. su daima bir döngü içerisindedir. denizdeki su buharlaşır bulut olur ve tekrar yağmur şeklinde yağar.

  12) bazı insanlar öldükten sonra saç ve tırnakların uzamaya devam ettiğine inanır.

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? öldükten sonra tıpkı başka organlarınızın uzamayacağı gibi (ne demek istediğimi anladınız) saç ve tırnaklarınız da uzamaz.

  --- güncel 13.02.2017 ---

  13) big bang teorisinin büyük bir patlamadan ibaret olduğunu biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? big bang olayı evrenin genişlemesi olayıdır. ki bu olayda birden olmamıştır. big bang denildiğinde kafanızda kocaman bir patlama görüntüsü oluşmasın.

  14) windows işletim sistemini kullanmanın linuxe göre çok daha kolay olduğunu biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? yeni bilgi öğrenmeye kapalıysanız elbette her şey size göre zordur. etraftan duyma önyargılı bilgileri bir kenara bırakırsanız aslında her şeyin sandığınız kadar zor olmadığını göreceksiniz. size tavsiyem; biri size bir işin zor olduğunu söylüyorsa kulak asmayın.

  15) uzun süre monitöre bakmanın gözlerinizi bozduğunu biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? uzun süre monitöre bakmak gözlerinizi bozmaz sadece yorar. birkaç dakika etrafı bulanık görürsünüz fakat gözlerinizi biraz dinlendirdikten sonra bişiciğiniz kalmaz.

  16) asyalı insanların başka kıtalardaki insanlardan daha zeki olduğunu biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? aslında normal insanların japonlardan veya çinlilerden hiçbir farkı yok. onların böyle başarılı olmalarının tek sebebi aldıkları eğitim ve eğitim hayatlarındaki disiplin.

  17) telefonla konuşurken daha yüksek sesle konuşmanın karşı taraftakinin sizi daha kolay anlamasını sağladığını biliyor musunuz?

  peki bunun yanlış olduğunu biliyor musunuz? telefonla konuşurken böğürmenize gerek yok. yeterli bir ses düzeyinde konuşmanız karşı tarafın sizi anlaması için yeterlidir. bi yerden sonra ne kadar bağırırsanız bağırın karşıdaki kişi aynı düzeyde duyar sesi.

  not: yukarda yazanlara inanmak veya inanmamak size kalmış. sadece bir bilgiyi araştırmadan inanmayın. tıpkı yukarda yazanlarada araştırmadan inanmamanız gerektiği gibi...

  her yerde olmayan doğru bilinen yanlışları buldukça buraya ekleyeceğim. sizinde bildiğiniz varsa yorumlara ekleyebilirsiniz.
 • 3
  sewo 11.2.2017 20:13
  sürekli güncellenirse güzel başlık olur.

  ek katkı:

  su 100 derecede buharlaşır diye biliniyor.
  yanlış su her derecede sürekli buharlaşır ancak 100 dereceden sonra tek değiştirceği hal buharlaşma olduğundan bu söylenir.

  otomobili henry ford icad etmiştir de bilinen bir yalan, henry ford otomobilin seri üretimini bulmuştur. ford çıkardı ilk araçla yarışlara katıldığında zaten en hızlı araç ve benzeri araba rekorları zaten önceden yapılmıştır guiness rekorlar kitabında tarihleri bulabilirsiniz. ford un çıkışından önce.

 • 1
  hellomyfriend 12.2.2017 04:08
  kardeşim bunu güncel tut aklına geleni yaz.
 • 1
  yavuzonduc 13.2.2017 03:14
  valla cok hosuma gitti 10. başlığa çok güldüm emeğine sağlım puvom güncel tutmanı beklerim takipte kalacağım :)
 • 1
  narutokun 13.2.2017 08:16
  saçlarımı kazıtcam
 • 0
  pentaigo 13.2.2017 14:51
  bazilari kanitlanmis seyler yanlis anlasilma yuzunden yalanlanmis
  0
  puivizm 13.2.2017 15:02
  mesela hangileri? yanlış olduğunu düşündüğünüz bilgileri iletebilirsiniz araştırmalarım düzenlemeye açıktır :)
  0
  pentaigo 13.2.2017 15:20
  ornegin sogukta ince giyinme meselesi hasta olmazsiniz yazili fakat grip kapmazsiniz olmali soguk alginligi vb. bir cok hastalik var, windows isletim sistemi bir ailenin rahatca kullanabilcegi sekilde tasarlanmistir kimine gore o kolay kimine gore o, birde tam emim degilim fakat dilin farkli bolgelerin daha iyi algilamasi meselesi gercek ki yillarca biyoloji dersinde goruluyor
  0
  puivizm 13.2.2017 18:43
  grip kapmaz kısmı düzenlendi. işletim sistemi hakkındaki bilgide herkesin işletim sistemi tercihi elbette farklıdır orda asıl belirtmek istediğim insanların bi konu hakkındaki önyargılarını kırması gerektiği ile alakalı. dil ile ilgili kısımda bi hata yok, biyoloji dersinde aynen öyle senin dediğin gibi bi anlatım var fakat o doğru bi bilgi değil. mesela liseye geçene kadar maddenin 3 hali vardır diyolar liseye geçiyosun 4 hali var diyolar ve sen ha?? diyosun veya başka bi örnek olarak suyun buharlaşma noktası 100 diyolar fakat su her sıcaklıkta buharlaşır bunu kendin deneyip de görebilirsin. malesef okulda öğretilen bu tarz basit bilgiler her zaman doğru olmayabiliyor. bi bilginin doğruluğuna ancak kendin ulaştığında inanırsın. gördüğümüz her bilgiyi kabul etmemek lazım. yorumun ve düzenlemelerin için teşekkür ederim :)
  0
  pentaigo 13.2.2017 18:57
  asla okulda suyun buharlasma noktasi 100 demezler kaynama noktasi derler buda yanlis bi bilgi lisede 4. halin gelmeside onceden ogrenciler aklini karistirmamaktir (kaynama ile buharlasma noktasi arasindaki farka dikkat)
  1
  puivizm 13.2.2017 19:05
  buharlaşma muhabbeti belki de dediğin gibidir kesin konuşmamam en doğrusu. fakat maddenin halleri kısmında ilkokulda 4 hali var desen ne kadar kafası karışabilir ki öğrencinin? sonuçta öğretilen bilginin ilerde daha farklı olduğunu söylemek kişiyi tereddüte düşürür. yine de dediğine hak veriyorum kimse standart yaratılmadı ve herkesin öğrenme şekli farklıdır.
  0
  pentaigo 13.2.2017 19:21
  yani dikkat etmek lazim 1 ve bi kac tane disinda cok mantikli gelmiyo gerci nede olsa bu yuzden "ilginc bilgiler" :)
 • 1
  bilal 13.2.2017 18:55
  gerçekten de güzel şeyler var beğendim pvo :d
 • -2
  karakartal1903 13.2.2017 19:11
  4ten sonrasını okumadım.

  ctrl v.


  salak hepsi aynı oranda almaz mesela uçları %60 daha çok acıyı anlar.


  sazan gibi atlamışsınız adam kaynak göstermiyor.
  0
  puivizm 13.2.2017 19:17 ~ 19:25
  üslubuna dikkat et. senin inandığın bilgilerin hepsinde kaynak var demi? biraz araştırma yapsan aşağıda linkini verdiğim dil hakkındaki bilgiden haberin olurdu. kabul etmediğin bilgileri burada insancıl bi şekilde belirtebilirsin. insancıl bi şekilde yorum nasıl atılır diye merak ediyosan yukardaki yorumları örnek alabilirsin yoksa da hadi git işine.

  edit: http://i.hizliresim.com/gp6xlb.jpg
  -1
  karakartal1903 13.2.2017 19:26 ~ 19:27
  benim bulduğum kelimeyle bana mı artizlik daslıyon

  (pi: türkçeye yeni bir kelime sokuyoruz)


  lölölölöölööööööööölllll
  0
  puivizm 13.2.2017 19:28
  :d demek ki bi kelime birçok kişinin aklına gelebiliyor. neyse yine de saygı duydum. fakat bu nicki alırken herhangi bi yerden kopya çekmediğimi belirtmek isterim.
  0
  karakartal1903 13.2.2017 19:30
  puivizm diye bir şey yöktür yazdım.

  kurallara uymadığın için seni kral ilan ediyoru
  0
  puivizm 13.2.2017 19:32
  eyvallah puivist kardeşim
  0
  karakartal1903 13.2.2017 19:34
  ???

  seni kral mı ilan ettim
  0
  puivizm 13.2.2017 19:35
  bilmem artık ne ilan ettiysen eyvallah ne diyim ki başka
 • 1
  sonr4224 21.2.2017 00:40
  güzel bilgiler gerçekten