neden unuturuz?

  7
  horseman 23.5.2018 18:54
  yapılan çalışmalar gösteriyor ki, unutma gayet normal süreçtir ve hatta beynin çalışması için de oldukça önemlidir. işte insanların unutma durumlarının arkasındaki 5 garip gerçek:

  kapı eşikleri hafızayı nasıl etkiliyor?
  kısa süreli hafızanın başarısızlığı ile ilgili yaygın bir gizemdir; insanlar neden orada olduklarını hatırlamaksızın kendilerini bir odada bulurlar. böyle durumlar için araştırmacılar kapı eşiklerinin suçlanabilecek bir şey olduğunu söylüyor. kapı eşiğinden doğru geçme davranışı beyne şu düşünceyi veriyor olabilir: “yeni bir sahne başladı ve bir önceki şeyleri bir kenara bırakmalısın.” böylelikle de bu durum hafıza aralarına sebep oluyor.

  university of notre dame ‘den psikolog gabriel radvansky:

  “kapı eşiğinde durmak ya da eşikten geçmek beyinde; olay bölümlerini ayıran ve önceki kayıtları bir kenara bırakan “olay sınırı” ifadesini ortaya çıkarır. farklı bir odada alınan ve uygulamaya sokulan kararı hatırlamak zordur, çünkü bölümlere ayrılmıştır” diyor.

  fakat yine de, mental olay sınırları gereklidir, çünkü bu ayrıştırmalar beynimizin olay örgüsünü organize etmemize yardımcı olur, yalnızca nerede olduğunu hatırlamıyoruz ancak olayın ne zaman meydana geldiğini hatırlıyoruz.

  zihin temizleme aktiviteleri
  nadir de olsa, belli aktiviteler; geçici global amnezi olarak bilinen, geçici hafıza kaybına ve bilinç bulanıklığına sebebiyet verebilir. örneğin, seks böyle bir hafıza problemine sebep olabilir. bu hastalar dünü ya da daha da geçmişi unuturlar ve yeni hafızalar oluşturmakta güçlük yaşarlar.

  geçici global amnezi yaşayan insanlar, ciddi yan etkilere maruz kalmazlar ve hafıza problemleri genellikle birkaç saat içerisinde yok olur. fakat bu durumun nasıl olduğu tam olarak bilinmiyor ve bu tip bir amnezi hastasının beyin taramaları da beyinde herhangi bir hasarın olmadığını gösteriyor.

  onlara ulaşamasak da hafızalarımız varlığını korur
  unutulmuş şarkılar biz farkında olmasak da beynimizde var olmaya devam edebilir mi?

  2013 yılında frontiers in neurology ‘de yayınlanan bir çalışmada, bir kadının bilmediği (ancak çevresindekilerin bildiği) bir şarkıya dair müzikal halüsinasyonlara sahip olduğunu ileri sürdüler.

  bilimciler kadının şarkıyı bir zamanlar bildiğini fakat sonradan unuttuğunu söylüyorlar. bu durum şu soruyu akıllara getiriyor; peki unutulan hafızalara ne oluyor?

  bilim insanları hafızaların beyinde tekrar geri çağrılabilen bir formda saklandığını ve tanınmaz bir halde olduğunu ileri sürüyorlar. araştırmacılar kadının; bu hafızaların (müziksel) parçalara ayrılmış şekilde ancak anahtar denilebilecek kısımlarını kaybetmiş bir halde saklamış olabileceğinin, dolayısıyla da bu hafızaları tanıyamadığının mümkün olduğunu söylüyorlar.

  beyin bebekliği unutmak üzere programlanmış olabilir
  çocukluğumuza dair hafızalarımız hayal meyal bir haldedir. çoğunlukla insanlar yaşamlarının ilk zamanlarına –genellikle 3 ya da 4 yaş öncesine– ait hafızaları geri çağırmazlar. bu durum bebeklik amnezisi olarak bilinir.

  bilim insanları önceleri; yaşamın bu ilk evrelerine dair olan hafızaların beyinde varlığını koruduğunu fakat çocukların onları izah edebilecek bir konuşma becerisine sahip olmadıklarını düşünüyorlardı.

  öte yandan, yapılan yeni bir araştırma; çocukların 3-4 yaş öncesi süreçte hafızalar oluşturduklarını fakat sonradan bilinçli mekanizmalar yoluyla unuttuklarını ortaya koydu. bu duruma dair muhtemel açıklamalardan birisi ise; beynin gelişimidir. beyin hızlıca büyürken ve hücreler oluşurken depolanan hafızalar silinir.

  beyin hasarları unutmaya sebep olabilir
  beynin hafıza oluşturmaktan, korumaktan ve geri çağırmaktan sorumlu yapılarında meydana gelen hasarlar nedeniyle hafızaları kaydetme şansına sahip olmadan önce onları kaybetmemiz de mümkün. beynin bu kısımlarında meydana gelen hasarlar da amnezi türlerine sebep olabilir.

  bu tip amnezilere örnek olarak, akademide yaygın olarak bilinen; epilepsi hastalığınının tedavisi için girdiği ameliyat esnasında beyninin hipokampus bölümü çıkarılan bir hastanın yeni hafızalar oluşturabilme yetisini kaybetmesi vakasıdır. bir başka ünlü vaka ise; bir virüs sebebiyle beyinde oluşan iltihaplanma sonucu hasta bir önceki vakadaki gibi hafıza oluşturma yetisini kaybetti.

  kaynak : bilimfili.com/.../
 • 1
  sevde 23.5.2018 19:06
  güzel bir içerik olmuş 👏🏻👏🏻🌸
  0
  horseman 23.5.2018 19:13
  👍😀
 • 1
  myworld2 28.5.2018 02:13 ~ 02:16
  açıkçası okumadım ama merak etmiştim keşke daha kısa olsaydı hem oradan buraya kopyalayıp yapıştırmanın pek anlamı yok bana kalırsa böyle konularda sen önce okuyup kısa kısa ilgi çekici yerleri alarak paylaşmalısın.
  0
  horseman 28.5.2018 02:32
  haklısın puvo bende önce okudum hepsini. daha sonra kendim yorumlayayım sonra kaynak yazıp önünüze sunacaktım ama ne yazacagimi unutunca hepsini kopy paste yapmak zorunda kaldım