3
hulusi akar’ın tutuklu yaveri levent türkkan fethullahçı yapıyı anlattı.
‘fakir bir ailenin çocuğuyum’

-ben fakir bir ailenin çocuğuyum. babam çok fakir bir çiftçiydi. tarlamız, bağımız bahçemiz yoktu. fethullah gülen cemaati ile ilk defa ortaokul döneminde tanıştım. iyi ve geleceği parlak bir öğrenciydim. okulda matematikten 9 almışlığım yoktur. ortaokulda cemaatin abileriyle tanışmıştım. 5 yaşından beri subay olmayı hayal ediyordum. bu idealim cemaatin ekmeğine tuz biber oldu. 1989 ışıklar askeri lisesi’nin sınavlarına girdim. sınavı kendi bilgilerimle kazanacağımdan emindim. cemaatteki abilerim de emindi. fakat yine de bana sınav olmadan önceki gece yarısı getirip soruları verdiler. soruları serdar abi getirmişti. bursa merkezde bir cemaat evinde soruları bana vermişlerdi.

‘sınavdan önce soruları getirdiler’

-paralel yapı üyesiyim. fetullah gülen cemaatindenim. 1989’da ışıklar askeri lisesi sınavlarına girdim. sınavdan önceki gece soruları getirip verdiler. ve liseyi kazandım. genelkurmay’da emir subaylığı görevine getirildikten sonra cemaat adına verilen görevleri yerine getirmeye başladım.

‘necdet özel’i sürekli dinliyorduk’

-necdet özel paşa’yı (eski genelkurmay başkanı necdet özel) dinleme cihazıyla sürekli dinliyorduk. cihazı türk telekom’da çalışan ‘abi’ verdi. haftada bir cihazları götürüp ‘abi’ye veriyordum. necdet özel paşa, hulusi akar paşa ve yaşar güler paşa döneminde dinleme yapıldı. ben darbeyi 14 temmuz 2016 perşembe günü saat 10.00 sıralarında öğrendim.

“dişli de cemaatçidir”

-15 temmuz öğleden sonra tümgeneral mehmet dişli’nin odasına gittim. o da cemaatçidir. bize ‘genelkurmay başkanı’na sen kenan evren olacak mısın olmayacak mısın diye soracağım’ şeklinde beyanda bulundu. dişli, akar paşa’nın teklifi kabul edeceğini düşünüyordu. ancak akar teklifi kabul etmedi. kuvvet komutanları da ikna edilemedi.

“en son mit müsteşarı ile görüştü”

-15 temmuz cuma günü saat 20.00-21.00 arasında genelkurmay başkanı makamındaydı. akar, en son mit müsteşarı hakan fidan’la görüştü. fidan makamdan ayrıldıktan sonra özel kuvvetler’den 20 civarında tam teçhizatlı asker karargâh’a girdi. dişli de oradaydı. 5 dakika sonra dişli çıktı bize ‘girin’ dedi.
“akar ‘yanlış yapıyorsunuz’ diyordu”

– içeri girdiğimizde akar paşa bize ‘yanlış yapıyorsunuz’ dedi. özel kuvvetler onu götürdü. sürekli bize ‘yanlış yapıyorsunuz’ diyordu.
-ben orada kaldım. dişli paşa beni telefonla arayarak, komutanının eşini aramam konusunda isteği olduğunu söyledi. ben de hanımefendiyi askeri hattan aradım. hanımefendi konuşurken gözyaşlarına boğuldu. meclis’in bombalandığını, sivil halkın öldürüldüğünü tv’den öğrendiğimde pişman olmaya başladım. yapılanlar katliam gibiydi.

kaynak : sozcu.com.tr/...ci-yapiyi-anlatti-132261

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...