20

benlik hissinin, gerçeklik düzeyleri

uyanık bilinç (korteks aktivasyonu), bizimle ilgili yaklaşık olarak %5lik bir organizasyon.
bilinçaltı ise, bizimle ilgili görece %95lik bir gerçeklik içermekte.

korteks aktivasyonu anında yani uyanıkken, bilincimiz bizim bütün benlik bütünlüğümüzün yaklaşık olarak %5lik kısmının yaşama aktarılması iken, rüyalarda bilinçaltının aktivasyonu gerçekleşmekte ve verdiğimiz kararların temel yapılarında da bilinçten çok bilinçaltının etkilerini okumak mümkün.

fiziksel gerçeklikteki ben ile, rüyadaki bilinçaltı zeminindeki ben in gerçeklik düzeylerini düşündüğümüzde, daha fazla maruz kaldığımız için fiziksel gerçekliği abartıyor muyuz acaba.
 • 0
  ayemferooo 25 gün önce
  kaynak nedir ¿¿
  0
  ersals 25 gün önce
  bilimsel literatür
  0
  ayemferooo 25 gün önce
  tamamda bu bilgiyi nereden okuyabilirim senin dışında kaynak ver yani
  3
  ersals 25 gün önce
  arkadaşlar bilime meraklı değilseniz, merakınızı artırın.
  hem psikolojinin, hem de biyolojinin alanına giren ve çok bilinen konuları araştırmadıysanız, bir an önce hayata dair farkındalığınızı artırmaya çalışın.

  hazır ulaşılabilir yollar istemek yerine, pratik olmayan, çaba gerektiren araştırma yöntemleri geliştirmek daha sağlıklı olur.

  bu kadar genelleşmiş bir bilginin niteliği üzerine konuşmak fikir üretmek yerine kaynağın konuşulması ilginç.

  (yargıladığımı düşünmeyin lütfen şaşırdım sadece. hemen araştırın ve üzerine konuşalım)
  0
  hedap 23 gün önce
  bir ara binary mantığıyla kuantum mekaniği hakkında ne düşündüğünü de yaz.
 • 0
  taokan 25 gün önce
  konudan bağımsız fakat umarım öğretmensindir. bu ülkenin senin gibi öğretmenlere ihtiyacı var.
  0
  ersals 25 gün önce
  :) yaptım bir süre, ancak bilginin yayılmasının yolunun bu sistemle olamayacağını görünce uzaklaştım.

  önemli olan bilgiyi artırmak değil, soru sorabilmeyi ve bilinç gelişimine odaklanabilmek. bilgi bir yan ürün gelişimde.

  gelişim varsa, bilgiyi zaten çeker. ama salt bilgi yüklenmek -sadece diyorum- gelişimi doğrudan üretemiyor malesef.
 • 0
  alicoyum 25 gün önce
  belki de o yüzden rüyalarda daha mutluyum? hep yapmak istediklerimi yapıyor, sınırlarımı aşıyorum adeta. gerçek hayatta ise asla mutlu olamıyorum, olduğum sürelerde çok kısıtlı oluyor.

  şimdi aklıma bir soru daha takıldı. acaba cennette bilinç altı diye bir şey olacak mı? ve beyin kontrolleri nasıl olacak?
  0
  ersals 25 gün önce
  rüyalardaki duygudurumu tespit etmek, açık bilinçle çok net olamıyor malesef. biliyoruz ki, uyanık bilince göre en saçma ve anlamsız olay ve durumlar, rüyada sorgulanmadan kabul edilmekte. bu nedenle bizim mantığımıza göre mutlu olma hali de, orada farklı bir özgürlük - serbestlik algısına dönüşmekte.

  bilinç ve bilinçaltı, biyolojik varlığın, üst psikolojik sonuçları aslında. bu nedenle bedenle sınırlı olgular. rüya da beden dahilinde oluşan bir beden - beden dışı tümleşik deneyimi.
 • 0
  roxic7 25 gün önce
  uyanık bilinci de yöneten bilinç altıdır. kararlarımız ise bir neden değil, sonuçtur. neden bilinç altımız, yani yüzeysel olarak farkında olamadığımız beynimizin arka odasına gizli olan karar verme mekanizmasıdır. rüyalar ise bir nevi bilinç altımızın aynaya baktığındaki gördüğü yansımalardır. yani bilinç altına veya bilinç üstüne daha fazla maruz kalıyoruz demek kanımca pek mümkün değil.
  0
  ersals 25 gün önce ~ 25 gün önce
  uyanık bilincin, bilinçaltı tarafından -doğrudan- yönetiliyor olması çok daha iyi olurdu bizim açımızdan. bu etkileşim dolaylı olarak gerçekleşmekte malesef... bilinçaltı doğrudan beyinle bağdaştırılamayacak bir üst oluşum.
  karar verme mekanizmaları, duygusal ya da mantıksal süreçlerin de dahil olduğu, tek bir kaynaktan değil, duygu-mantık-bilinç-bilinçaltı-dış uyaranlar vs vs faktörlerin etkisinde işleyen bir sistem....

  rüyalar da beden ve beden üstü etkileşimin ortak bir kompleks sonucu. yani bilinçaltının aynaya bakması değil de, deneyim alanıyla etkileşimi denebilir. çünkü bilinci tamamen çıkaramıyoruz bu süreçten, sürüngen beyin dahi etkileşime dahil olmakta. bu nedenle daha karmaşık bir süreç....

  bilinç, uyanık durumdaki farkındalık halimiz olduğu için doğal olarak daha fazla üzerinden varlık algısı üretiyoruz, bu nedenle "ben"lik hissini bilinç üzerinden oluşturuyoruz daha çok. bu son derece genel bir gerçek. bilinçaltımızı doğrudan his olarak deneyimlemiyoruz. bu nedenle korteks aktivasyonuna daha fazla maruz kalıyoruz. zaten amaç da bu biyolojik organizmalarda. türün devamı, bireyin yaşamının korunması açısından, dış dünya şartlarının yorumlanması için mecburdu bu şekilde olmaya evrimsel olarak.....
 • 0
  ___koray_____ 25 gün önce
  puvo, benim anladığım ve düzeltmek istediğim kadarıyla bilinç / bilinçaltı ilişkisini rüyayı belirtmeden açıklaman çok daha bilgilendirici olurdu.

  örnek: o %5’lik kısımla %95’lik kısımı yönetebiliyoruz. bilinçli olarak düşünebildiğimiz herşey (olumlu yada olumsuz) bilinçaltına birer emir olarak gidiyor. bu yüzden hayatımızı iyileştirme anlamında olumlu düşünmenin tartışılmaz gerçekliği tüm kişisel gelişim kitaplarında anlatılır.
  not: bilinçaltının %95’lik diliminde vücudumuzu hayatta tutabilecek her türlü işlev söz konusudur. çünkü bu görevler bilince devredilseydi...
  diye uzayıp giden.. puivde başa tutturma özelliği olsaydı en başta tutturulması gereken bir bilgi yazısı olurdu kanaatimce..

  sorunla ilgili olaraktan ben o %95’i yöneten %5’lik kısımdayım. abartmıyoruz bence..
  (puvom, diğer başlıklarını gözlemleme fırsatım olmadan yazdım. bahsettiğim kısıma önceden değindiysen de affına sığınıyorum. sağlıcakla kal)
  1
  ersals 25 gün önce
  :) sen de sağlıcakla kal.

  bilinçaltını deneyimlemenin bilinen bir yöntemi olsaydı, ondan girerdim konuya emin ol.
  bilincin rüyada geri çekilmesi (sıfırlanmaz) nedeniyle, bilinçaltının daha okunur hale gelmesi nedeniyle, bilimsel olarak bilinçaltını ele almada kullanılan sınırlı ama neredeyse tek alan rüya.

  yönetici bilinç de değil, bilinçaltı da değil bu arada. karşılıklı bir etkileşim var, yoğunluk kişiye özel şekilde değişken. sadece bilinç de değiliz, sadece bilinçaltı da değiliz.

  bilinç, bilinçaltını yönetir gibi bir anlam yanlış olur. benliğin farklı deneyim alanları ikisi de. ancak, fiziksel gerçekliğe maruz kalmanın yoğunluğu nedeniyle, bilinci öncülleyen bir varlık anlayışına sahibiz.

  otonom sinir sistemiyle, bilinçaltını karıştırmamak lazım. hayatta kalma işlevleri sürüngen beyin - otonom sinir sistemi - sempatik sistemin görevi.

  0
  ___koray_____ 25 gün önce
  bilgilendirme için saol puvom makbule geçti :)
  1
  ersals 25 gün önce
  ne demek...
  sevgiler.

  gelişmek üzere.

 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.

  421 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

  ersals
 • görünürde bir kural yok. fakat gizli saklı bir kaç kural var. onları ihlal etme. düşün bakalım, sence hangileridir?