6

gelecek güzel yarınlar için biraz dikkatli olalım

2050'ye kadar dünyada su talebinin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor. buna karşılık nüfus artışı ve küresel ısınma nedeniyle tatlı su kaynakları giderek azalıyor. bu sorun karşısında ne tür yöntemler geliştiriliyor?

bir daha başka bir ülkeye gidip de gazoz ya da coca-cola alırsanız içerdiği suyun nereden geldiğini bir düşünün. hindistan'da bu işlenmiş yağmur suyu, maldivler'de arıtılmış deniz suyu olabilir. su kaynaklarının bu kadar çeşitli olmasının nedeni ise dünya yaşanantatlı su krizi.

dünyanın yüzde 70'i suyla kaplı ve bu suyun miktarı 1,386,000,000 kilometre küp. bu miktar değişmediği halde su sorunu neden kaynaklanıyor?

bu suyun yüzde 97,5'i tuzlu su olduğundan insan tüketimine uygun değil. hem dünya nüfusu hem de sıcaklığı arttığı için tatlı su sorunu yaşanıyor.

2000 ile 2050 yılları arasında suya olan talebin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor. tatlı suyun yüzde 70'i tarımda kullanılıyor. artan nüfusu beslemek için gıda üretimi 2035'e kadar yüzde 69 artacak. ayrıca elektrik enerjisi üretiminde soğutucu olarak da su kullanılıyor ve bu enerjinin yüzde 20 oranında artması bekleniyor. kaynak:bbc
 • 0
  seskesbabayorgun 1 yıl önce
  ne yapmamızı önerirsin puvo ?
  0
  guglepiley 1 yıl önce
  puvom,suyu çoklu dağıtan başlıklar var(bu oto yıkamadakiler gibi) , aç kapa musluk , banyoda ve özellikle diş fırçalarken açık kalan musluklara biraz dikkat etmeliyiz yani en azından bunları yapabiliriz
  1
  seskesbabayorgun 1 yıl önce
  anladım, temmuz ortasında yağan doludan ve küresel ısınma raporundaki önlenemez seviyeyi geçtikten sonra, açıkçası insanlığa karşı inancımı kaybettim bu konuda.
 • 0
  gozluklukedi 1 yıl önce
  arkada’n sular bitince bir ses yükselir: when the hurt is over!
 • 0
  gozluklukedi 1 yıl önce
  işin ilginç yanı, denize giden suların bir kısmı da kanalizasyon olabileceği düşüncesi.
  kanalizasyon-deniz-deniz tuzu

  aekadan da bir şarkı yükselir: when the hurt is over!
  0
  guglepiley 1 yıl önce
  ve arıtılan sular bile tam arıtılmıyor ve birçok işletmede atıksu tesisleri de yok
4 saat önce
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik