6
beyninizin
%100ünü bir gün boyu kullanma hakkına sahip olsaydınız neler yapmak istersiniz?
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  beynımızın %100 unu kullanıyoruz zaten
  1
  oxygen 1 yıl önce
  einstein bile %10unumsdbsbdfkbsjdf :d bunlar hep lucy etkisi kardeşim ondandır
  0
  shewolf 1 yıl önce
  bu biraz karışık %100deme de beynimizin tüm bölümünü kullanıyoruz fakat tam kullanamıyoruz
  0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  tebrik ederim bukadar saçmalamak ta büyük yetenek
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  sen %100'ünü kullanıyorsun puro, bizde %1
 • 1
  gaddarus 1 yıl önce
  sürekli %100 kullanmanın yolunu düşünür, bulurdum..
 • 0
  bobina 1 yıl önce
  lucy güzel film de %100ünü kullanıyoruz geyiğini bırakın %40 larda telepati ve nesne kontrolu olayı gerçekleşiyor diye okumuştum japonlar kovalıyomuş gözatın bi
  0
  shewolf 1 yıl önce
  helal iste açıklamak istediğim ama aciklayamadigim cumle
  1
  bobina 1 yıl önce
  anlatsanda anlamazlar söylesende dinlemezler
  0
  shewolf 1 yıl önce
  aynen anca kendi bildiklerini okusunlar
 • -4
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  %100 ünü kullanıyoruz zaten
 • 0
  yusufir 1 yıl önce
  beyninizin yüzde yüzünü kullanmıyorsunuz. ve asla da kullanmayacaksanız. şuan beyninin yüzde yüzünü kullandığını iddia eden arkadaşlar; bi 50 60 yıl daha yaşayacaklarini hesap ederlerse, o kadar yıl boyunca öğrenecekleri bilgileri, tecrübeyle edinecekleri problem çözme yeteneklerini, hatıra ve anıları, zamanla beynini daha çok geliştirdikçe beyindeki nöronlarin arasında giderek daha da kuvvetlenen bağlantı yollarını ve bu yollarla daha da gelişen ve hafıza oranı artan beynin daha çok kapasiteye sahip olmasıyla daha fazla deneyim denilen bilgiye sahip olmasını ve bu anlattığım herşeyin, şuan kullandıkları beynin yüzde 101 diye giderek artan bi beyin kullanma oranıyla orantılı olduğunu mu iddia edecekler? başlığı paylaşanla dalga geçiyorsunuz ama kulaktan dolma bilgilerle dalga geçmeyin arkadaşlar. her insan beyninin yüzde yüzünü kullanıyorsa niye aranızdan bazıları geri zekalı?
  1
  shewolf 1 yıl önce
  helal kardeşim +1
 • 0
  oxygen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  arkadaşlar beynimizin %100'ünü kullanıyo olmamız safsata falan değil gerçek. asıl %2 %3 %10 lafları tamamen geyik. beynimizin %100'ünü kullanıyoruz. bu sizin kas tonusu regülasyonu (kasın kasılabilmesi için gerekli olan düzenleme), ısı regülasyonu, gastrointestinal sistem motilitesi (sindirim-boşaltım), solunum sistem ne bileyim daha buraya yazamadığım pek çok şey (görme-konuşma-duyma-hissetme vs. de dahil olmak üzere) bizim beynimizin kontrolü altında yapılan şeyler. bu %100'ün bir kısmı hafıza ile ilgili. bu kısımın yüzdesi de kişiden kişiye değişir. yani gerizekalı ya da dünyanın en zeki adamı bile %100'ünü kullanıyor. yani %100'ünü kullanmak zeka değil, vücut fonksiyonlarını yerine getirmektir. şuram kanadı ay ben oraya biraz inflamatuar hücreler (tamir edici hücre) falan göndereyim der beyin mesela. bunu mu kontrol etmek istiyorsunuz. beynimizin %100'ünü kullanıyoruz çünkü beynimizde yer alan her yolu kullanıyoruz. hızlı düşünme, zeka, yetenek, refleks bilimum şeyler eğitilerek beyin hücreleri arasında kollateral dallanma (yeni yollar üretme) sayesinde oluşabilecek şeylerdir ki bunlar beynin cortex (kabuk) denen kısmında olur. beynin diğer kısımları başka şeylerle ilgilenir. beynin hangi kısmı neyle ilgilenir öğrenmek istiyorsanız onun için biraz anatomi bilgisi almanız gerekir. ama yine de o insan yine beyninin %100'ünü kullanır. en gerizekalı adam bile %100'ünü kullanır. vucüdumuzda olup biten her şey beynimizin kontrolü altındadır. lucy filmine bakarak ya biraz telekinezi yapayım dur şimdi görünmez olayım yarın ölümsüzlüğü bulayım şimdi kalbim dursun falan bişey yok. lucy filminin bilimsel hiç bir dayanağı yok. hadi eyvallah.
  0
  shewolf 1 yıl önce
  ya tamam insanlar %100 kullanyo diyelim bu 100beynin tüm bölümünü kapsar ama bu beyni tam olarak kullanamıyoruz en basitinden hareket fonksiyon bölümünde sdece vücudu harekete geçiren işlemler yapiyoruz bunun dişinda birşey yapamiyoruz,
  o zaman nie bilim adamları zekasal siralamayi nedenyapiyor? ustun zeka orta zeka olayları neden var ? yuzdelikleri neden kullaniyorlar?bunları düşünelim lutfen
  0
  oxygen 1 yıl önce
  demek ki okumamışsın yazdığım şeyleri. cevabını zaten verdim.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  sizin benzetmeniz vücudun islevleri yerine getirmesi icin kol ve bacak kullanimina benziyor.
  ben elma almak istiyorum kolumu kullaniyorum, yurumek istiyorum ayagimi kullaniyorum.
  haklısın sirf bi et parcasi olarak dusunursek yüzde yüzünü kullaniyoruz her islev icin farklı loblar çalışıyor. beyni kullanmak etten kemikten ibaret değil. onu anlatamiyoruz.

  en gerizekali adam tabiki beyninin yüzde yüzünü kullanmiyor. gerizekali olması beynindeki bazi islevlerin daha eksik yada hic calismamasindan kaynaklaniyor.
  insanların hepsi ayni beyni ayni oranda kullaniyorsa niye bazilari matematikci bazilari sözelci? ınsanlar beyninin hangi noktasını geliştirir ise veya doğuştan hangi yönleri gelişmiş ise o dogrultuda zekaya sahip olurlar. beyin tipki kas yapisi gibi yoruldukca zorladıkca gelişen bir yapıya sahip.
  sürekli ders çalışan çocukların başarılı olmasi, çalışmayan çocukların basarisiz olmasi tesadüf mü?
  ıkiside ayni beyni ayni oranda kullaniyor, ama sanırım hoca okurken yanlış okuyor galiba. yoksa ikiside beyninin yüzde yüzünü kullaniyor. niye birisi daha iyi yapsinki?
  ayni motor gücüne sahip iki araba bi aksilik olmazsa ayni hizda gider değil mi? tabiki bir aksilik olmuştur.
  kısacası; beyni bir et parçası olarak görmekten ziyade, daha cok bir gelişen yapi olarak görmeliyiz. ne kadar cok gelistirirsek beynimizden o kadar cok istifade ederiz. bunu artirmanin yoluda beyni kullanmaktan geçiyor. gelismeyen beyin olduğu yerde sayıyor hatta zayıflıyor.
  ve şu da var; sizin tabirinizle eğer herkes 100 de 100 kullaniyor olsa idi, yazıda da belirttigim gibi beynin gelişmesini sağlayan herşeyi ben bugun beynimin 100 de yüzünü kullaniyorum, yarin araba surmesini öğrenip 100 de 101 yapicam derdim.
  veya ertesi gün bisiklete binmeyi öğrenicem deyip 100 de 102 sini kullanicam derdim.
  çünkü bu ogrenilenlerin hepsi birer deneyimdir. ve hepsi beynin farkli noktalarinin kontrol (denge, algilama, yön duygusu vs) çalışmasını saglayacaktir. ve benim yolda yürürken ihtiyacim olan denge ile bisiklet sürerken ihtiyacim olan denge farklidir.
  benim sonradan öğrendiğim bisiklet sürmem için gerekli olan denge, benim beynim için yeni bir kazanimdir.
  ve kimse bir pilotun sahip olduğu ucak sürmek icin gerekli olan kazanimlarin, gerizekali bir insan da var olduğunu, ama o kullanmak istemediği icin bir kenarda bekledigini iddia edemez.
  bu bakımdan beynin 100 de 100 unun kullanıldığını iddia etmek, beyni sadece bir et parcasi olarak görmekten farksızdir.
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  takdir ediyorum yanliz bu söylediklerini keşke anlamayanlar bi anlasa %100 kullanıyoruz diyenler bi gorse
  -2
  oxygen 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  bunun da cevabını yukarıda verdim.
  hızlı düşünme, zeka, yetenek, refleks bilimum şeyler eğitilerek beyin hücreleri arasında kollateral dallanma (yeni yollar üretme) sayesinde oluşabilecek şeylerdir
  yani demek istiyorum ki beyinde 100 yol varsa 100'ünü de kullanırsın. ders çalıştın yol sayısını 101 yaptın 101'ini de kullanırsın. ama matematiksel olarak hala %100'dür. bu sadece beyin için değil bütün vücut yapıları için geçerli olan bir şeydir. atıyorum kol kasının hacmi 28 cmdir, ama sen bir eşyayı taşırken oradaki bütün kas liflerini de kullanırsın az kasılır çok kasılır diye bir şey yok. bir cisme bağlı bütün ipleri tek bir yere bağladığını düşün bağladığın yerden çekersen hepsi gerilir. kol kasının hacmi 45 cm olsaydı yine aynı şey olacaktı hepsini kullanırdın. demek istediğim şey de bu. beyindeki hücreler arası bütün yollar bütün hücreler kullanılır. yeni bi bilgi üretildiğinde ise beyinde hücreler arası yolların sayısı artar ve beyin tam kapasite ile çalışmaya devam eder. daha nasıl anlatayım bilmiyorum. bilimsel olarak açıklaması bu şekildedir.

  edit: beyin elektirksel aktivitelerle çalışır. bütün yollar birbiriyle bağlantılı olduğu için üretilen elektrik az ya da çok diğer yollara da ulaşır. tellerin olduğu düzene akım vermek gibi.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ben orda 100 yazısını yüzde olarak vermiştim ama sen yol olarak anlamışsin:) yüz yol değil 100 de yüz oran yani, senin dediğin bilimsel olduğunu düşünmedigim açıklamaya göre, ben beynimi her gerizekali insanla ayni oranda kullanirken, ders çalıştığımda beynimin 100 de 101 olarak artmış """"oran""" da kullanmış olacağım. sonra einstesin olup yüzde 1000 lere varan""""oran""" lara çıkmış olarak kullanacağım öyle mi:))
  ayrıca, yüz yol varsa yüzünüde kullanır demişsin. bu dünya da ki her insan bir ajan veya dedektif olacak kapasite de mi?:))
  veya veya bir sudokuyu her insan karşılaştığı bir sorunu beyninin yüzde yüzünü (veya senin bilimsel olmayan tabirinle yüz yolu) kullanarak hemen çözme yetisine mi sahip?
  ve her insan madem beynini oranda ve eşit düzeyde kullanıyor; neden burda farklı yorumlar yapıyoruz? ayni oranda beyin kullanan insanlarin ayni yorumlari yapmalarida gerekmez mi?
  ve her insanin beynini ayni oranda kullandığını "iddia etmek" insanlarin makinelesmis bir üretimden çıktığını varsaymaya denk değil midir?
  zeka ve beyni ayırmışsin güzel. peki insanin zekası beyinin gelişmiş olmasi ile veya doğuştan gelişen bölgelerine bağlı değil midir? beynini ayni oranda kullanan insanlarin,ayni oranda zekaya sahip olmasi gerekmez mi?
  ve beyninin yüzde yüzünü kullaniyosa her insan, ülkede seçim olduğunda ayni beyni ayni oranda kullanan insanlar, bu beyin ile neden hata yapma ve yanlış partilere oy atma lüksündeler? yoksa bunlar beyinlerini kullanmamakta ısrar mi ediyorlar?
  ve her insan beynini ayni oranda kullaniyorsa, neden her insan sanatkar değil? her insan yazar değil? her insan ""einstein"" değil?
  ve neden einsteinin beynini deney yapma amacı ile sakladilar?
  ve beyninin yüzde yüzünü kullanan einstein neden konuşmayı gec öğrendi? ve hocası eisnteini okulda istemedi? beyninin yüzde yüzünü kullanma yaşı varda her insan beyninin yüzde yüzünü kullanmaya başlayacağı yaşı mi beklemek zorunda yoksa?
  ve son olarak; bu bilimsel açıklamaları kamuoyuna arz etsek, her insanın aslında einstein gibi bir beyine sahip olduğunu, biraz cabalarlarsa atomu yeniden parcalayacak yeteneğin beyinlerinde saklı olduğunu söylesek ve halki gaza getirsek, içimizden milyonlarca profesör çıkma olasılığı nedir?
  teşekkür ederim.
  -1
  shewolf 1 yıl önce
  %100kullanim sacmaliktir kisacasi doğru bilgi değildir basliktan neler doğdu ya sjsjs
  0
  yusufir 1 yıl önce
  başlık sayesinde hergün daha fazla beyin kullanıyorum. bugün 99.9 du. kalan 0.1birlik açığı da kapattik cok şükür:)
  0
  shewolf 1 yıl önce
  ashsdghdfaa😵😂
  0
  oxygen 1 yıl önce
  anlamamaya çalışışınızı hayretle izliyorum. profesyonellere inanmak yerine kendi dikinize gitmeniz hayret verici. sağlık olsun. biz elimizden geleni yaparız. burada boşuna çalışmışım. hadi size iyi atom parçalamalar.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  aslında soru sorarak anlamaya çalışıyordum ama çalışmadigin yerden sordum demekki:)
  0
  oxygen 1 yıl önce
  çalışmadığım yer değil tekrar tekrar aynı sorulara aynı cevapları veriyormuşum gibi geliyor da o yüzden
  0
  yusufir 1 yıl önce
  doğrudur insan bazen yazilanlari kendi okumak istediği sekilde okuyabilir. bende yaparim bağzen ama genelde(%99.99) yapmam. her satirda başka bir konu ve başka bir soru vardı ama boşuna sormusum demekki. burda benim anlatmak istediğim sey, beynin yüzde 100 ünün kullanildiginin asla asla kesinleşmiş bir bilgi olmadığıdir. dikkat etmediysen ben en başından beri bir oran vermedim. oran veriyorsaniz bilimsel bir bilgi görünümlü bilgi yerine, "kanitlanmis" ve " kabul görmüş" ve "kesinlik kazanmış" bilimsel bir tespit veya test sunabilmeniz lazım. moleküler yapiya sahip bir beynin ne oranda kullanabilecegini ve oranlarin neye gore kiyaslanacagini belirleyen bir test var mi ? varsada bu kesinlik kazanmış mi ?
  bunlarin hiçbiri yoksa, bu kadar kesin konusmanizi neye bağlamaliyiz?
  0
  oxygen 1 yıl önce
  bu konuda bir sürü bilimsel makale var istediğinizi açıp okuyabilirsiniz. insan beyninin nasıl çalıştığı, zekanın nasıl oluştuğu, beynin hangi kısmının ne işe yaradığı biliniyor. çalışma prensibi de biliniyor. bu kesinlik, çalışmalardan dolayı bilinen bir şey. sadece zeka olarak beyni düşünmeyin. ayrıca tekrar ediyorum beyindeki yolların sayısının artması matematiksel olarak hiç bir şey değiştirmeyecek. dünyada en gerizekalı adamın beyninde 1 hücre ve hücreler arası bağlantı olsa o birini kullanmaya devam edecek ve bu %100 demek. en zeki kabul edilen einstein bile (ki en zeki insanın newton olduğu söylenir, neyse) beyninde 4415484316843146468 hücre ve hücreler arası bağlantı varsa o tamamını kullanacak bu da %100 demek. dünyanın en refleksleri kuvvetli en yetenekli becerikli adamı (artık kimse o) onun da 586435484354668 hücresi ve hücreler arası bağlantısı varsa o da %100 kullanacak. shaekspeare romanlarını yazarken %100ünü kullanıyordu artık kaç hücresi vardıysa. çünkü beyin daima çalışır. beyin rölantiyeye almaz kendisini. beyin önemli ya da önemsiz her veriyi alır ve de emir verir. bu 50 işçisi olan ve 50sinin de farklı işten sorumlu olduğu fabrikaların işçileri gibidir. 1si çalışmasa ortaya bozuk bir ürün çıkar. bunun en belirgin örneği ise inme geçiren kişilerdir. inme geçiren kişilerde beyinlerinin belli bir bölgesindeki hücreler ve hücreler arası bağlantılar beslenemeyip yok oldukları için o bölgenin işlevlerini yerine getiremediğini görürüz.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yazının en başında da demiştim beyin sadece bir et parcasi degildir diye. mekaniksel olarak tamamina yakını kullanıliyor. benim ona bit itirazım yokki? ben beynin bi kısmı kör kalıyor bi kismi çalışıyor da demedim. yani ne hikmetse benim karşı olmadigim konuları seçerek yazmissin. üstüne basa basa söylüyorum.
  "ınsan beyninin yüzde yüzünü kullanamaz"
  bazi şeyler açıklamışsin. ıslevler vs. evet onların hepsinde haklısın. ama bu bizim beynimizin yüzde yüzünü kullandigimiz anlamina gelmiyor. bu örnekle kesin anlayacaksin olayi iyi oku burayı.

  kullanmak kelimesinin anlamini şöyle incelersek, ben bilgisayar kullaniyorum. ve bu bilgisayar hazır geldi bana. ıslemcisi vs. bu bilgisayarla işlem yaparken bilgisayarın %100 unu kullaniyorum. harddiski rami vs. peki ben biraz daha ileri gidip yazılımı ile oynarsam?
  kullanma konusunda bi adim öteye gecmezmiyim?
  bi adim daha attim ve bilgisayarin elektrik girisine kac volt girecegini, kac derece isiya geldiğinde kapanacagini, bir darbe aldığında kendini otomatik kapatacağını, vs şeyleri kendim yazilimladim ve bilgisayarı tamamen kendi istediğim şekilde kullanmaya başladım.
  alt komşum da bilgisayarı sadece kullaniyor müdahale etmiyor.
  senin görüş açın alt komşu=o adam bilgisayarin yüzde yüzünü kullaniyor
  benim görüş acıma göre= 1. örnekte bilgisayari yüzde yüz kullanmiyor. çünkü henüz tam olarak hakim değil. daha kendi kontrolün de olmayan işlemler yapiyor bilgisayar.
  ışte fark burda. bu iki kişi bilgisayarı %100 kullaniyor ama hangisi gerçekten kullaniyor? burda kullanma kelimesini kullanirken beynin cok ufak bir kismini bizim kullandigimizi, geri kalan kisimlarda beynin zaten kendi kendini kullandığından dolayi, senin hakim olamadığını(yani kullanmadigini) anlatmaya çalışıyorum.
  kisacasi; beyin çoğu konuda zaten kendi kendini kullaniyor. burda asil mesele, beynin bizim erisiminize izin vermediği noktalarda ne kadar kullanım sahibi olabiliriz? dir.
  benim meselem beynin ne kadar mekanik çalıştığı değil, bizim tarafimizdan ( yani kontrolü sadece bizim tarafimizdan sağlanan) kullanilan kisminin (yani mutlak hakim olduğumuz) oran ne kadar düşüktür onu anlatmaya calismaktir.

  umarim anlatabilmisimdir.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  yukarıdaki yazılarınızda hakim olmaktan bahsetmediniz, niye bazıları sözelci bazıları sayısalcı, niye herkes einstein falan yazdınız.

  bir insanın beyninin tamamına hükmetmesi pek olası bir şey değil, ama diyelim ki olsa bile bu popüler görülen yok yaralanma olmaz ölmem kalbimi istediğim zaman durdurur istediğim zaman çalıştırırım gibi sonuçlar doğuracak şeyler de değil. biz vücudumuzu kontrol etmeye kalksaydık muhtemelen 24 saat içinde kullanmayı öğrenemeden ölürdük.

  yüksek zekaya sahip ya da yüksek beceriye sahip insanların diğerlerinden daha fazla beyinlerini kullandığı iddiasını destekleyecek şey ise şudur. o kısım ile ilgili bağlantılar arttığında sayısal olarak diğerlerine oranı değişeceği için bu oran artmış gibi duruyor halbuki einstein da düşünme dışındaki diğer özelliklere hükmedemiyordu.

  düşünme ve yetenek kişiden kişiye değişir bununla ilgili araştırmalar yaparım ama çok da sonuç elde edeceğimi sanmıyorum. çünkü ancak bu sonuçlar öldükten sonra öğrenilebilecek şeylerdir ve etik konusunda ciddi sıkıntılar vardır. eğer yapılıyorsa bile bilmemiz mümkün değil. belki hayvan deneyleri falan.

  einstein'ın beyninin çalınmasında çok komplo teorileri üretmeye gerek yok. einstein'ın beyini altın yumurtlayan tavuktu ve tavuğu çaldılar. sonuç ise o beyin üzerinde ciddi çalışmalar yapılabilecekken muhtemelen parası bok gibi olan bi adamın söğüş yapıp yemesiyle bile sonuçlanmış olabilir.
  4
  yusufir 1 yıl önce
  evet. öyle dedim çünkü bunun kontrolünü saglayabilecek kadar beyin kullanma gücüne sahip değiliz. beynimizin tamamini kullanacak güce sahip olsa idik eğer fantastik düşünceler yerine, ne konuda istiyorsak o konuda uzman olur beynin o kısmının gelismesini kendi irademizle sağlayarak mümkün kılar ve kendi isteklerimize en yüksek mertebede cevap veren bir beyin yapısıni kendimiz olustururduk. kısacası; kendi kendimize yeten, hucrelerimize kadar kontrolü kendi başımıza sağlayan, hatta hucrelerimizde kendi istedigimiz yönde değişiklik yaparak farklı farklı türlere dönüşebilen bir varlik olabilirdik. yani insanoğlunun bugüne kadar yaşadığı beyin gelişimi ile dünyanın kötüye gitmesi gerçeğini de göz önünde bulunduracak olursak eğer; beynimizin tamamını kullanmamiz pekte iyi birşey olacakmış gibide durmuyor.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  ben daha güçlü insanların oluşacağını sanmıyorum. muhtemelen ilk yaralanmanın ardından kısa zamanda exit tabelasının görülmesi olası bir sonuç olurdu.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  o da bir ihtimal tabi:)


 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  262 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • küfür ve +18 başlıklar yasaktır..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...