1
steve jobs kimdir?
apple computer, ınc.'ın kurucu ortaklarından biridir.ölümünden 5 hafta öncesine kadar yeni adıyla apple ınc. de ceo olarak görev yapmıştır. bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. next computer ve pixar animasyon stüdyoları'nı da kurmuş ve yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. yönettiği apple firmasını zirveye çıkardığı yıllarda pankreas kanserine yakalanmış, 7 yıl içinde 56 yaşında ölmüştür.

1970'lerin sonunda, diğer kurucu ortak steve wozniak'la birlikte, ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini yarattı. jobs, 1980'lerin başında, fare ile kullanılan guı (grafik kullanıcı arayüzü)'n ticari potansiyelini fark edenlerin arasında yer alır.1985'te yönetim kurulunda kaybettiği güç mücadelesinin ardından jobs apple yönetim kurulu'ndan çıkartıldı; yüksek öğrenim ve iş dünyası için bilgisayar platformu üretmeyi hedefleyen next bilgisayar şirketini kurdu. 1986 yılında da lucasfilm firmasından pixar'ı satın aldı. 1997 yılında apple computer şirketinin next'i satın almasıyla jobs kurucusu olduğu şirkete geri döndü. o zamandan itibaren icra kurulu başkanı (ceo) olarak çalıştı. fortune dergisi 2007 yılında steve jobs'u en güçlü işadamı olarak göstermiştir.

jobs, önceden lucasfilm şirketinin bilgisayar grafiği bölümü olan pixar animasyon stüdyoları'nı 1986 yılında satın alır.2006 yılında walt disney şirketi tarafından satın alınıncaya kadar şirketin ceo'su ve en büyük hissedarıydı. jobs hayata gözlerini yumana kadar walt disney şirketi'nin en büyük gerçek kişi hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olmuştur.

jobs'un iş dünyasındaki geçmişi, alışılmışın dışındaki bireysel silikon vadisi girişimcisi kişiliğinin yarattığı söylentilerle doludur. estetiğin toplumsal ilgi odağı oluşturmadaki rolünü iyi bilerek tasarımın önemini vurgular. işlevsel ve zarif olan ürünler geliştirmesi sayesinde sadık bir hayran kitlesi edinmiştir.

ayrıca bakınız:(pi: steve jobs'un hayatına dair 10 gizli kalmış bilgi)
 • 0
  huseyinargun 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kendi kurduğu şirketten atılan birinden söz ediyoruz.pes etmemiş yoluna devam etmiş.gerçek bir başarı abidesi..

  bakınız:(pi: inancınızı kaybetmeyin!)


 • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  11 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...