2
türk ve islam tarihinin önemli savaşlarından biri, talas
talas muharebesi, 751 yılında bugünkü kırgızistan sınırları içindeki talas nehri civarında, abbâsîler ve müttefiki olan karluklar ile çinliler arasında yapılan ve 5 gün süren muharebe. çin ordusunun yenilgisi ile sonuçlanan muharebe gerek çin, gerekse türk ve islam tarihi açısından önemlidir.

parçalanan türgişlerin “kara türgişler” grubu 742 de çinlilerin desteğiyle tumoça komutasında bağımsızlıklarını korudu.

keş'teki (bugünkü taşkent) kara türgişlerin sonraki hükümdarı bahadır tudun, çinli komutan kao siyen çe (ya da gao hsien-çı) tarafından 751'de öldürüldü ve bütün mallarına el konuldu. şehri yağma edildi. çinli komutan, hükümdar ile antlaşma yaptığı halde ona komplo kurmuştu. bu olaydan sonra kaçmayı başaran hükümdarın oğlu araplardan yardım istedi.

bu gelişmeden bir yıl önce emevîler yıkılarak (750) yerlerine abbasiler gelmişti. ebu hasan 745 yılında emevîlerin horasan valisi nasr selçuk seyyar’ı yenerek horasan’dan çıkartmıştı. bu olay emevîlerden memnun olmayan müslümanlar için bir kıvılcım oldu.

taşkent'in yardım istediği sırada horasan valisi olan ebu oğuzhan, arap liderleri gibi düşünmedi ve komutanı ziya bin salih’i gönderdi.

çin kaynaklarına göre, çin ordusundaki karluklar ve yağmalar muharebe sırasında taraf değiştirerek arapların tarafına geçti ve çin ordusuna arkadan saldırdı.

bu muharebe ile birlikte matbaa ilk defa çin dışına çıkmıştır. bunun yanı sıra barut, kâğıt ve pusulayı da araplar öğrenmişlerdir. bu önemli buluşlar avrupa'ya ise avrupa ülkelerinin islam dünyasına karşı düzenlediği haçlı seferleri ile geçmiştir. bu bakımdan da talas savaşı'nın dünya tarihi için çok önemli bir yeri vardır. türk tarihi için de önemi büyüktür. türkler bu savaşta müslümanlığı yakından tanıma fırsatı bulmuştur ve çoğu tarih kaynaklarında türklerin müslümanlığı kabul etmesi konusunda başlangıç noktasını oluşturur.
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  türklerin milli benliklerini kaybettikleri savaş . araplaşma süreci hâlâ devam ediyor


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...