12

toplumdaki ahlak yanılgısı

ahlak denilince akla neden direk cinsellik gelir? ahlak çok geniş kapsamlıdır ve sadece cinsellikle sabitlenemez.

iş aklakı, iletişim ahlakı, trafik ahlakı evet bunlarda birer ahlak yani iş yaparken işini en iyi şekilde yapmak veya başkasını kazıklamak da bir ahlak.
birisi ile diyalog ve iletişim halindeyken seviyeli konuşmak karşidakine saygi göstermek yani birisi konuşurken sözünü kesmemek ya da kötü söz ile rencide etmemek de ahlak.
trafikte kurallara uymak yayalara yol vermek emniyet şeridini işgal etmemek ambulansa yol vermek filan bunlarda bir ahlak.

kısaca toplumumuz öyle bir yargı oluşmuş ki ahlak denilince aklina direk cinsellik geliyor ve bu beni aşırı rahtsız ediyor.

işini düzgün yapmayan birisine veya trafikte kurallara uymayan birisine ahlaksız derseniz kendisine tecavuzcu gibi hisseder yani cinsellik konusunda bir şey yapmış gibi algılıyor ve sinirleniyor tartışmalar da şiddetleniyor.

artik insanlar ahlakı tamamen cinselliğe bağladığı için torpil, rüşvet, kazıklama, başkasının hakkini yeme filan bunun gibi şeyleri artik normalmiş gibi yapiyor ve toplum ahlakımız günden güne bozuluyor.

ahlak konusunda sizin düşünceleriniz neler ?
 • 1
  circlepit 3 ay önce
  aynısını düşünüyorum.
 • 1
  redwon 3 ay önce
  ahlak denilince benimde aklıma hep cinsellik geliyor belkide cahil olduğum için hem öbür türlü şeylerde de delikanlılık geliyor delikanlı adam ahlaklı olur
  0
  gaddarus 3 ay önce
  ahlakli olduğu için sadece cinsellik konusunda hassasiyetli değil tüm ahlak statüsüne uygun ahlaklı olmasi lazim
 • 0
  helianthus 3 ay önce
  sanki cinsellikte de çok ahlaklıyız. gündüz kuşağı kadın programlarını açıp 15 dk izleseniz kanınız donar. kız kardeşine tecavüz edip çocuk yapanlar, evliyken başka adamlarla birlikte olanlar ve çocuk yapanlar, çocuk yaşta gelin edilenler, eniştesiyle, amcasının oğluyla onla bunla evden kaçanlar. üstelik bunların çoğu da ahlaklı geçinen küçük şehirlerden, mahallelerden ya da kırsaldan çıkar. sonra evine arkadaşını davet eden kadın marjinal olur birden bire. bu toplumda ahlak diye bir şey yoktur. onun yerine ensest vardır, pedofili vardır, zoofili vardır, çocuk yaşta zorla satılan çocuklar vardır, toplu tecavüzler vardır.
 • 2
  speace 3 ay önce
  toplumsal devinim, kitlesel etkileşim sosyokültürel çevre ahlak anlayışını direkt etkileyen faktörler olunca kişisel hırsların sonucu toplumsal ahlak anlayışı, dna'da olduğu gibi kişiden kişiye aktarılır.

  elbette bilinçsel düzeyde düşünebilen kişiler olduğu yaşlardan sonra durum biraz daha kişiselleşmeye başlıyor. kişilik sahibi olmak kimse görmüyoken doğru olanı yapabilmektir
  0
  gaddarus 3 ay önce
  haklisin herkes varken doğru yaptiği şeyi kimse yokken ayni şekilde yapiyorsa o kişi o konuda ahlaklidir
 • 1
  mecnunc 3 ay önce
  bence abartmışsın çoğunun ahlak denince aklına ilk cinsellik gelmez. ki benim de aklıma gelmedi.
  0
  gaddarus 3 ay önce
  çevrende biraz izlenim yaparsan büyük çoğunluğun öyle olduğunu sezersin puvo ben sezgilerim sonucu bu yargiya vardim
  0
  mecnunc 3 ay önce
  çevreni değiştirmelisin belkide
  0
  gaddarus 3 ay önce
  tek çevre değil internet mecrası da aynı şekilde büyük çoğunluk bu yanılgıda ve ben çevremi değiştirmek değil çevremin bu yanılgısını düzeltmek istiyorum
  1
  mecnunc 3 ay önce
  yeni neslin anne babadan uzak büyümesi ve ahlâkî değerleri bilmeden yetişmesinin böyle bir duruma sebep olduğunu düşünüyorum. baba zaten ilk insandan beri çalışan kişi. fakat son 50 yılda kadınlar da iş hayatına dahil olunca çocuğa bakacak kimse kalmadı. bakıcıya kreşlere teslim edilen çocuklar maalesef bu hale geldi.
  0
  gaddarus 3 ay önce
  evet haklisin puvo
 • 0
  lafleur 3 ay önce
  soran olursa çok ahlaklıyız. yersen.
 • 1
  leopoldiye 3 ay önce
  toplum tarafından iyi hoş karşılanan yararlı olan şeyler ahlaki bir eylem ama kötü olan şeyler ahlaksızlık olarak görülüyor
  mesela yaşlı birine yardım etmek ahlaki bir eylem ama onlara karşı gelip laflarının üstüne laf diyince terbiyesiz ahlaksız oluyoruz?
dün dün