hayal gücümüzün sınırı ve sonsuzluğu

  12
  plumerion 30.5.2019 20:12
  çoğu zaman "hayal gücünün sınırı yok" vb. sözler duyarız çevremizden.

  buna neredeyse tamamımız katılırız ancak bir insanın hayal ürünleri de rüyaları da bugüne dek gördüklerinin, gözlemlediklerinin aynısı veya benzerleridir. bir insan evrende var olmayan, benzeri olmayan, beş duyu organıyla algılayamadığı yeni bir şeyi hayal etme yetisine sahip değildir.

  peki hayal gücünün algılarla "sınırlı" olmasına karşın ısrarla hayal gücümüzün "sınırsız" olduğunu haykıramaz mıyız?

  çünkü insan, yaşamı boyunca hayal kurar. elde olan sınırlı malzeme ile sınırsız kurgu yazar, var olan insan ırkından, var olmamış insanlar; var olan evrenden, var olmamış evrenler oluşturur.

  insan aklını kullandığı sürece bir ömür elde olandan, gözlemlediğinden "yeni" şeyler üretebilir.

  peki durumda sizler hala gücüne "sınırlı" mı dersiniz, "sınırsız" mı?

 • 1
  hedap 30.5.2019 23:02 ~ 23:02
  çağın gerektirdiği şekilde hayal gücünü uçuklatabilir insan.
  100 yıl önce simülasyon içersinde olabilir miyiz? diye düşünebilmek için yeterli kurgu malzemesine ve bilgisine sahip değildik, şuan sahibiz.
  toplumun içinden bir takım insanlar çıkar ve hayal gücüne çağ atlatır, bazıları üstüne katar, bazıları da o eşik üzerinden hayal etmeye devam eder.
  sınır sahip olduğun bilgi ve zekada. bir de ulaşabilir olunan bilgiye erişimde.
  eğer bu erişim de kısıtlanırsa hayal gücü sınırlandırılabilir.
  ama elde olan malzemeyle de olmaz bazen çoğu.
  mesela kanatlı insan heykelleri veya yarı at yarı insan figürleri vs. bunların ben insanların gördükleri şeylerden etkilenerek yaptıklarını sanmıyorum.
  1
  plumerion 31.5.2019 12:29
  geçmişte insanın simülasyon hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması sebebiyle bu konuda hayal kuramaması normal değil midir?

  kanatlı insan heykellerindeyse, bir insan "kanat" varlığından haberdar olmadan kanatlı bir insanı hayal edebilir mi?

  1
  hedap 1.6.2019 01:13
  birincisi gayet normaldir.
  ikincisi de buna tam olarak öyledir demek istemiyorum. dediğim gibi öyle olabileceğini zannetmiyorum. ama kim bilir belki de eskiden mutasyon denemeleri yapıldı, tesadüf eseri yarı at yarı insan formları ortaya çıktı ve kayboldu.
  tabi dediğin gibi yine görmüş olabildikleri ve haberdar olabildikleri kadar hayal etmiş ve resmetmis olabilecekleri muhtemel. zihninde canlandırdiklari varyasyonlar bilinç altında ki görüntülerin kaynak olarak kullanıldığı varyasyonlar.
  bilinç altımiza işlememis bir görüntünün tasvirini yapabileceğimizi zannetmiyorum.
 • 0
  serhatcakmak 31.5.2019 19:37
  bence hayal ile hayalperestliği bir kenara ayırmak lazım hayal kurmak bir gün şöyle olacağım demektir hayalperestlik ise o gün onu olmak istemektir...
 • 0
  egal1 9.6.2019 19:40
  hayal gücü insanın hayatındaki en güzel özelliklerden bir tanesidir. bunun sayesinde azimin ne olduğunu anlıyoruz ve hedefimizi gerçekleştiriyoruz. (filozof oldum aq)
  0
  hedap 10.6.2019 00:06
 • 0
  mujdat2024 12.6.2019 11:51
  hayatta biraz hayal etmekte lazım
 • 0
  ekzantrik 30.8.2019 17:15
  çok farklı bir yaklaşım olmuş çok beğendim ama hala sınırsız diyorum.

  bir yerde '50 lira ver sınırsız ye' tarzı bir kampanya olsa, cılız biri gidip sadece 20 tl lik yiyebilse bu kampanyanın sınırsız olmadığı anlamına mı gelir ? :) ama biraz daha hırslanıp gelip daha fazlasını yese sınırsıza yaklaşabilir.

  insan hayal gücü de böyledir, gezerek görerek gelişir. sınırsıza elbette ki ulaşamayız ancak herkesin kendi çerçevesinde sınırsızdır.