0
müslüman arkadaşlar miraç hadiselerine inanıyormusunuz ?
islamda bana en uçuk gelen olaylardan biridir miraç . yok muhammed mescidi haramdan aksaya gitti orda cebrail birseyler içirdi organlarini yikadı sonra uçan atla(burak) göğe yükseldi her katta bi peygamberle karşilaştı sonra allahla namaz rekat sayısı için pazarlığa oturdu vs vs . bu olaylar kuranda da geçmiyor menkıbe denilebilir. ama herkes olaylara inaniyor çevremde ki . sizler gerçekten inanıyormusunuz ? veya ne kadarına inanıyorsunuz ?
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  kuran da ve hadislerde geçmeyen hiç bir şeye inanmam..
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  hadislerde geçiyor ama
  0
  gaddarus 1 yıl önce
  o zaman olma ihtimali vardır reis
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  hacı işte sorun orda hadiste yazıyor diye inanılıyor ama aklınız alıyor mu? ki bu olayın şahidi bile yok .
  0
  gaddarus 1 yıl önce
  ben çoğunu ilk defa senden duydum benim bildiğim cehennem ve cenneti görüyor ondan sonra dönerken allah'a kullarım senden hediye ister bir şeyler ister diyor ve allah'da namazı hediye ediyor..
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  nasıl hediye insana 5 vakit sorumluluk yüklemek :) hikayeler çok var fakat hiçbiri kafama yatmıyor.
  0
  gaddarus 1 yıl önce
  insanın yaradılış amacına uygun bir hediye :) allah'a ibadet ve şükür edeceksin ki o da seni mükafatlandıracak..
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  ben bundan sonrasına devam etmiyorum olay pisleşecek :) konudanda saptık
  0
  gaddarus 1 yıl önce
  tamam devam etme ama son bir şey söyleyeyim; sen islam dinine inanmadıkça bunlar sana sürekli saçma gelecektir..ama sorgulamaya devam et ve tek kaynağın kuran-ı kerim olsun..
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  sanada verceğim en büyük tavsiye bu olacaktır. muhtemelen bi tarafta buluşuruz
  1
  gaddarus 1 yıl önce
  inşallah güzel yerdeler de buluşuruz :)
  0
  herakless 1 yıl önce
  bu hadiseyi bende ilk kez duydum fakat böyle yaklaşmak yanlış biraz, yani seni yaradanla 5 vakit buluşmak onun seni muhattab olarak karşısına alması başka ne olabilir
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  mesela bu zorunlu tutulmasa . bana 5 vakit tap seni cennete koyayım geçiniz lütfen bunları
 • 1
  sadurra 1 yıl önce
  allah'ım birisi şu konuyu açsa da yardırsam diyordum sağol kaygusuz.

  arkadaşlar, kur'an-ın çoğu yerinde peygamber için şu söylenir: ''o sadece bir beşerdir, o bizim gibi bir insandır, mucize göstermez'' isra 59'a baktığınızda kureyş'in istediği mucizeler neden verilmez açıklanmıştır.

  miraç olayı geleneksel islam'da iki aşamalı kabul ediliyor. isra suresi 1. ayet ilk aşama. ayet ne diyor? ''kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (muhammed’i) bir gece mescid-i haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz mescid-i aksa’ya götüren allah’ın şanı yücedir. hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.'' ayet arapça'da delil demektir. o zaman ayet bize ne diyor? allah'ın bir delilini görmek için peygamber mescid-i haramdan mescid-i aksaya bir gece yürüyor. yani ''gece yürüyüşü'' kur'an da geçiyor. peki ikinci aşama? yok. kur'an dan gösterebileceğiniz bir tane delil yok. göğe yükselme: yok!

  kur'an mucizeler konusunda nettir. muhammed mucize göstermez. çünkü o bir beşerdir. olay bu kadar basittir.

  onun haricinde, kur'anda geçen tek gece kadir gecesidir. diğerleri kur'anda geçmez. hepsi hadis kaynaklıdır. yahu bir düşünelim, peygamber göğe çıkmış olsa allah bunu söylemez miydi, kur'an bunu söylemez miydi? hadiste var diye göğe çıktığına inanmak bu kadar kolay mı?

  ha bir haberim daha var. peygamber ayı ikiye böldü diyorsunuz ya. hah işte öyle bir şey de yok. kur'an da da ''peygamber ayı böldü'' diye bir ifade de yok.

  öyle yani.


  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ya işte hadi kuranda geçenlere hadi inanç gereği inanılıyor onlara birşey demeyeyim ama milletin inanması garip geliyor. uçan ata binmiş mantıklı mı diyorum . uçak olsa ona biner diyen var :) adam allahla namaz pazarlığı yapmış ama inanıyorlar düşünülse dine bile ters. inanç gerçekten kavrayamayacağım bi olgu
  sende baya doluymuşsun yalnız :)
  1
  sadurra 1 yıl önce
  kur'an dediğimiz kitap batıl'a açılmış savaşken (hak geldi batıl zail oldu) müslümanların bidat'a bu kadar biat etmesi bir başka mesele işte. çok arapça kelime kullandım da anladın sen :)
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  temel olarak islama karşıyım ama bana göre yanlış olan birşeyi bile bu kadar saptırmış olmaları gerçekten çok ilginç. ve bu saptırmalar gerçekten çok uçuk . dinden çıksın herkes demiyorum ama biraz da sorgulayın be mübarekler :) anladım ben seni
 • 2
  eski46lik 1 yıl önce
  kardeşim öncelikle böyle güzel bi soru sorduğun ve bu güzel üslupla sorduğun için sana teşekkür ederim sayende bazı şeyleri tekrar araştırma gereği duydum. :)

  öncelikle,

  âyetlerimizi göstermek için, kulunu geceleyin mescid-i haram’dan, etrafını mübarek kıldığımız mescid-i aksa’ya yürüten allah, sübhan’dır (bütün noksanlıklardan münezzehtir). muhakkak ki o, en iyi işiten, en iyi görendir. - (isra suresi-1.ayet)

  o (peygamber), cebrail’i bir başka inişinde de görmüştü. sidretü’l- müntehâ’nın yanında. ki cennet’ül-me’va da onun yanındadır. o zaman ki, o sidre’yi bürüyen bürüyordu. gözü kaymadı ve sınırı aşmadı. andolsun o, rabbinin en büyük âyetlerinden bir kısmını gördü. (necm suresi/13-18)

  isra suresine ki ayet gayet açıktır. necm suresinde ki sidretül münteha dediği yer gökteki 7.katta bulunan varlıkların allaha ulaşabileceği son nokta olarak bilinir. rabbinin en büyük ayetlerinden bazısı derkende burda cennet cehennem namaz ayetlerini düşünebiliriz diye düşünüyorum.bu iki ayet bence miraç hadisesine inanılması için yeterlidir. :)
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  diyelim bu iki ayete bakarak inandık fakat çok fazla açık yok mu . gerçi islam her boşluğu hikayelerle doldurmakla meşhur ama . yani iki ayete bakarak sadece peygamberin mescidi aksa ve sidretül müntehada bulunmuş olabileceğini görüyoruz ki bunlara hiç şahit yok . şöyle bi soru geliyor aklıma eğer islam kutsal bi inanç olmasa idi bu kitaba inanma şansınız olur muydu yoksa sizde yok artık dermiydiniz ?
  0
  eski46lik 1 yıl önce
  inanç aslında çok ince bir çizgi üzerinde bu da onlardan biri.. ben kayıtsız şartsız ayetlere , kurana inanıyorum çünkü bu güne kadar kuranda yazıp da yanlış olabilecek ufacık birşey dahi görmedim. bu yüzden kuranın her bir ayeti benim için bir ispat niteliğindedir. şahit ararsan rabbin yeter inancına sahip biriyim. bu yüzden bi insanın şahit olmasına gerek duymuyorum.

  ben kurana kutsal olduğu için inanan biri değilim, içindeki her kelime her cümle beni ona inanmaya itiyor bu yüzden inanıyorum. aksi durumda sadece taklit olarak inancımı yaşamış olurdum.

  bazı mistik şeyler insanlar arasında sevilir şişirilir çoğaltılır , bizim milletimizin asker anıları gibi :) ama bu bana o şişirilen şeylerden biri olarak gelmiyor. neden mi? çünkü gelirken yanında ayet geliyor, namaz geliyor boş bir tatava yok bu olayın içinde. yok artık dediğim bazı olaylar benimde olmuştur elbet ama bu onlardan biri değil.
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bu yoruma bakarak senin kurani hic tamamen okumadigini anlayabilirim . kuran tamamen arap kulturunu anlatan bir kitap. araplarin isledigi hatalari yasaklamiş yeni kurallar koymuştur. evrensel degildir . avusturalyada yasayan bi insan kuran ile ne kadar yasayabilir.
  0
  eski46lik 1 yıl önce
  aslinda kurani hem turkce hem arapca hem ingilizce defalarca okudum. ayni sekilde meal tefsir derslerinde ayni dillerde farkli insanlardan dinledim. yorumumun eksik hatali olmasi tamamen benim eksikligimden ve kusrumdan kaynaklidir. :)

  avustralya demisken eger sikilmazsan -15dklik bi video birakacagim- ondan sonra konusmamiza devam edelim derim. :)
  m.youtube.com/.../watch


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...