7
kafama takılan bi soru var beyler
beyler şimdi kısaca özet geçeceğim.
allah evreni,melekleri,insaları,gezegenleri falan yaratmadan önce de beni yaratacağını biliyodu değil mi ?
benim kıyamet koptuğunda cennet veya cehenneme gideceğimi de biliyodu. daha doğrusu hiçbir şey yokken bile beni nasıl yaratacağını biliyodu. peki allah neden beni yaratmadan önce de benim cehenneme gideceğimi bilmesine rağmen neden beni bi müslüman gibi yaratmadı ? neden beni cehenneme atmak için yarattı ? inancım yok değil ama azalıyo bi yardım edin beyler korkuyorum. bunun gibi çok soru var kafamı kurcalayan. şimdi kader yada allah sana sordu sen bunu istedin ama hatırlıyosun diyecekler olacak çünkü bunun gibi tekdüze cevaplar aldım. bana soru sorarken bile ne diyeceğimi biliyor. yaratmadan önce bile vereceğim cevabı biliyodu neden beni düzgün cevap verecek şekilde yaratmadı beyler yardım
 • 0
  footish 1 yıl önce
  verebileceğim en mantıklı örnek şu olur. mesela sen okulda bi sınava gireceksin ya. öğretmen senin ders içi performansına bakarak "sen 70 alırsın" diyor. e sen de tabi ki bunu kabul etmezsin dimi? bunun gibi düşün bence.
  0
  amputesincap 1 yıl önce
  çok güzel bir örnek olmadı sanki? sonuçta birisi senin benim gibi bir insan, diğeri bizi ve geri kalan her şeyi yarattığına inanılan bir varlık.
  0
  basketcinigga 1 yıl önce
  bir de abi şimdi sınav dedin tamam da mesela çocukken ölen biri direk cennete gidiyo değil mi ? bu çocuğun hiç sınava girmeden sınavı kazanmasıyla aynı şey değil mi ?
 • 1
  fobi 1 yıl önce
  ben sana bi video önericem izle tamam ?
 • 0
  fobi 1 yıl önce
  belki ilk izlediğinde anlamayacaksın bende ikincide anladım ama soruna cevap olacaktır kardeşim
  0
  basketcinigga 1 yıl önce
  bunu çok önceden izlemiştim ya oxygen'in dediği yere çıkıyo biraz bu ?
  1
  fobi 1 yıl önce
  aynen bu onun sorusuna cevap
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  kader vs. irade olayı çok karışan bir şeydir haklısın. bu sadece müslüman olmayanların değil müslüman olanların da kafasını karıştıran bir şey.

  allah sana bana tüm insanlara irade denilen özelliği verdi çünkü insanların diğer canlılardan farkı var.
  senin ne yapacağını biliyor ama müdahale etmiyor eğer müdahale etse senin insan olmanın anlamı kalmaz.
  senin ne yapacağını biliyor ama müdahale etmiyor çünkü yanlış da olsa kararlarına saygısı var. ama cezasını çekersin.
  senin ne yapacağını biliyor ama müdahale etmiyor çünkü etse doğru yolu takip edenlerin doğruyu seçmesinin bir anlamı olmazdı.
  senin ne yapacağını biliyor ama müdahale etmiyor çünkü müdahale etseydi seni ödüllendirmesi adil olmazdı.

  kısacası: adalet.
  0
  basketcinigga 1 yıl önce
  abi şimdi allah bana ve sana bi verdi. senin iradeni sağlam, benimkini zayıf verdi. yine benim dediğim yere varıyor bu olay yani yine bile bile olmuş olmadı mı ?
  bu arada kesinlikle ateist değilim.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  hayır hayır kimsenin iradesini güçlü kimsenin iradesini zayıf vermedi. sadece seçme hakkı verdi. önünde seçenekler var ve sen bunların seçeneklerden birini seçiyorsun. sen burda doğruyu seçmeye iradenin kuvvetliliği veya zayıflığı diye adlandırmazsın. düşüncelerimiz farklı, hayatlarımız farklı, koşullarımız çok farklı. herkes aynı hayatları yaşasaydı belki de hepimiz aynı seçimleri yapacaktık. ama hepimiz farklı yaşamları seçtik. diyeceksin ki bu hayatı ben seçmedim, haklısın ben de seçmedim. bazı seçimler ebeveynlerimizin seçimleriydi mesela onlarınki de aynı şekilde. ilk insandan bu güne gelişen seçimler hep başkalarının seçimlerini de etkiledi. bu yüzden koşullar ve hayatlar farklı. bu yüzden irade adını verdiğimiz şeyler çok farklı. o gün allah o kişilerin hayatlarına müdahale etseydi hep müdahale etmeliydi. çünkü hep bir seçim vardı. zincirleme bir işte koşullarımızın farklı olması nedeniyle irade zayıf ya da güçlü diyemeyiz.
  0
  basketcinigga 1 yıl önce
  e abi benim seçimimi verecek beyni,aklı kim verdi bana. doğru yalnızca bi tane değil mi ? bilgisayar gibi düşün. neden bana tutarlı kararlar almamı sağlayacak programı sağlamadı da başkasına sağladı ?
  0
  oxygen 1 yıl önce
  kimseye ekstra bir şey sağlamadığını söylüyorum ben zaten. sana garezi yok ya da bir başkasına yakınlığı.

  kelebek etkisi gibi düşün. tek başına kendi içimizde bizim için önemli olan hayatın içerisinde tek başımıza anlamsız bireyleriz. o ol deyip yaşam başladıktan sonra niye müdahale etsin ki doğal seyri bozsun. bi yerde olacak bir değişiklik başka yerde felakete neden olabilir.

  müdahale edemeyeceği anlamına gelmez ama bunu yapmaz.

  kimseye kıyak geçilmedi kimseye kötülük yapılmadı.

  insanların fikirleri programlar gibidir. 1 ve 0 lardan oluşur. ahlak da bu şekilde oluşur. düşünceler de. ben bebekken bir sobaya dokunup onun kötü bir şey olduğunu anladığımda onu 0 diye kodladım. bir durum karşısında ben 1 kodladım sen 0 kodladın ve ondan sonra gelecek bütün işlemlerin sonucu değişti. bu yuzden insanlar birbirinden farklıdır. ve de iradelerimiz farklıdır.

  sonucu bile bile bunun olmasına izin vermedi. insanları serbest bıraktı sadece. karşılığında ödül ve ceza olduğunu söyleyerek.

  ödüle varmanın bile milyon farklı yolu varken seçimi serbest bırakan allah, müdahale etmesini gerektirecek bir durum yoktur.

  seçim şansımız olmasaydı bir hayvandan ne farkımız olacaktı ki ödül alabilelim?

  elinde 1 liran var ve sen o parayı gün sonunda mutlaka harcayacaksın. sana deniyor ki gel seninle bir oyun oynayalım. oyunumuzda bunlar var doğruları seçip seçmemek senin elinde kazanırsan 10 liran olacak gün sonunda 1 liran gittiğinde en az 1 liran daha olacak. bu 1 lira da olabilir 500 lira da olabilir. ama kaybedersen o 1 lira da gidecek ve hiç bir şeyin kalmayacak. işte insanoğlu o oyunu oynuyor.

  neden müdahale etmiyor? cevap adalet. sana müdahale etse herkese müdahale etmeli. herkese müdahale edecekse oyunun bir anlamı yok. oyun yoksa ödül de yok. ödül yoksa yaşam denilen şeye ihtiyaç yok.
  0
  basketcinigga 1 yıl önce
  bu soruyu çok araştırdım lise ve ilkokul dönemlerimde din hocalarıma falan sordum aldığım en güzel cevaptı. çok teşekkür ediyorum ben. kafama biraz daha yattı şuan :) sağolasın :)
  0
  oxygen 1 yıl önce
  yardımcı olabildiysem ne ala bunun için gerçekten sevinirim :)
  0
  basketcinigga 1 yıl önce
  ciddiyim. kafama en çok yatan örnek oldu şu 1-0 işi :)
 • 0
  shado 1 yıl önce
  aramıza hoş geldin kardeşim :/


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...