4

inşaat sektörünün bir türlü krize girmemesinin sebebi

ekonomi, siyaset tartışmalarının içerisinde olanlar iyi bilir, 2013 yılından beri emlak balonundan bahsedilir, bu sene patlayacak denir fakat emlak balonu habire şişmeye devam ederken bir türlü patlamaz. bunun sebepler nelerdir?

cevapları sizler de verebilirsiniz, ben de kendimce bir kaç madde sıralayayım.

1- bankaların çok güçlü olması. ev kredilerinin %20'sinden fazlasının geri gelmemesi yani batık olmasına rağmen diğer %80'den alınan yüksek faizler ile o çok rahatlıkla tolere edilebiliyor. batan evlerde zaten biraz altına illaki alıcı buluyor.

2- devletin inanılmaz teşvikleri ve vergi afları. büyük inşaatçılara verilen kupon arsalar adeta inşaat baronlarına can suyu gibi bir şey. normalde çivi çakılamayan arazilerde bugün 32 katlı gökdelenler selam duruyor.

3- araplar ve bilimum yabancı gayrimenkul yatırımcıları. araplar öyle delicesine ev alıyorlar ki emin olun inanamazsınız. ali ağaoğlu bugün ülkenin en büyük inşaatçılarından birisi ve sattığı 3 evden 2'sini araplara sattığını söylüyor. arap direkt nakit çalışıyor, vade made yok bam bam bam.

4- merkez bankasının faizleri yüksek dolar kuruna rağmen hala artırmıyor olması.

bu 4 sağlam kolon inşaat sektörünü ayakta tutuyor. bunlarda biri giderse sarsılır, ikisi giderse çöker.

yani

ya bankalar tolere edemeyecekleri kadar geri dönen kredi ile karşılaşacaklar ki bu da özel sektörün artık para kazanamıyor olması, memur kesiminin evi geçip kendi derdine düşmesi gibi sebeplerle olur. (olabilitesi var)

ya araplar artık doyum noktasına ulaşarak ev almayı azaltacak veya durduracak. daha kötüsü satma aşamasına gelecek çünkü fiyatların zirve noktasına geldiği konuşuluyor. bugün yatırım amaçlı daire alan ciddi manada riskte şu anda. (muhtemel)

ya devlet teşvik veremeycek kadar darboğaza girecek veya kupon araziler bitecek (çok zor)

ya da merkez bankası doları tutmak için mecburen faizleri artıracak (zor)

bugün de bir tespit yaptık çok şükür. sizden de başlığa yorumları beklerim puvocanlar.
  • 1
    heroturko 10 ay önce
    gelişmeye yeni başlayan ülkelerde asla emlak patlamaz dostum.
  • 0
    farkhunda 10 ay önce
    insanlar çağlar boyu barınmayı başa almışlar. barınak yoksa ;eş yok, para yok, saygınlık yok. barınak temel iktidar mekanımız. yuvamız onun içinde, değerlerimiz, değerlilerimiz hep onun içinde. maslow hiyerarşiyi boşuna çıkarmadı sonuçta. sisteme isyan edip sokaklarda kalmak da ürkütücüdür, var mıdır öyle bir insan malı mülki olup sokakta yaşayan. arz - talep var ve olmaya devam edecek. bilimin ışığında üremesi ölümünü geçmiş olan canlı habitatı kuvvetlenecek ve göğe yükselecek tüm binalar. bu insanlık tarihinin gücü doğanın yıkımı, geleceğin kaderi. fakat inşaat sektörü de duruluyor gibi şu sıralar. sınırda olan olaylardan dolayı o da nasibini alıyor. inşallah buraya sıçrayacak bir felaket meydana gelmez.
5 saat önce