12

üniversiteyi hiçbir şey olmak için kazanmak

kim ne derse desin, şırnak'da bile üniversite okuyorsan 2 yıllık bile olsa ki basın yayın, fotoğrafçılık gibi aslında işin tamamı insanda biten meslekler sizin kendinizi geliştirmenize göre mezuniyet sonrası hemen iş bulmanızı sağlar. işletme, lojistik vs vs boş bölümleri bunun dışında tutuyorum.

üniversite iş bulma kurumu değildir. öğrencinin kendini geliştirmek için, fikir alışverişi yapıp belkide iş ortaklarını bulması için geldikleri sosyal ortamdır üniversite. tabi boğaziçi, odtü kıyaslanamaz derecede kaliteli üniversiteler ve birçok bölümden mezun olanlar iş bulma konusunda çok koşturmuyor, en nihayetinde kalite farkı. bunu okuyan kişi, sen eğer zonguldak'da, kars'da okuyorsan o zaman işin bütün yükü sende. üniversiteye hiçbir şey olmaya gitme. orası ortaokul, lise değil eşeklik yapmaya gidiyorsunuz. sınıfımda yapan salaklar var onlara ithafen söylüyorum. babanızın eğitim kurumu değil istediğinizi yapasınız. sıkıldıysan siktir olur gidersin dersten, tutan yok. başkasının öğrenmesini gasp edemezsin. keza hiç ses yapmadan oturup, hiçbir şey yapmayarak mezun olanlara da lafım. yahu biraz atılın, bir şeyler için çabalayın. madem umudunuzu kestiniz ve bulunduğunuz durumdan hoşnut değilsiniz o zaman 2 yıl veyahut 4 yıl zaman öldürmenin lüzumu yok, hemen bir işe girin birikim yapın. çok sürüneceksiniz elbet, mezun olunca da bu böyle olacak daha az sürüneceksiniz ama erken para kazanmaya ve birikim yapmaya başlayacaksınız. nasıl harcarsanız harcayın ama hayatta kalmak için mücadele vermelisiniz. anneniz, babanız sizi okutmak için para veriyorsa size topluma faydalı, iyi insan olmanız, düzeninizi kurmanız için veriyor. it kopuk çakal olmak için o kadar sorumluluk almazlar emin olun

unutmayın, ülke boktan bir ekonomiye sahip. paramızın yurtdışındaki taş kadar değeri yok. hiçbir şey olmak için üniversiteye gidip lise muhabbeti yapıyorsanız siktirin bir iş bulun, bir şey olmak için orada bulunanları gasp etmeyin.
 • 3
  romica 11 ay önce
  katılıyorum kardeşim. bizde üniversite çok yanlış anlaşılıyor. bir okuyalım da işte, diplomayı da alakta sonrası allah kerim. üniversite öyle bir şey değil işte o diploman çöp.
  1
  filozofunsakali 11 ay önce ~ 11 ay önce
  iş bulmaya gidinde hiçbir iş veren "o nedir, bu nedir, şu nedir?" demez. dediği şey "bunu yap gel hadi." işte burada farklılık var. o verdiği işi yapabiliyor musun, yapamıyor musun veyahut ne kadar kaliteli yapıyorsun? işte gerçek bu. kimse vizeye finale sokmuyor orada sizi. o diploma aslında ben bu işi öğrendim demektir. yani çok bir halt değil diploma.

  edit: yani ben diplomasız insanın diplamalıdan daha kaliteli iş yaptığını gözlerimle gördüm. üniversite işkur değil kendini geliştirme alanıdır. diplomayı al da gerisi olur demek ya cahillerin yada salakların işidir.
 • 2
  champ 11 ay önce
  bu süreç bir süre daha böyle gider sonra o açılan üniversitelerin yarısı kapanacaktır. vasıfsız eleman yetiştirmekten başka hiçbir işe yaramıyor. ben aöfünde kapatılması taraftarıyım veya sadece belli bölümler belli şartlardaki insanlara açılmalı.
  0
  filozofunsakali 11 ay önce
  katılıyorum. tabi ortalama bir üniversiteden çok kaliteli işler yapacak insanların da önü kesilmiş oluyor. tabi 100 binlerin de vakit öldürmesinin önüne geçilecek. kayıp mı yoksa kazanım mı ben pek bilemedim.
  3
  champ 11 ay önce
  aynen öyle zaten bu yeni teog sistemi ile orta düzey çocukları da yok etmiş oldular. kendilerinden düşük çocuklarla okuyacakları için onlarda yalan olacak. zor ya tutulacak bir yanı yok.
  2
  filozofunsakali 11 ay önce
  potansiyelli insanların potansiyelini öldürmekte üstümüze yok.
 • 1
  sineboy 11 ay önce
  ben üniversiteye girdiğim yıllarda işletme mezunu olmanın bile baya bir değeri vardı. şuanda banyodaki paspas kadar önemi var.
 • 2
  demets 11 ay önce
  türkiye'nin en büyük sorunu kızlarımızın okuyamaması. herkes açıktan okuyup ev hanımlığı yapıyor.
 • 1
  yepyep 11 ay önce
  2 diplomam var ikisi de örgün ama tamamen alakasız bir iş yapıyorum. 7 yılım çöpe gitti ticarete atılsam en azından evim arabam olurdu