stalin'in diyalektik ve tarihsel materyalizm'e dair önemli noktalar.

  8
  ploreterdevrim 13.7.2019 12:04
  kitap ile ilgili bazı önemli noktaları sizlerle paylaşacağım.

  marksist ve leninist partilerin görüşü nedir?

  diyalektik materyalizm, marksist-leninist partinin dünya görüşüdür.

  marks ve engels'in hegel'in diyalektik anlayışına olan bakış açıları?

  marx ve engels, hegel diyalektiğinin idealist kabuğunu bir yana iterek, onun yalnızca rasyonel özünü almışlar ve daha da geliştirerek, ona modern, bilimsel bir biçim vermişlerdir.

  diyalektik ve metafizik ilişkisi

  diyalektik, özünde metafiziğin tam karşıtıdır.

  diyalektik, metafiziğin tersine, doğaya, rastgele toplanmış, birbirleriyle ilişkisiz, birbirlerinden bağımsız, ayrı şeyler, ayrı olaylar gözüyle değil maddelerin ve olayların birbirleriyle organik olarak ilişkili bulunduğu, birbirlerine dayandığı ve birbirleriyle belirlendiği tam ve bağımlı bir bütün gözüyle bakar.

  diyalektik, metafiziğin tersine, doğadaki her şeyin ve her olayın yapısında iç çelişkilerin varlığını kabul eder

  sosyalist sistem

  nasıl bir zamanlar feodal sistemin yerini kapitalist sistem aldıysa, kapitalist sistemin yerini de sosyalist sistem alabilir

  kapitalist sömürü düzeninden sosyalizme geçip

  kapitalizmden sosyalizme geçiş ve işçi sınıfının kapitalist boyunduruktan kurtulması, yavaş, yavaş değişmelerle, reformlara değil, ancak, kapitalist sistemin nitel değişmesiyle, devrim yoluyla gerçekleşebilir.

  sosyalist partilere stalin'den mesaj

  proletarya partisi, gerçek bir parti olacaksa, her şeyden önce, üretimin gelişme yasalarını ve toplumun ekonomik gelişme yasalarını kavramalı ve bilmelidir.

  toplumlar

  tarihte beş temel üretim ilişkisi tipi bilinmektedir: ilkel komünal, köleci, feodal, kapitalist ve sosyalist.

  ve marks ile bitiriyoruz.

  insanların varlığını belirleyen şey, bilinçleri değildir; tam tersine, onların bilincini belirleyen sosyal varlıklarıdır.
 • 1
  bizanskurdu 13.7.2019 15:06
  stalin'in 40 milyon insanı öldürmesi hakkında ne düşünüyorsun puvo?
  1
  ploreterdevrim 13.7.2019 15:50 ~ 15:50
  konu başlığı dışarısında bir konu. başka başlıkta görüşmek üzere.

  edit: diyalektik materyalizm ile ilgili bir şeyler varsa konuşabiliriz.
  0
  rmzn0242 14.7.2019 03:59
  materyalist insanlar idealist olabilirler ama asla humanist olamazlar. onlara göre herşeyin bir ederi vardır. idealist değilse seni beni kendi kariyeri için harcamaktan çekinmezler. materyalist lerin idealist olma olasılıkları da çölde su gibidir. materyalizm=sömür ve kullan. bunlara cevap olarak felsefesini yazma. müslümanlar nekadar islamı anlamışsa kendine materyalist diyenler de okadar işin felsefesindedir. mevzu cebindeki parayı korumaktan ibaret.
 • 0
  dusunenfasulye 13.7.2019 18:51
  güzel düşünceler..

  sosyalist bir devlet denildiğinde diğer ülkelerden bağımsız bir ülke demektir.bağımsızdan kastım her anlamda olmalıdır. siyasi olaraktan tutun ekonomik olarakta.

  farzedelim ki kuzey kore gibi sosyalist bir türkiye kuruldu. ve ülkemizde üretemediğimiz ürünler var.misal olarak petrol.araç yakıtı olarak kullanıyoruz. ve ya doğal gaz. evlerimizi ısıtmakta falan kullanıyoruz.

  peki bu ürünlere olan ihtiyaçlarımız nasıl karşılayacağız?
  tamamen bağımsız olmak için diğer ülkelere sözüm meclisten dışarı el açılmaması gerek. mecbur diğer ülkelerden alacağımız bu ürünlerin fiyatı neye göre belirleyeceğiz? döviz olmayacağı için ülkede kendi paramız ile ödeme yapacağız ya da takas usulü olacak ticaretimiz. ticaret yaptığımız için bağımsız misali olamayacağız. hadi bağımsız olduk diğer kapitalist ülkelere bizim paramız gideceği için kapitalist sisteme istemeden de olsa dahil olmuş olacağız. bu konuda sosyalist bir sistem ne düşünür? ne yapar?

  -biraz karışık bir soru oldu fakat idare et • 1
  rmzn0242 14.7.2019 03:50 ~ 03:51
  hala bunlarla uğraşmaya devam edenlere şaşırıyorum. komünizmin yıkılma sebebi sınırsız israf.
  kaldı ki işçi sınıfı (ki öyle bir sınıf türkiyede asla var olmadı. çünki sovyet zamanı türkiye tarım toplumuydu sanayi değil) artık eskisi kadar kalabalık değil. tüm iş makinelerle yapılıyor. 20 seneye kalmaz yapay zeka işçi sınıfının yerini alır. sen durma proletarya felan de.
 • 1
  hedap 15.7.2019 19:48
  tarihsel materyalizm ne la?
  tamam sosyalizm, komünizm felan onları anladıkta materyalizm ne hacı? hiç bir alaka kuramadım ben bu tür ideolojilerle materyalizm arasında 😀
  materyalist düşünce temelde maddeye tapmaktir yani.

  senin bugün var olmanın nedeninin her hangi bir yaraticiya değil, maddenin bekleyip bekleyip, bir anda yaratma kararı alabilmesine imkan veren ve maddeye bu bilinç ve karar alma yetisi vermeye çalışan düşünce akımıdır.
  ki bilimsel olarak bir maddenin bekleyip bekleyip canlılığın başlangıcına imkan verecek bir ortam oluşturması ve evrim teorisi de dahil darwin bile canlılığın cansizliktan geldiğini hiç bir şekilde söylememiştir:)

  bence bu materyalist düşünce akımı işini bırak diğerlerine devam et
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..