7
barbaros hayreddin paşa kimdir?
osmanlı devleti tarihinin ünlü türk denizcilerinden, kaptan-ı derya olarak osmanlı imparatorluğunun ilk kaptan paşası ve kaptan-ı deryası. akdeniz’de osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir "türk gölü" olarak anıldı.osmanlı'nın deniz politikasına ve tersane-i amire'ye nizam verdi.

hayreddin paşa'nın asıl adı hızır reis'ti. ona, "dinin hayırlısı" anlamına gelen hayreddin adını, osmanlı devletine yaptığı hizmetinden dolayı padişah ı. süleyman verdi. avrupalılar ağabeyi oruç reis'e kızıla çalan sakalı yüzünden barbarossa adını vermişlerdi, oruç reis'in ölmesinin ardından küçük kardeşi hızır için kullanılan bu isim, türkçe'ye barbaros olarak geçti.

hayreddin paşa, selanik vardar ağalarından ve midilli fatihlerinden arnavut veya türk bir sipahi olan babası vardari yakup ağa ile ada halkından rum katerina'nın) dört oğlundan biri olarak 1470'li yıllarda midilli adasında doğdu. kendisine verilen "barbaros" lakabı, italyanca "kızıl sakal" anlamındaki "barba rossa"dan gelir.

oruç reis, genç yaşta kardeşi ilyas ile birlikte deniz ticareti yaparken, ege denizi'nde rodos şövalyelerine tutsak düştü. serbest kaldıktan sonra, yaşadığı olayın etkisiyle tüccar yerine korsan olmaya karar verdi. bir süre sonra kardeşi hızır reis de ticareti bırakıp ona katıldı. akdeniz kıyılarına akınlar düzenleyip, ganimetler elde ettiler. cerbe adasını üs olarak kullanan hızır reis ve ağabeyi oruç reis’in ünü bütün akdeniz’e yayıldı. iki kardeş tunus sultanı muhammed ile anlaşarak tunus’taki halkü’l-vaâd (la gaulette) liman kalesini kullanmaya başladı. hızır ve oruç, ele geçirdiği ganimetin beşte birini tunus sultanına veriyor, kalan malları tunus pazarında satıyorlardı

hızır ve oruç 1516'da ele geçirdikleri yüklü bir gemiyi armağan olarak piri reis himayesinde osmanlı padişahı yavuz sultan selim'e gönderdiler. bunun üzerine yavuz sultan selim de onlara verdiği desteğin bir ifadesi olarak armağanlar yolladı. oruç reis ve hızır reisi'in, ağabeyleri ishak'ın da kendilerine katılmasından sonra korsanlıkla yetinmeyip kuzey afrika'da toprak edinmeye başladılar. 1516-1517'de ispanyollara karşı savaştılar ve tenes, tlemsen ve oran kentlerini ele geçirerek cezayir'i denetimlerine aldılar.


hayreddin paşa'nın istanbul'un beşiktaş semtindeki heykeli
hızır reis 1520-1525 arasında avrupa'nın akdeniz kıyılarını vurarak büyük ganimetler elde etti. 1525'te cezayir'i yeniden ele geçirdi. ertesi yıl jijel'e baskın düzenleyen cenevizli amiral andrea doria'yı yenilgiye uğrattı. ı. süleyman'ın alman seferi sırasında andrea doria'nın mora kıyılarına saldırması osmanlıları güç duruma düşürdü. bunun üzerine kanuni, hızır reis'i istanbul'a çağırdı ve 1533'te "hayreddin" adını verdiği hızır reis'i osmanlı donanmasının başına (kaptan-ı derya) atadı.

hızır ve oruç 1516'da ele geçirdikleri yüklü bir gemiyi armağan olarak piri reis himayesinde osmanlı padişahı yavuz sultan selim'e gönderdiler. bunun üzerine yavuz sultan selim de onlara verdiği desteğin bir ifadesi olarak armağanlar yolladı. oruç reis ve hızır reisi'in, ağabeyleri ishak'ın da kendilerine katılmasından sonra korsanlıkla yetinmeyip kuzey afrika'da toprak edinmeye başladılar. 1516-1517'de ispanyollara karşı savaştılar ve tenes, tlemsen ve oran kentlerini ele geçirerek cezayir'i denetimlerine aldılar. oruç reis cezayir hükümdarı ilan edildi. ispanyollar ertesi yıl cezayir’i geri almak için araplarla birleşerek saldırıya geçti. bu savaşta hızır reisin ağabeyleri olan ishak reis ve oruç reis öldürüldü. hızır reis, yavuz sultan selim adına para bastırıp hutbe okutarak ona bağlılığını bildirdi. yavuz sultan selim de hızır reis’i cezayir beylerbeyliğine atayarak koruması altına aldı. bunun üzerine önce tunus ve tlemsen beyleri birleşerek cezayir'e yürüdüler. cezayir şehri dışındaki toprakları alıp, cezayir içindeki halkı ayaklandırdılar. ayaklanmayı bastıran hızır reis beyleri durdurdu. 1519'da cezayir'e gelen ispanyol donanmasını mağlup etti. ama cezayir halkının durumu ve tunus beyi ile yapılan savaşın iyi netice vermemesi üzerine gemileri ve kendine bağlı reislerle cezayir'i bırakıp seyşel adaları’na çekildi.

hızır reis 1520-1525 arasında avrupa'nın akdeniz kıyılarını vurarak büyük ganimetler elde etti. 1525'te cezayir'i yeniden ele geçirdi. ertesi yıl jijel'e baskın düzenleyen cenevizli amiral andrea doria'yı yenilgiye uğrattı. ı. süleyman'ın alman seferi sırasında andrea doria'nın mora kıyılarına saldırması osmanlıları güç duruma düşürdü. bunun üzerine kanuni, hızır reis'i istanbul'a çağırdı ve 1533'te "hayreddin" adını verdiği hızır reis'i osmanlı donanmasının başına (kaptan-ı derya) atadı.

hayreddin paşa 1534'te akdeniz'e açıldı ve italya kıyılarına seferler düzenleyip tunus'u ele geçirdi. ancak andrea doria komutasındaki haçlı donanması karşısında ertesi yıl tunus'u bırakmak zorunda kaldı ve istanbul'a döndü. 1536'da daha güçlü bir donanmayla yeniden akdeniz'e açılan barbaros, italya kıyılarını vurdu ve ege denizi'ndeki venedik adalarını osmanlı topraklarına kattı.

osmanlıların akdeniz’deki denetiminin artması üzerine, papalık, venedik, ceneviz, malta, ispanya ve portekiz gemilerinden oluşan bir "haçlı donanması" kuruldu ve başına andrea doria getirildi. osmanlı donanması ile haçlı donanması 1538'de arta körfezi önlerinde karşılaştı. haçlıların 600'den fazla gemisi vardı. bunun 308'i harp teknesi olup, 120'si en büyük oturak gemileriydi. haçlılar donanmaya on binlerce forsadan başka 60 bin asker bindirmişlerdi. hayrettin paşa komutasında ise 122 kadırga ve forsalar dışında 20 bin askeri vardı. toplamı 80 bin kişiyi bulan bir deniz savaşı daha önce hiç görülmemişti. savaş sonucunda haçlı donanması 128 gemisini kaybetmiş, 29'u da osmanlı denizcileri tarafında ele geçirilmişti. hayrettin paşa hiçbir gemisini kaybetmezken 400 yüz kadar leventi şehit olmuştu. hayreddin paşa, tarihe preveze deniz savaşı olarak geçen savaşın mutlak galibiyetini osmanlı devletine kazandıran kaptanı derya olarak adını tarihe yazdıracaktı. bu zafer osmanlı devleti’nin akdeniz'deki egemenliğini pekiştirdi.


barbaros hayreddin paşa komutasındaki osmanlı donanması 1543'te fransa, toulon limanında. matrakçı nasuh'un eseri.
kutsal roma-cermen imparatoru şarlken, preveze’nin öcünü almak için 1541'de cezayir'e saldırdıysa da başarılı olamadı. bu arada fransa kralı ı. françois, şarlken'e karşı osmanlılardan yardım isteyince, kanuni barbaros’u fransa’nın akdeniz kıyılarına gönderdi. barbaros, toulon'da fransız donanmasıyla birleşerek 1543'te nice'i aldı. ertesi yıl istanbul’a dönen barbaros hayreddin paşa, 4 temmuz 1546’da burada öldü, beşiktaş'taki türbesine defnedildi.
 • 1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  taşakları dünyaya sığmamış,gelmiş geçmiş en iyi kaptanlardan biridir
  1
  huseyinargun 1 yıl önce
  heykelini diksek.. diyosun :d


 • kimdir

  -bu bölüm ünlü kişiler/gruplarla ilgili bilgi paylaşılması amacıyla açılan bir bölümdür.

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  huseyinargun

 • +paylaşımların "... kimdir?" şeklinde yapılması görsellik açısından iyi olacaktır.

  +doğruluğu kesin olmayan bilgiler paylaşmak yasaktır.

  +araştırma sonucunun düzenlenip,ilgi çekici hale getirilmesi rica olunur.

  +asıl amacın bilgi vermek olduğu unutulmamalıdır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...