2 günlük suskunluğunu bozdu ve gezi'den bahsetti

  -1
  systemfailed 29.2.2020 13:15
  gündem
  erdoğan 2 günlük suskunluğunu bozdu; idlib'de 36 askerin şehit olduğunu açıkladı, turizm rekorları ve ekonomik göstergeleri anlattı
  "18 bin kişi kapıları zorlayıp geçti; kapatmayacağız"
  suriye'nin idlib kentinde 33 askerin şehit olmasının ardından iki gün sonra ilk kez kameralar karşısına geçen cumhurbaşkanı ve akp genel başkanı recep tayyip erdoğan, şehit sayısının 36'ya yükseldiğini açıkladı. konuşmasına gezi olayları ile başlayan cumhurbaşkanı erdoğan, idlib'de yaşananları değerlendirdi ve ekonomik rakamlarla sonlandırdı.

  sınır kapılarının bundan sonra kapatılmayacağını açıklayan idlib'de 2 bin 100 suriye askerinin öldürüldüğünü açıklayan erdoğan, rusya devlet başkanı putin'e, 'sizin orada ne işiniz var' dediğini ve türkiye ile suriye rejimini baş başa bırakmaları gerektiğini söylediğini iletti. cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, idlib'de şehit olan askerler içinse, "şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak. 36 şehidimiz inanıyorum ki bu milletin vatan kılınması mücadelesinin zirve yaptığı noktalardır" diye konuştu.

  suriye ile ilgili sözlerine, "suriye meselesi türkiye için asla bir macera değildir" diyerek başlayan erdoğan, "idlib meselesi ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırıp kazanımlarımızı elimizden almak için özelikle kurgulanan kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi" değerlendirmesinde bulundu.

  iki gün önce türk askerine yönelik gerçekleştirilen saldırı sonucunda 33 asker şehit edilmiş, ardından akp sözcüsü ömer çelik'in yaptığı, "mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz" açıklamasıyla türkiye'deki sığınmacılar sınır kapılarına akın etmişti. resmî kaynaklardan sınır kapılarına ilişkin daha net başka bir açıklama gelmezken, cumhurbaşkanı bugün gerçekleştirdiği konuşmasına konuya değindi. erdoğan, "bu sabah itibariyle yaklaşık 18 bin oldu kapıları zorlayıp geçenler ama bugün 25-30 bini bulabilir. biz bu kapıları bundan sonraki süreçte kapatmayacağız" ifadelerini kullandı.

  suriye devlet başkanı vladimir putin ile abd başkanı donald trump'a pkk ve pyd'yi rejimin olduğu yerlerden çekmeye ilişkin verdikleri sözü tutmadığını bir kez daha ifade eden erdoğan, angela merkel'e de sığınmacılarla ilgili verdiği sözü hatırlattı. erdoğan, merkel ile arasında geçen bir görüşmeyi, "bana, '25 milyon' diyor. sen al mültecileri ben sana 100 milyon vereyim" şeklinde anlattı.

  erdoğan sözlerinin devamında ise türkiye'nin silah sanayisine ve turizm gelirlerine değinerek sözlerini sonlandırdı.