2
hideo kojima ve metal gear

Oyunlarla ve oyun sektörüyle az buçuk ilgili olanlar için, en sevdiğim oyun serisini ve en sevdiğim yapımcıyı kısa bir şekilde anlatmak istiyorum.

Tanıyanlar için eşsiz bir senarist, yapımcı ve adını sektöre altın harflerle kazımış bir dahidir Hideo Kojima. 87 yılında Metal Gear'ı yaratırken, sevdiği filmlerden ve uluslararası nükleer sorunundan etkilenmiştir. Playstation teknolojisine kavuşunca, kafasındaki senaryoyu daha iyi bir şekilde yansıtabileceğini düşünerek, Yoji Shinkawa'nın da yardımlarıyla birlikte, serinin üçüncü oyunu olan Metal Gear Solid'i çıkarmıştır. Metal Gear Solid, sinematik ara sahneleriyle, felsefi derinliğiyle, ağır karakterleriyle ve ayrıntılı hikaye sunumuyla, klasik film göndermeleri ve kendisine has esprileriyle, döneme yön vermiş en büyük oyunlardan birisidir zaten. Her ne kadar son oyunu tartışılsa da, serinin devam oyunlarıyla birlikte aynı çizgiyi korumuş ve geçtiğimiz Eylül ayında çıkan MGS5 ile seriye son vermiştir. Kojima sektöre Metal Gear'ı kazandırmıştır, Metal Gear ise sektöre duygusallığı ve derinliği kazandırmıştır. Seriyi düzgünce oynayıp etkilenmedim, duygulanmadım diyebilecek insan sayısı çok azdır. Karakterleriyle bağ kurmanızı sağlar ve oyunu oynamadığınız vakitlerde bile, oyun boyunca dayadığı ağır mesajlarla sizi düşündürebilir. Ama sevinilesi mi üzünülesi mi bilinmez sırf bu nedenlerden dolayı herkese hitap etmeyen bir oyundur MGS. Sürekli konuşmalar ve ara sahneler olduğu için hiç beğenmeyenler de çıkabilir yani. Tekrar tekrar söylemiş gibi oluyorum ama hikaye cidden ağır ve ne kadar çok şey öğrendiğinizi düşünseniz bile bazı ayrıntılar kaçabiliyor veya farklı şekilde anlaşılabiliyor. Yani bir yandan da üzerine iyice kafa yormanız lazım ki Kojima'nın anlattığı büyük tabloyu görebilesiniz. Eğer yazıyı okuduysanız, ki şu sitede bu başlığa merak edip girecek insanların varlığından dahi şüpheliyim, benim gibi ağır hikaye ve ayrıntı sevdanız varsa size kesinlikle oynamanızı, oynayacak gücü bulamasanız dahi videolarını izlemenizi öneriyorum. Üşenmeyip okuyanlara da teşekkürler efenim. İmla hatası yaptıysam affola.

 • 1
  juchi 1 yıl önce
  oyunlar ile az buçuk ilgilidirim. arada sırada oyunun ismini görmeme rağmen hiç girip de bir bakayım dememiştim. anlattığına göre oyunu tam anlamıyla tanımadan ölmeyin demek istemişsin :d
  teşekkürler bilgilendirmen için.
  0
  serharrrd 1 yıl önce
  evet tam olarak demek istediğim buydu :d rica ederim, istersen sana mesajla hikayesini de anlatabilirim burada uzun olur diye anlatmadım da :d
 • 1
  shirohige 1 yıl önce
  sevdigim oyunlar listesinde 3 sirada olan mukemmel oyun (1. resident evil 2. silent hill ) filmi de guzel bakmak istersen " escape from new york "


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...