alışılagelmiş hareket ve geleneklerin saçmalığı

  8
  aliveli49elli 18.6.2020 02:03 ~ 02:06
  ilk olarak düğün olayından başlayayım.

  düğün yapıcaksın ve erkek tarafıysan boku yedin açıkçası sürekli maddi zorluğa ve çıkmaza giriyorsun saçma,gereksiz ve gösterişli bir düğün yaparak asla görmiyeceğin akrabalarını eğlendiriyorsun bi kaç saatlik zevk için onca yıl borç ödüyorsun.

  tuzlu kahve olayı:asla anlam veremediğim gereksiz saçmalıkta olan birşey.

  başlık parası:çok şükür ki bugünlerde sayısı baya azaldı ancak cahil cühela insanlar kadınlara mal gözüyle bakıp onları satın almaya çalışıyorlar saçmalık daniskası

  sürekli birilerine ibne damgası vurmak: homofobik insanların her seferinde yapmış olduğu şey

  ırkçılık: "bilmem kaç türk bilmem kaç bin .. ırkına bedeldir,türk olmayan da ne biliyim.."
  gibi ırkçı söylemler hala devam ediyor. (türk ırkı olarak doğmayı veya türkiyede doğmayı siz seçmediniz,ayrıca bu sözleri söyleyen insanların amerika, almanya vb. ülkelerde doğduğu zaman aynı sözleri söyliyeceğinden eminim.)

 • 1
  grkemgnay 18.6.2020 02:07
  bunların en önemlilerinden birisi de düğün geleneği bence. milleti 2 saat eğlendirmek için binlerce lira harcanıyor.
 • 1
  alkoritma59 18.6.2020 02:25
  ırkçılık: inanış gereği kabul ettiiğimiz islamiyette, bu din üzeri gönderilen kutsal kitapta ve dahi son peygamberin sahih hadislerinde türklüğü hak ettiği övgülere ziyadesiyle mazhar kılmıştır..

  sürekli birine ibne damgası vurmak: artık biliyoruz ki; tüm o yiyecek, içecek ve kozmotik ürünlerindeki bpa (bisfenol-a) hormon dengesini bozmaktadır. evlatlarım var, bu sebeple çokça da korktuğum bir şeydir ama ibne de ibnedir be puvom..

  başlık parası: kendi geçimini sağlayacak kazancı kazanamayıp, evlatlarını mal gibi satanların "töre" diye dayattıkları skişk bir gelenektir.. destekleyeni ne yapacağımı şaşıyorum..

  tuzlu kahve olayı: bugün dostum/arkadaşım dediğinin hatırına bile çiğ tavuk yiyiyorken, hayatını paylaşmayı düşündüğünün hatırına tuzlu kahveyi pek ala içersin (ben, şekerden pek hazetmediğime benimkisi çok şekerliydi mesela)

  düğün olayı: içsellik olarak karşıyım ancak toplum nezdinde şanla/şerefle bağdaştırıldığından imkanı olanlara tavsiyemdir. her kadın böyle bir cemiyetle gelin olmayı hakeder (ki o minvalde olmayıp, düğüne harcayacağımız parayla dünyayı gezeriz diyenleri bile sonrasında muhakkak sorun yaratır).

  1
  aliveli49elli 18.6.2020 02:35
  1.si peygamberimizin yaşadiği zamanda elbet türklük övülecek çünkü halihazırda büyük ve güçlü ancak kendi seçemediğimiz bir şeyin övünülecek bir yani olduğunu sanmıyorum.

  2.bisfenol a maddesi bulunan pek yiyecek görmedim baktiğimda beberon,deodorant şişesi gibi şeylerde bulunduğunu gördüm. ve ibnelikten kastım hetero olmaması.

  3.kesinlikle haklısın

  4.de sana katılmıyorum çünkü elbet sevdiğimiz için herşeyi yaparız ancak bunun zorunlu hale getirilmesi ve sebepsiz bir yere olması bana saçma geliyor

  5. her kadının içinde düğün yapma isteği var mı.bilmiyorum ancak bütçesi el vermeyen ve biraz mantıklı olan bir çift yapmamayı seçer bence
 • 0
  alkoritma59 18.6.2020 02:42
  kendi seçmediğin ama inanç gereği en başından kabul ettiğin/razı geldiğin bir olgudur kaderin..

  bfa, zaten yiyeceklerin konulduğu tüm ambalajlarda mevcut ve bu konu üzerine sağlam bir belgesel izlediğim için özellikle belirttim..

  haklılıktan ziyade yorgunum, bu tür konuların hala sorun teşkil etmesinden..

  işte manadaki sebebi kaçırıyorsun.. birinin sana diretmesi olarak değil de seve seve yapabileceğin birşey gözüyle bakarsan sorun çözülecek.

  elbette bahsettiğim üzere tavsiyem, el verdiği kadarıyla.. iki gönülün birliğinden ibaret yol arkadaşlığı.

 • 1
  alalade 19.6.2020 00:46
  bunlara maruz kalmak istemeyenler için evlenmenin tam zamanı. sade bir nikah iki üç kişiyle. düğünde gelen annenin halasının oğlunun görümcesinin elitisiyle sarılıp öpüşmek zorunda değilsin. diğer kahve vs. geleneğini saçma bulan birini de buldun mu tamamdır