sosyal medya- kitlesel değişkenlik

  16
  shewolf 25.2.2018 01:12
  sosyal medya, günümüzde 7den 70e her çeşit insanın kullanabileceği ve bulunabileceği bir ortam. sosyal medyayı sosyalleşmek veya yakınlarımızla iletişim kurabilmek için kullanırız.

  belki aranızda sosyal medyayı 15 yıldan fazla kullananlar bile vardır :) peki hiç düşündünüz mü? sosyal medya neye göre şekilleniyor?
  bu medyalar kimler sayesinde bir karaktere bürünüyor? hayır ben şuan düşündüm. 5 sosyal medyada anlık geçiş yaptığım bir ara bunu farkettim.

  bana göre, sosyal medya popülariteye veya ülkede gelişmekte olan bir akıma göre şekillenir. örnek veriyorum facebook, artık kullanıcı kitlesi azalmaya başlayan bir sosyal medya uygulaması. kitle daha çok sosyalleşmeye odaklı. arkadaşı ekle seçeneği aktiflik listesi profiller bütün bu sosyalleşme kavramını destekleyici.

  ınstagram daha çok paylaşım fotoğraf sitesidir. güzel çektiğiniz fotoğrafları bu medyada paylaşmak daha güzel ve şık durur :) fakat bazılarımız fotoğraf aşkına maddi hasar verebiliyor kendine. mesela şu elindeki nargileyi bırak artık :d mesela ıphone almak zorunda değilsin. mesela bu kadar pahalı giysiler alıp ilgi çekmek zorunda değilsin. ama popüler olmak sevilmek takip edilmek veya ilgi çekmek isterseniz, kimsenin size karışma hakkı olamaz. :) yani bu sosyal medya bu şekilde diye sürüye ayak uydurma moduna girmeye çalışmayın derim :).

  snapchat ise anlık fotoğraf paylaşım uygulaması. story deniliyor. saniyelik geçişlerle bu fotoğraflara bakabilirsiniz. ben açıkçası bu medya ve kitlesini hiç beğenmiyorum ve anlamsız buluyorum
  neden diye soracak olursanız. dua edin ki hayatınıza size kafayı aşırı takmış insanlar bulunmaz. bu medya aslında baya tehlikeli.seni takip edenlere her gün ne yaptığın, neler gördüğünn ve nerede olduğun bilgisini veriyorsun. ve bence mahremiyet bu konuda biraz pasif kalıyor. baya baya özel hayatını snapchatte günlük gibi paylaşanlar var :) kullanmak veya nasıl kullanmak size kalmış


  bu medyalar, sizi herhangi birşeye doğru bilinçli olarak ilerletiyor. kullanmak iyidir, fakat takıntısı veya bağımlısı olanlar için tehlike yaratabilecek düzeyde :)
 • 2
  horseman 25.2.2018 01:27
  çok şükür insta snap kullanmıyorum, facebook a nadir giriyorum. sadece tumblr 1k vk pinterest storia linkedin g+ ve puivde biraz takiliyorum o kadar:d
 • 2
  saiko 25.2.2018 01:35
  1 tane bile sosyal medya hesabım yok ve çok mutluyum. tabi hepsinde açılmış bir hesabım var ama en son ne zaman girdiğimi hatırlamıyorum.

  en büyük artısı ise sahte arkadaşlıklardan kurtulmak. oturup konuşmayacağım adamla chat kutusundan günlük konuşmaları yapmak bana çok saçma geliyor. boş beleş hatır sormalar, 100 kişinin doğum günümü kutlması falan :)
 • 2
  kafeinmanifestosu 25.2.2018 01:41
  bir çok sosyal medya hesabım vardı yaklaşık 6 ay önce kısıtladım. instagrama çok takiliyorum bu beni engelliyor. en sonunda akıllı telefonu yakıp yerine tuşlu telefon alicam galiba. çünkü 2 saat bi yerde takılıyosun ve zamanın geçtiğini anlamıyorsun. özellikle zaman yönetimi konusunda tam bir pac-man. sonumuz hayrola.
  0
  shewolf 25.2.2018 01:46
  aynen öyle :/ insanları normal yaşamdan uzaklaştırmak gibi bir amaç
  1
  kafeinmanifestosu 25.2.2018 01:50
  ve bu durumu çok iyi kullanıyorlar. evlerde bile, durum aynı anne ve babalarımızın da elinden düşmüyor. konuşmak, paylaşmak azaldı.

  böyle diyince 70 yaşında hissettim, içim ölmüş.
 • 1
  oric 25.2.2018 11:43
  snapchati hala anlayamadım ve bundan gurur duyuyorum :d
 • 0
  naberbenkotu 25.2.2018 13:54
  doğru bir yorum olmuş aslında